1400/09/07 11:45

ربات‌های حرفه‌ای به بازار می آیند

با پیشرفت علم رباتیک تولید ربات‌های تخصصی برای حرفه‌های مختلف نیز رونق گرفته و حالا محققان از تولید ربات ویژه گلخانه‌ها خبر می‌دهند.

یک شرکت نوپا به نام آیرون اوکس در دره سیلیکون که قبلاً ربات‌های ویژه کشاورزی صنعتی با فناوری پیشرفته تولید کرده بود، این بار رباتی به نام گروور تولید کرده که می‌تواند تا ۴۵۴ کیلوگرم وزن را تحمل کرده و از آن می‌توان برای جابجایی انواع محصولات کشاورزی و ابزار مختلف در محیط‌های گلخانه‌ای استفاده کرد.

چرخ‌های این ربات را به می‌توان به صورت مستقل و جداگانه مدیریت کرد. دستگاه یادشده دارای چندین اسکنر لیدار، دوربین‌های مختلف و حسگرهای مسیریابی برای شناسایی موانع است.

دوربین‌های ربات مذکور می‌توانند به دقت ابعاد مزارع کشت گلخانه‌ای را برآورد کرده و آنها را آبیاری کنند. همچنین آنها مجهز به سیستم‌های بالابر موتوری هستند می‌توانند مزارع گلخانه‌ای را به طور کامل بلند کرده و جابجا کنند.

تولید ربات همه‌کاره برای گلخانه‌ها

ربات گروور قادر به بررسی محصولات کشاورزی نیز هست تا در مورد لزوم آبیاری اضافی، ترزیق مواد مغذی تازه یا انتقال به محل‌های دیگری برای بهره‌مندی بیشتر از نور و غیره تصمیم بگیرد. استفاده از این ربات موجب مدیریت بهینه گلخانه‌ها با هدف مصرف کمتر آب، انرژی و زمین شده و صرفه جویی مالی قابل توجهی به همراه خواهد داشت.

منبع:خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس