2017-10-07 14:57:21

برگزاری نشست پارک‌های علم و فناوری جهان با رویکرد بین المللی سازی ، در ایران

خسرو پیری، مدیرکل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم، در گفتگو با خبرگزاری ایسنا، از میزبانی ایران در نشست 2018 خبر داد. پیری با اشاره به نشست انجمن جهانی پارک های علم و فناوری در روسیه گفت که این اتحادیه یکی از معتبرترین نهادهای جهانی است که در 70 عضو دارد و ایران یکی از آنها است.

این انجمن سالانه نشستی‌هایی برگزار میکند. در انجمن جهانی سال گذشته که ایران نیز با نمایندگانی در آن حضور داشت، مقرر شد تا در سال 2018 کشور ما میزبان این انجمن باشد. پیری در خصوص هدف برگزاری این نشست این چنین توصیح داد:

هدف از برگزاری این نشست انتقال تجربیات جهانی و ایجاد شبکه جهانی دانش و فناوری میان پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد است. بر این اساس در این نشست در خصوص موضوعاتی چون ایجاد بازارهای جدید، انتقال فناوری و ثبت اختراعات  بحث و تبادل نظر خواهد شد که با توجه به عمر کوتاه 5 تا 10 ساله پارک‌های علم و فناوری ایران، کسب تجربیات جهانی می‌تواند آنها را در مسیر درست هدایت کند. برگزاری این نشست‌ها موجب خواهد شد تا با کمترین هزینه تجربیات سایر کشورها را کسب کنیم. در نشست ترکیه نیز مسایل مهمی مطرح چون نحوه اکوسیستم نوآوری در کشور، راهکارهای ورود شرکت‌های دانش بنیان در فضای مجازی، نحوه قرار دادن نوآوری در خدمت تولید و برند سازی مطرح شد.

این نشست به گفته مدیرکل دفتر فناوری وزارت علوم به مدت 3 تا 4 روز برگزار خواهد شد و زمان برگزاری آن 5-6 شهریور ماه سال آینده خواهد بود. قرار است که شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان محل برگزاری این همایش باشد و انتظار میرود که ایران میزبان 800 مهمان در این نشست باشد. شعار این همایش Better Together (بهتر با هم) است که به گفته پیری رویکرد بین‌المللی سازی را هدف قرار داده است.

منبع:https://www.sakhtafzarmag.com