2017-08-11 08:21:56

تحقق اقتصاد دیجیتالی و ایجاد فرصتهای شغلی جدید در دولت دوازدهم

وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات از سوی رئیس جمهور برای کابینه دولت دوازدهم به مجلس شورای اسلامی، محمد جواد آذری جهرمی، معاون وزیر ارتباطات و مدیر عامل شرکت ارتباطات زیر ساخت در دولت یازدهم است که حالا در صورت تایید مجلس به عنوان جوان‌ترین وزیر کشورمان تا کنون شناخته می‎شود.

 محمد جواد آذری جهرمی، معاون وزیر ارتباطات و مدیر عامل شرکت ارتباطات زیر ساخت است؛ در حال حاضر نام او به عنوان گزینه پیشنهادی رییس جمهور برای وزارت ارتباطات در لیست کابینه دولت دوازدهم قرار گرفته و اکنون منتظر رای اعتماد از سوی مجلس شورای اسلامی است. در صورتی که جهرمی رای اعتماد از مجلس دریافت کند، شعار جوانگرایی حسن روحانی در دولت دوازدهم به دلیل استفاده از یک جوان متولد دهه ۶۰ تحقق پیدا می‌کند و شاهد سومین وزیر جوان از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز هستیم. اما بهتر است ابتدا به زندگینامه و سوابق کاری جهرمی  به عنوان گزینه مطرح وزیر ارتباطات دولت دوازدهم نگاهی داشته باشیم و پس از آن فعالیت و برنامه وی برای موفقیت در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم را مورد بررسی قرار دهیم.

وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم کیست؟

محمد جواد آذری جهرمی متولد ۱۳۶۰ در شهرستان دارالمومنین جهرم است. او دانش آموخته مهندسی برق قدرت دانشگاه صنعت آب و برق است اما بر خلاف رشته‌اش به دلیل علاقه شخصی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات فعالیت کرده است و در این حوزه توانسته موفقیت‌های بزرگی به دست آورد و یکی از چهره‌های محبوب در میان مردم باشد.

وی از سال ۸۸ تا ۹۳ مدیرکل امنیت سیستم های ارتباطی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را بر عهده داشت.

آذری جهرمی از سال ۱۳۹۳ تا سال ۱۳۹۵ به عنوان عضو هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیر ساخت و عضو غیر موظف هیئت مدیره شرکت ارتباطی رایتل فعالیت کرد و توانست تا موفقیت‌هایی مهم و تاثیرگذار در این نهادها به دست آورد که نتیجه آن توجه ویژه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم، محمود واعظی به محمد جواد آذری جهرمی به عنوان جوانی شایسته  و فعال در حوزه ارتباطات بود.

محمد جواد آذری جهرمی در سال ۱۳۹۵ و با حمایت مستقیم محمود واعظی به عنوان وزیر ارتباطات توانست تا سکان هدایت شرکت ارتباطات زیر ساخت ایران به عنوان یکی از نهادهای تاثیر گذار و مهم کشور را به دست بگیرد و اولین مدیر جوان در این شرکت باشد که برخلاف انتظارات محالفان توانست تا موفقیت‌هایی بزرگ و درخشان را کسب کند.

محمد جواد آذری جهرمی در مراسم‌های بسیاری در کنار محمود واعظی به عنوان معاون و مدیر عامل شرکت ارتباطات سیار حضور داشت و توانست تا از طریق رسانه‌ها خود را با حرف‌های تاثیر گذار، به موقع و جنجالی در میان افکار عمومی به عنوان فردی حامی مردم و استفاده از اینترنت آزاد نشان دهد. یکی از مهمترین نکات در رابطه با جهرمی، ادامه روند اطلاع رسانی گسترده محمود واعظی از طریق شبکه‌های اجتماعی بود که حالا جهرمی از او تبعیت کرده است و در حال ادامه این روند با حساب کاربری رسمی اینستاگرام و توییتر است.

سوابق کاری وزیر ارتباطات پیشنهادی دولت دوازدهم چه بوده است؟

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و مدیر عامل شرکت ارتباطات زیر ساخت ایران از سال ۱۳۹۵ تا به امروز
عضو کمیسیون عالی تنظیم مقررات شورای عالی فضای مجازی
عضو کمیسیون عالی ارتقای تولید محتوای شورای عالی فضای مجازی
رییس پدافند غیر عامل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
رییس کمیته ارتباطات ستاد بحران کشور
مسئول کمیسیون ای سی تی ایران و عراق
مسئول کمیسیون ای سی تی ایران و روسیه
عضو هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیر ساخت از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵
عضو غیر موظف هیئت مدیره شرکت ارتباطی رایتل از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵
مدیر کل امنیت سیستم‌های ارتباطی در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۳

دستاوردهای محمد جواد آذری جهرمی چه بوده است؟

جبران عقب ماندگی‌های زیر ساخت حوزه ICT
توسعه ۱۱ برابری شبکه انتقال کشور از ۹۰۰ گیگابایت بر ثانیه به ۱۰۰۴۱ گیگابایت بر ثانیه
توسعه ۱۰ برابری شبکه پهن باند داخلی از ۶۲۴ گیگابایت بر ثانیه به ۶۸۰۰ گیگابایت بر ثانیه
توسعه ۵ برابری ترانزیت ترافیک بین الملل از ۱۱۶ گیگابایت بر ثانیه به ۵۵۸ گیگابایت بر ثانیه
توسعه مراکز تبادل ترافیک از ۱ به ۸ مورد
توسعه مراکز داده استانی از ۴ به ۱۹ مورد
راه اندازی ۷ مورد شبکه توزیع محتوا (CDN)
افزایش سرعت اینترنت کشور به صورت محسوس
کاهش قیمت انتقال داده‌ های اینترنتی در کشور
کاهش قیمت تعرفه‌های زیر ساختی جهت ایجاد فضای
تاثیر در بهره برداری از شبکه ملی اطلاعات
بهبود ارتباط شرکت زیرساخت با ارائه دهنده‌های اینترنت داخلی
راه اندازی سامانه کنترل کیفیت شرکت زیرساخت
افزایش قراردادها و تبادلات خارجی شرکت زیرساخت
حمایت از استارتاپ‌ها و کارآفرینان

برنامه وزیر ارتباطات دولت دوازدهم چیست؟

اتخاذ رویکرد فرصت محوری به توسعه اقتصاد دیجیتالی مبتنی بر فناوری اطلاعات و کاربردها و محتوای بومی بر بستر شبکه ملی اطلاعات
توسعه متوازن، عادلانه، امن، ایمن و پایدار دسترسی پهن باند به شبکه ملی اطلاعات با رعایت صیانت اجتماعی و فرهنگی و متناسب با تقاضا با افزایش سرعت و کیفیت و کاهش قیمت خدمات پهن باند
هوشمند سازی دولت، شفاف سازی و دسترسی آزاد به اطلاعات و توسعه فناوری اطلاعات و کاربردها و محتوای بومی با رویکرد اقتصادی و تجاری و توسعه کسب و کارهای نوین
تحقق اقتصاد دیجیتالی با افزایش رشد ارزش افزوده زیر بخش فناوری اطلاعات حداقل معادل ۴۲درصد و گسترش بازار آن بیش از ۵ برابر سال ۱۳۹۵ و ایجاد فرصتهای شغلی جدید
افزایش رشد ارزش افزوده زیر بخش مخابرات معادل ۱۹.۴ درصد (قانون برنامه ششم) و گسترش بازار آن به دو و نیم (۲.۵) برابر سال ۱۳۹۵
اجازه ورود شبکه‌های جهانی تحویل محتوا (CDN) و شبکه‌های اجتماعی در داخل در چارچوب قوانین و مقررات کشور
راه اندازی فاز سوم شبکه ملی اطلاعات
بهره برداری از خدمات دولت الکترونیک
راه اندازی سامانه پالایش‌های هوشمند
راه اندازی رایانش ابری ملی بر بستر مراکز داده استانی
تسلط بر دروازه‌های ورودی و خروجی ارتباطی کشور
اتصال  و پوشش کل کشور به نسل سوم تلفن همراه
توسعه ۳۰۰ شهر دیگر به نسل چهارم تلفن همراه
ایجاد دسترسی پر سرعت ۴۰۰۰ روستا به شبکه ملی اطلاعات
استقرار ۱۰۰۰۰ دستگاه عابر بانک در روستاهای بالای ۷۰ خانوار کشور

آیا جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات دولت دوازدهم موفق می‌شود؟

محمد جواد آذری جهرمی یک گزینه جوان و شایسته برای ناوبری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان یکی از سازمان‌های مهم و تاثیر گذار است. یکی از مهمترین قابلیت‌های جهرمی، انرژی جوانی و تلاش بیشتر از محمود واعظی در کنار تجربه کاری و سازمانی بالا است که او را به گزینه بسیار مناسبی برای وزارت تبدیل می‌کند.

طبق گفته‌های محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات حتی با وجود وزارت محمد جواد آذری جهرمی، سیاست‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت دوازدهم نسبت به دولت یازدهم تغییر خاصی نخواهد داشت و با وجود این مسئه باید انتظار داشته که این وزارتخانه همچنان به دنبال گسترش زیر ساخت‌ها و عقب ماندگی‌های کشور نسبت به کشورهای پیشرفته باشد.

با توجه به سوابق کاری، دستاوردها و اعتماد بالای واعظی به جهرمی باید انتظار داشته باشیم که محمد جواد آذری جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات دولت دوازدهم عملکردی بسیار خوب را تا پایان دولت حسن روحانی به نمایش بگذارد تا در دولت‌های آتی نیز اعتماد به وزاری جوان و کارآزموده رایج شود و در کابینه دولت سیزدهم شاهد جوانان بیشتری به عنوان وزیر باشیم.

اگر بخواهیم به جهرمی یک نگاه کلی داشته باشیم؛ این جوان شاید دانش آموخته ارتباطات نباشد یا در شرکت مخابرات سمتی مدیریتی بر خلاف بسیاری از وزاری ارتباطات گذشته نداشته باشد اما محمد جواد آذری جهرمی با حمایت افراد شناخته شده و برجسته و کسب علم و تجربه در یک دهه گذشته قطعا آمادگی وزارت را دارد و می‌تواند گزینه بسیار مناسب و کارآمدی به عنوان وزیر ارتباطات دولت دوازدهم باشد.

منبع:کلیک