1401/05/23 11:37

حسگرهای فشار دینامیک ،صنعت رباتیک را متحول می کنند

حسگرهای رباتیک می توانند به تغییر ویژگی‌ پروتزها کمک کنند. یک پروژه پیشگام برای توسعه حسگرهای پیشرفته برای استفاده در سیستم های رباتیک، می تواند پروتز و اندام های رباتیک را متحول کند. این پروژه تحقیقاتی که توسط دانشگاه غرب اسکاتلند (UWS)،و با حمایت مشارکت تحقیقاتی اسکاتلند در مهندسی (SRPe) و موسسه ملی تولید اسکاتلند (NMIS) انجام می‌شود، هدف دارد برای توسعه حسگرهایی که قابلیت‌های پیشرفته‌تری را برای روبات‌ها فراهم می‌کنند و به بهبود مهارت و مهارت‌های حرکتی آن‌ها کمک می‌کنند، از طریق استفاده از حسگرهای فشار دقیق که بازخورد خوب و لمس توزیع‌شده را ارائه می‌دهند اقدام کند.

پروفسور دس گیبسون می‌گوید: «در سال‌های اخیر پیشرفت‌ها در صنعت رباتیک قابل توجه بوده است، اما فقدان قابلیت‌های حسی سیستم‌های رباتیک همواره به عنوان یک نقص تلقی شده است.برای اینکه ربات‌ها به پتانسیل کامل خود دست یابند، نیاز به حسگرهای فشار دقیقی است که قادر به ارائه توانایی لمسی بیشتر هستند.

هوش مصنوعی پروتزهای پزشکی را متحول می‌کند

همکاری ما با Integrated Graphene Ltd منجر به توسعه فناوری پیشرفته حسگر فشار شده است که می تواند به تغییر سیستم های رباتیک کمک کند. این حسگرها که از فوم گرافن سه بعدی ساخته شده است، قابلیت‌های منحصربه‌فردی را در هنگام قرار گرفتن تحت فشار مکانیکی ارائه می‌کنند، این حسگرها از رویکرد پیزومقاومتی استفاده می‌کنند، به این معنی که وقتی ماده تحت فشار قرار می‌گیرد، مقاومت الکتریکی خود را به‌طور دینامیکی تغییر می‌دهد و به راحتی تشخیص داده و با محدوده فشار مورد نیاز سازگار می‌شود.
مارکو کافیو، یکی از بنیانگذاران و مدیر ارشد علمی مجتمع Graphene، گفت: Gii یو  فوم گرافن سه بعدی جدید ما، توانایی تقلید حساسیت و بازخورد لمس انسان را دارد، که می تواند تاثیری دگرگون کننده بر نحوه استفاده از رباتیک برای طیف وسیعی از برنامه های کاربردی در دنیای واقعی از جراحی تا ساخت دقیق بگذارد.

"ما می دانیم که ویژگی منحصر به فرد Gii آن را برای استفاده در سایر برنامه ها مانند تشخیص بیماری و ذخیره انرژی مناسب می کند، بنابراین ما همیشه بسیار هیجان زده هستیم که بتوانیم انعطاف پذیری آن را در پروژه هایی مانند این نشان دهیم.

" دکتر کارلوس گارسیا نونز، ازدانشکده مهندسی محاسبات و علوم فیزیکی در UWS افزود: "در رباتیک و لوازم الکترونیکی پوشیدنی، استفاده از حسگرهای فشار یک عنصر حیاتی برای ارائه یک سیستم ورودی اطلاعات یا برای دادن موتورهای انسان مانند به سیستم های رباتیک است. یک ماده پیشرفته مانند فوم گرافن سه بعدی به دلیل خواص الکتریکی، مکانیکی و شیمیایی فوق‌العاده‌ای که دارد، پتانسیل بسیار خوبی برای استفاده در چنین کاربردهایی ارائه می‌کند.

کار ما به پتانسیل قابل توجه این فناوری برای متحول کردن صنعت رباتیک با حسگرهای فشار دینامیک مربوط می شود. مدیر موقت SRPe، افزود: "برنامه دکتری صنعتی SRPe-NMIS تحقیقات آکادمیک پیشرو با شرکای صنعتی را برای پیشبرد نوآوری در مهندسی گرد هم می آورد. این پروژه های دکتری مشترک چشم انداز تحقیقات مهندسی اسکاتلند را بهبود می بخشد." مرحله بعدی پروژه که توسط UWS، Integrated Graphene Ltd، SRPe و NMIS تامین می‌شود، قبل از توسعه برای استفاده گسترده‌تر در سیستم‌های رباتیک، به دنبال افزایش حساسیت حسگرها خواهد بود.

منبع:https://www.shahrekhabar.com