2021-02-09 09:49:11

تامین انرژی الکتریکی دائمی قلب

 

محققان دانشگاه کاشان موفق شده اند مسیری را طی کنند که می تواند مشکل باتری قلب را حل نماید.

قلب مرکز اصلی خون رسانی در بدن انسان است و مشکلات قلبی و عروقی یکی از عوامل اصلی مرگ و میرها در جهان است. یکی از مشکلاتی که بیماران مبتلا به بیماری های قلبی دچار آن هستند در مورد ضربان سازهایی است که در بدن بیمار به کار می‌رود و در نظر عوام به باتری قلب معروف است.

این ضربان سازها دارای طول عمر بین پنج تا ۱۰ سال است و اغلب در بین افراد سالخورده به کار برده می‌شود. بعد از طول عمر مفید این ضربان سازها تعویض و جایگزینی آن برای بیمار علاوه بر اینکه بسیار هزینه بر است، از نظر ریسک خطرپذیری هم برای بیماران خطرناک است.

اخیراً تیمی تحقیقاتی در کاشان با عضویت محمدمهدی ابوالحسنی عضو هیئت علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه کاشان، الله‌یار گلابچی متخصص قلب و عروق و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کاشان و سارا عظیمی دانشجوی دکترای مهندسی شیمی دانشگاه کاشان با انجام تحقیقات و پژوهش‌هایی موفق شده‌اند به روشی دست پیدا کنند که با حذف باتری از این دستگاه‌های ضربان ساز و دسترسی به منبع انرژی الکتریکی دائمی مشکلات این دسته از بیماران را مرتفع خواهد کرد.

در فاز اول این تحقیق که بر روی حیوانات نظیر قورباغه و سگ انجام شده است نتایج ثمربخشی داشته است و امید است تا چند سال و پس از طی مراحل مختلف تعریف شده به زودی شاهد اثربخشی نتایج این تحقیقات بر روی انسان باشیم.

شایان ذکر است نتایج این تحقیق در ژورنال بین المللی «نانوانرژی» که یکی از ژورنال‌های معتبر جهان و با ضریب تأثیر ۱۶.۶ است، چاپ شده است.

منبع:خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها