1400/06/14 10:25

تحول وتوسعه معماری رایانه ای

گروهی از دانشمندان موفق به کشف یک مولکول جدید شده ‎اند که این مولکول می‌تواند باعث افزایش سرعت و کارایی رایانه‎ های سریع تصمیم گیرنده شود.

از این مولکول می‌توان برای توسعه نوع جدیدی از معماری رایانه‌ای با مصرف انرژی بسیار سریع که کاربرد گسترده‌ای برای اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و سایر زمینه‎ ها در دنیای رایانش دارد، استفاده کرد.

معماری رایانه در مهندسی رایانه، مجموعه‌ای از قوانین و روش‌هاست که عملکرد، سازماندهی و روند اجرای سیستم‌های رایانه‌ای را توصیف می‌کند.

دانشگاه لیمریک ایرلند که یکی از موسسات دخیل در این مطالعه بود طی یک بیانیه گفت: دانشمندان دریافتند این مولکول ساده که تنها از ۷۷ اتم ساخته شده است می‎تواند به عنوان یک عنصر اصلی و جدید مدار الکترونیکی که در آن منطق پیچیده در خواص مواد نانومقیاس رمزگذاری می‎شود، عمل کند. در این مطالعه محققان توانستند معماری رایانه‌ای الهام گرفته از مغز را با آزمایش و تجزیه و تحلیل خواص الکتریکی بلورهای نرم حاصل از مولکول‌ها، توسعه دهند.

نتایج این مطالعه در مجله "نیچر" منتشر شده است و طی آن پروفسور "دامین تامپسون"(Damien Thompson) از دانشگاه لیمریک ایرلند توضیح داده که چگونه با استفاده از شبیه‌سازی‎های رایانه‎ ای که از طریق ابر رایانه رایانش پیشرفته مرکز ایرلند انجام شده به این کشف دست یافته ‎اند.

شبیه سازی‎های محققان نشان داد که این مولکول به دلیل عدم تقارن طبیعی در پیوندهای فلزی و آلی قادر است به سرعت بین حالت‎های مختلف تغییر کند و این به آن معناست که می‌تواند تصمیم گیری بسیار سریعی انجام دهد.

 تامپسون در این باره گفت: عملکرد این مدار مولکولی جدید اینگونه است که با وجود آن ،واحد پردازش رایانه برای هر عملیاتی که انجام می‌دهد دیگر نیازی به دریافت اطلاعات ندارد و این امر به طور قابل توجهی باعث صرفه جویی در زمان و هزینه‌های انرژی می‎شود.

ما از نتایج هیجان زده‌ایم زیرا این دستگاه‌ها همانند ویژگی‌های رایانشی مغز عمل می‎کند. ابتدا تعداد زیادی از پردازنده‌های مولکولی کوچک و یکسان به هم متصل شده و به طور موازی عمل می‎کنند و از همه مهمتر آنکه تمامی آنها دارای افزونگی و پیکربندی مجددند و این بدین معناست که حتی اگر هر کدام از اجزای دستگاه همیشه عملکرد صحیحی هم نداشته باشد، دستگاه می‌تواند مشکلات را حل کند.

افزایش سرعت و کارایی رایانه‎ها با کمک یک مولکولرایانش‌های توسعه یافته با الهام از مغز پتانسیل زیادی برای تغییر نحوه تعامل ما با رایانه‏‌ها، ربات‌ها و هوش مصنوعی دارند. مثلا گروهی از دانشمندان مغز و اعصاب دانشگاه کلرادو بولدر در سال ۲۰۱۹، از یک رایانه توسعه داده شده با الهام از مغز رونمایی کردند که می‎توانست احساسات را بخواند و با کمک یادگیری ماشینی تشخیص دهد که آیا تصویر نشان داده شده شاد یا غمگین است.

به گفته تامپسون اجزای مدار جدید می‎تواند به توسعه رایانه‎ های سریع‏‌تر، کوچک‏‌تر و با بهره‌وری انرژی بهتر کمک کند.

منبع:ایسنا به نقل از آی ای