2017-09-23 07:47:04

اگردوربین را فعال کنید، ذهن شما کاری نخواهد کرد

مطمئنا شما نیز در شرایطی بوده‌اید که مثلا به یک کنسرت رفته‌اید و ناگهان این حس را داشتید که باید تصویری را با گوشی موبایل خود ثبت کنید تا بعدا با نگاه کردن به آن اتفاقات یادتان بیاید. باید بگویم که کار شما بیهوده است!

امیلی پرایس نویسنده سایت لایف‌هکر در مقاله خود خاطره‌ای تعریف می‌کند که برای چند روز به یک فستیوال موزیک سفر کرده و در آن بین به دلیلی که قد کوچکی داشته عموما تصاویر صحنه و استیج را از درون گوشی مردم نگاه می‌کرده و اساسا همه در حال ضبط تصاویری از اجراها بودند. مطمئنا این باعث شده که امیلی حس بدی داشته باشد و همچنین در تحقیقات آینده خود به این نتیجه برسد که ضبط کردن تصاویر لزوما کمک به یادآوری مسائل نخواهد کرد.

بسیاری از مردم در کنسرت‌ها، گشت و گذار در موزه‌ها و عموما مراسم‌ها تصاویری را ضبط می‌کنند حال چه ویدئو باشد و چه عکس باشد. ما این کار را انجام می‌دهیم تا بعدها بتوانیم با نگاه کردن به تصاویر آن اتفاق و آن لحظه را به خاطر بیاوریم. ایده منطقی به نظر می‌رسد اما ثبت این تصاویر می‌تواند به قوه حافظه شما ضربه بزند و اصلا به آن کمکی نکند.

البته از نظر منطقی نیز بخواهیم به مسئله دید داشته باشیم ثبت یک تصویر یا یک ویدئو کوتاه از یک قسمت جذاب کنسرت می‌تواند ایده جالبی باشد اما ثبت 1000 عکس و ویدئو پشت سر هم آن هم با یک گوشی موبایل در طول تمام کنسرت خیلی بیهوده به نظر می‌رسد و از نظر منطقی هیچ استفاده‌ای نخواهد داشت. شما هیچ‌گاه این تصاویر را نگاه نخواهید کرد و اگر هم روی اینستاگرام یا فیسبوک خود تصاویر را آپلود کنید دوستان شما هم تصاویر را نگاه نخواهند کرد!

لیندا هنکل، پروفسور تحقیقات روانشناسی دانشگاه Fairfield کنتیکت است و تحقیقاتی را در این زمینه انجام داده و به این مسئله پرداخته که چگونه ثبت تصاویر در حافظه ما تاثیر خواهد گذاشت. تحقیقات او بر این پایه بود که مردمی که به موزه‌ها سر می‌زنند اگر همزمان عکس بگیرند چقدر جزئیات را به یاد خواهند آورد و اگر عکاسی نکنند چقدر حافظه‌شان قوی خواهد بود؟ منوش زمردی در کتاب خود «Bored and Brilliant» در این باره توضیحات بیشتری می‌دهد.

به صورت کلی کسانی که از هر اتفاق عکسی ثبت می‌کنند خاطره ضعیفی نسبت به اتفاقات و جزئیات دارند. اما در سوی دیگر ترازو کسانی که تصویری را ثبت نکرده‌اند جزئیات بیشتری به خاطر می‌آوردند و بیشتر می‌توانستند در مورد اتفاقات توضیح دهند.

لیندا هنکل در این‌باره می‌گوید :

وقتی از چیزی عکس می‌گیرید شما مسئولیت یادآوری را به دوربین خود سپرده‌اید. به صورت کلی دارید به خودتان می‌گویید که دیگر نیازی نیست به این فکر اتفاق فکر کنم و به جای من دوربین این تجربه را ثبت خواهد کرد. اساسا شما وارد پروسه فکری و احساسی با اتفاق نخواهید شد و دوربین شما این تجربه را از شما خواهد گرفت.

پس در نهایت می‌توانیم بگوییم دوربین شما تجربه را ثبت خواهد کرد، ذهن شما کاری نخواهد کرد.

زمردی در تحقیقات بیشتر به خوانندگانش می‌گوید که وارد نوعی «درمان تصویری» شوند. بدین شکل که بهتر است یک 24 ساعت یا بیشتر هیچ تصویری ثبت نکنند و هیچ تصویری را در صفحات اجتماعی یا هر پلتفرمی دور از شکل واقعی تماشا نکنند. این باعث خواهد شد دید بهتری نسبت به پیرامون خود داشته باشیم و بتوانیم بهتر دنیای اطراف خودمان را ببینیم.

منبع:فارنت