2017-02-18 18:59:10

به افراد با انگیزه ایده و به ایده پردازان اعتماد به نفس بیاموزیم

گفت و گو با دکتر محمد رضا زالی رئیس چهارمین دوره جشنواره رهبران کارآفرین

قدیمی ها می گفتند : ایران مرز پر گهر " اما می بینیم که نرخ بیکاری به ویژه در میان فارغ التحصیلان دانشگاهی بسیار بالا و نگران کننده است خب چطور می شود که این مرز پر گهر پر از بیکار نباشد ؟ ما راهش را می دانیم : تربیت جوان های کار آفرین .

این جمله ها را دکتر محمد رضا زالی رئیس دانشکده کار آفرینی دانشگاه تهران و رئیس چهارمین جشنواره کار آفرینی می گوید که گرم و صمیمی در دفترش را به روی ما باز می کند و درحالی که در باره توجه فوری و ضروری به سرنوشت جوانها و اقتصاد کشورسخن می گوید  ما را به نشستن دعوت می کند . می نشینیم روی مبل های ساده دفتر کارش و گفت و گو آغاز می شود : کشور ما منابع بسیار زیادی دارد از نظر نیروی کار و منابع، کشور ما ثروتمند به شمار می رود ولی مهم این است که از منابع و نیروی کار به درستی استفاده شود .باید کار آفرینی را آموزش داد به ویژه به جوانها و از فرصت های موجود بهترین و بیشترین بهره را برد . می توانیم و بارو داریم که می توانیم ، فقط باید بخواهیم و اراده کینم ، چیزی که ما آموزش می دهیم همین است: به افراد با انگیزه ایده و به ایده پردازان اعتماد به نفس بیاموزیم .

تاکید دکتر زالی براین است که : کشور های پیشرفته ، کشور هایی هستند که کسب و کار شان دانش بنیان است و هدف ما تبدیل منابع خام طبیعی به فرآورده های نوآوارانه با بهره گیری از نیروی توانمند کارآفرین است .دانشجوی ما با دو ویژگی وارد دانشکده کار آفرینی می شود :

1- دانشجویانی که ایده کسب و کاری دارند و می خواهند آن را انجام دهند، انها فکر بکر دارند

2- گروه دوم انگیزه دارند اما فکر بکر یا ایده ندارند .

رئیس دانشکده کار آفرینی دانشگاه تهران که تنها مرکز دانشگاهی آموزش کار آفرینی در خاورمیانه و شمال افریقاست ، سه هدف را برای تاسیس این دانشکده بر می شمرد:

1- تربیت جوانهای کار آفرین و دانش آموختگانی که با کار آفرینی در سطح علمی و کاربردی آن آشنایی و تخصص داشته باشند

 2- تربیت مربیان کار آفرینی ، یعنی کسانی که بتوانند کار آفرینی را آموزش دهند

3- ارایه خدمات و پشتیبانی حرفه از کار آفرینان و ایده پردازان در فضای واقعی کسب و کار ، حمایت در عمل نه در حد حرف و شعار ! 

دکتر زالی چای لاهیجان به ما تعارف می کند و خودش برایمان چای می ریزد و قند و کشمش را می گذارد جلوی ما و در همان حال چنین توضیح می دهد : در حال حاضر نرخ کار آفرینی در دانشکده کار آفرینی دانشگاه تهران 22/5 درصد است که در مقایسه با بوستون کالج آمریکا که معروفترین مرکز دانشگاهی آموزش کارآفرینی در جهان است ،در موقعیت مناسبی قراردارد . 

می پرسم این کالج آمریکایی نرخ کارآفرینی اش چقدر است و تفاوتی اگر هست علتش چیست که پاسخ می دهد : نرخ کار آفرینی بوستون کالج برابر با 33 درصد است و علت تفاوت درصد ها بین ما و آنها این است که در آن جا کنکور یا همان آزمون ورودی وجود ندارد وصرفا  افراد با انگیزه در آن ثبت نام می کنند اما دانشکده ما تابع مقررات وزارت علوم است .

چرا رفتید سراغ برگزاری جشنواره رهبران کارآفرین ؟ این پرسشی است که دکتر زالی در باره ضرورت برگزاری جشنواره پاسخش را این گونه می دهد : ایران مهد کار آفرینی و استارتاپ ( استارت آپ= start up ) در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقاست؛ هیچ کشور