1400/12/02 12:45

سگ‌های رباتیک،از داستان‌های علمی و تخیلی تا واقعیت

وزارت امنیت میهن ایالات متحده آمریکا(Department of Homeland Security) اخیراتصاویر سگ‌های رباتیکی که در مرز ایالات متحده آمریکا و مکزیک در حال گشت زنی هستندرا منتشر نموده و جزئیاتی در مورد چگونگی آزمایش این فناوری فاش کرده است.

مقامات پتانسیل ربات‌ها را به عنوان یک "نیروافزا"(force multiplier) ستایش کرده‌اند که می تواند ایمنی ماموران گشت مرزی را با کاهش قرار گرفتن آن‌ها در معرض خطراتی که زندگی‌شان را تهدید می‌کند، افزایش دهد. مقاله‌ای که در مورد این آزمایش در وب‌سایت اداره علوم و فناوری وزارت امنیت آمریکا منشتر شده است بیان می‌کند که روزی سگ‌های رباتیک می‌توانند به بهترین دوست افسران تبدیل شوند. تعجب نکنید اگر در آینده شاهد حرکت ربات "فیدو" در میدان و در کنار پرسنل اداره کمرگ حفاظت مرزی آمریکا باشیم.

اما به نظر می‌رسد جزئیات مربوط به این آزمایش برخی از افراد را غافلگیر کرده و واکنش‌های زیادی در رسانه‌های اجتماعی به دنبال داشته است. برخی این تصاویر را با صحنه‌هایی از سریال علمی و تخیلی "آینه سیاه"(Black Mirror) مقایسه می‌کنند.  

اما "ویکی گاوبکا"(Vicki Gaubeca)، مدیر ائتلاف جوامع مرزی جنوبی که این فناوری را "هشداردهنده و ظالمانه" می‌داند، می‌گوید: این درست مانند خوردن یک سیلی بود.

گاوبکا خود را به عنوان فردی علاقه‌مند به فناوری و سگ‌ها توصیف می‌کند اما می‌گوید که هیچ چیز جالبی در مورد توصیفات اخیر دولت از سگ‌های رباتیک وجود ندارد. سال‌ها است که سازمان او هشدار داده‌اند که نظامی‌سازی مرزها جوامع و مهاجران را در معرض خطر قرار می‌دهد و او می‌گوید که این آخرین مورد از موارد نگران کننده است. فناوری‌های دیگری نیز وجود دارند که از قبل مورد استفاده قرار گرفته‌اند و ما احساس می‌کنیم که آن‌ها باید کاهش یابند. با این حال تعداد آن‌ها رو به افزایش است. صادقانه بگویم ترسناک است.

با این وجود شرکت Ghost Robotics مستقر در فیلادلفیا که این ربات‌ها را ساخته است می‌گوید که چیزی برای ترسیدن وجود ندارد.

"جیرن پریخ"(Jiren Parikh)، مدیرعامل این شرکت می‌گوید: ما بر انجام کار درست تمرکز کرده‌ایم. ما می‌خواهیم کار درست را برای امنیت ملی و کشور انجام دهیم.

سخنگوی وزارت امنیت داخلی می‌گوید این پروژه همچنان در مرحله تحقیق و توسعه است و هیچ جدول زمانی برای استقرار سگ‌ها وجود ندارد.

بین داستان‌های علمی و تخیلی و واقعیت تفاوت‌هایی وجود دارد.

سگ‌های رباتیک که گاهی بامزه و گاهی ترسناک هستند چندین دهه است که آمریکایی‌ها را مجذوب خود کرده‌اند. مدت‌ها قبل از آن که ویدیوهای رقص ربات‌های چهارپای شرکت بوستون داینامیکس منتشر شود، آن‌ها نماد نوآوری‌های آینده‌نگرانه بوده‌اند و نشان دهنده اینکه اگر فناوری به دست افراد اشتباه بیفتد چه خواهد شد.

 در سال ۱۹۴۰، شرکت وستینگهاوس(Westinghouse) یک سگ ۲۷ کیلوگرمی  به نام اسپارکو با پوست آلومینیومی را در نمایشگاه جهانی به نمایش گذاشت که می‌توانست راه برود، پارس کند و بنشیند. در دهه ۱۹۶۰، خانواده کارتونی جتسون‌ها برای مدت کوتاهی سرپرستی یک سگ الکترونیکی به نام لکرونیمو(Lectronimo) را به عهده گرفتند و در نهایت آن را به اداره پلیس اهدا کردند.

در سال ۲۰۱۷، قسمتی از سریال "آینه سیاه" سگ‌های نگهبان رباتیک وحشتناکی را به نمایش گذاشت که مردم را تعقیب می‌کنند و می‌کشند. اما پریخ، مدیر عامل شرکت Ghost Robotics، می‌گوید بین نحوه نمایش سگ‌های رباتیک در داستان‌های علمی تخیلی و واقعیت این فناوری تفاوت زیادی وجود دارد.

تصویر باورنکردنی از گشت‌زنی سگ‌های رباتیکاو می‌گوید: این رایانه‌ای است که با باتری کار می‌کند و روی چهار پایه حرکت می‌کند و به معنای واقعی کلمه در عرض چهار ساعت از کار می‌افتد. هیچ راهی وجود ندارد که آنها چیزی را تصاحب کنند. او خاطرنشان کرد این رباتی است که از راه دور توسط یک انسان کنترل می‌شود.

با این حال، پریخ می‌گوید که ربات‌های شرکتش مزایای زیادی برای مناطق مرزی دارند. او خاطرنشان می‌کند که مامورین گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا از یک منطقه جغرافیایی بزرگ محافظت می‌کنند که اغلب شرایط منطقه‌ای نامناسبی دارد.

در طول آزمایش، انواع دوربین‌ها و حسگرها بر روی این ربات‌های ۴۵ کیلوگرمی نصب شد تا داده‌ها  بلافاصله به انسان‌هایی که آن‌ها را از طریق لپ‌تاپ یا کنترل از راه دورهدایت می‌کردند، ارسال شود.

این گروه‌ ابتدا ربات‌ها را روی آسفالت، چمن و تپه‌ها در ویرجینیا آزمایش کردند، سپس آنها را در فضاهای واقعی‌تر در ال پاسو، تگزاس آزمایش کردند و ربات‌ها از تپه‌ها بالا رفتند، در دره‌ها پایین رفتند و از روی صخره‌ها حرکت کردند. تمرینات آن‌ها همچنین شامل مانورهایی در فضاهای تنگ، دمای زیاد و شرایط کم اکسیژن بود، موقعیت‌هایی که برای ماموران و افسران اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا خطرناک است.

پریخ می‌گوید که این ربات تعاملی با افراد نخواهد داشت. هیچ سلاحی روی آن قرار ندارد و برای مرزها، نظامی نشده است. قرار نیست افراد را متوقف کند یا بگوید که "آنجا" نروند. نمی‌تواند این کار را انجام دهد این یک ربات کوچک است.

او می‌گوید که این فناوری برای حفظ امنیت مردم طراحی شده است اما آیا می‌توان از آن علیه مهاجران استفاده کرد؟ پریخ می‌گوید که چنین چیزی هرگز مطرح نشده است. آیا ما می‌خواهیم ربات‌ها را مسلح کنیم؟ این کار احمقانه است. ما در کشوری زندگی می‌کنیم که قوانین نظارتی زیادی دارد و انجام چنین مواردی بدون نظر مردم غیر ممکن است.

منبع: خبرگزاری ایسنا