2020-06-30 10:04:52

کشف یک فرصت اقتصادی

شیمی‌دان‌های کره‌ای به‌تازگی موفق به کشف روشی ارزان و مقرون‌به‌صرفه برای استخراج طلا از زباله‌های الکترونیکی شدند.

یکی از دلایلی که بازیافت زباله‌های الکترونیکی را سخت می‌کند همان فرایند بازیافت است. ما برای جداسازی و بازیابی المان‌های ارزشمند دستگاه‌های الکترونیکی به روش‌های ارزان‌تر، امن‌تر، تمیزتر و مؤثرتری نیاز داریم. برخی از روش‌های فعلی برای ذوب کردن اجزا به انرژی زیادی نیاز دارند اما شیمی‌دان‌ها به‌تازگی جایگزین‌های جالبی برای این روش ارائه کرده‌اند.
در مطالعه جدیدی که توسط یونگران هنگ از موسسه پیشرفته علم و فناوری کره انجام شده از ماده‌ای استفاده شده است که گرایش زیادی به طلا دارد. با قرار دادن برد مدارهای زباله‌های الکتریکی در یک محلول اسیدی حاوی این ماده می‌توان طلای به‌ کار برده شده در این برد را به‌راحتی جداسازی و بازیافت کرد.
این طلا یاب جدید محققان بر پایه ترکیبی ارگانیک به نام پورفیرین ساخته شده است. ترکیب پورفیرین و پلیمر می‌تواند منجر به پردازش منافذ زیادی شود که قصد میزبانی اتم فلزی را دارند. دانشمندان برای بازیافت زباله‌های الکترونیکی دقیقا به دنبال چنین ساختاری بودند.
علاوه بر این به نظر می‌رسد که استفاده از این روش ازنظر اقتصادی بسیار مقرون‌به‌صرفه باشد. محققان اظهار کرده‌اند که هزینه تولید هر گرم پلیمر 5 دلار است و این مقدار می‌تواند 64 دلار طلا جذب کند. همچنین ازآنجایی‌که پلیمر قابلیت‌استفاده مجدد را داراست، این هزینه در طول زمان پایین‌تر نیز خواهد آمد درنهایت هزینه کلی فرایند بازیافت کم‌تر خواهد شد.
جالب است بدانید که تاکنون روش‌های مؤثر دیگری برای جذب و بازیافت عناصر با ارزش از زباله‌های الکترونیکی کشف شده بود اما جای روشی این‌چنینی برای جذب عنصر طلا خالی بود. به‌این‌ترتیب با پر شدن این خلا شاید بتوان بازیافت زباله‌های الکترونیکی را به یک فرصت اقتصادی تبدیل کرد.

منبع:ایتنابه نقل از arstechnica