1401/06/19 11:45

تجربه های موفق کاهش کربن در سراسر جهان

موسسه تحقیقاتی جنوب غربی (SWRI) با مشارکت شرکت مالت ،مونتاژ و راه اندازی اولین تاسیسات نمایشی و ذخیره سازی انرژی گرمایی پمپ شده (PTES) را به پایان رسانده است. قابلیت‌های ذخیره‌سازی طولانی مدت و در مقیاس بزرگ مانند (PTES) می‌تواند به تعادل نوسانات انرژی و مسائل ناشی از نفوذ بالای منابع انرژی تجدیدپذیر متغیر مانند انرژی خورشیدی و باد در بازار کمک کند و راه‌حل‌هایی برای تحقق اهداف کاهش کربن در سراسر جهان ایجاد کند.

دکتر ناتالی اسمیت، سرپرست گروه و محقق ارشد پروژه گفت: یکی از مشکلات بزرگی که ما در مورد انرژی‌های تجدیدپذیر با آن مواجه هستیم ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا است. با غروب خورشید بسیاری از مردم از سر کار به خانه بازمی‌گردند و چراغ‌ها را روشن می‌کنند و از وسایل الکترونیکی استفاده می‌کنند. این عدم تطابق بین تقاضای برق بالا باعث نوسانات شبکه می‌شود. ما فناوری‌های جدیدی برای ذخیره انرژی خورشیدی و بادی لازم داریم تا زمانی که خورشید نمی تابد و باد نمی وزد بتوان از آنها استفاده کرد.

این تکنولوژی گرما را برای مدت طولانی ذخیره می‌کند

یک سیستم( PTES) انرژی را به صورت حرارتی در مخازن سرد و گرم برای استفاده های بعدی ذخیره می کند. وقتی انرژی باد یا خورشیدی اضافی تولید می‌شود (PTES) یک پمپ  را راه‌اندازی می‌کند تا مخزن ذخیره‌سازی که داغ شده سردو سردتر شود. زمانی که تقاضای انرژی از تولید فراتر می رود (PTES) به‌عنوان یک موتور حرارتی کار می‌کند و اختلاف دمای زیاد بین انرژی ذخیره‌شده گرم و سرد را به برق تبدیل می‌کند. سیستم (PTES) در مقیاس کامل عملکرد سیستم با پتانسیل بالا تا ۶۰ درصد راندمان رفت و برگشت ارائه می دهد و می تواند انرژی را برای بیش از ۱۰ ساعت ذخیره کند.( PTES) یک فناوری امیدوارکننده و همه کاره است که می تواند در بسیاری از منابع انرژی بدون محدودیت های زمین شناسی یا جغرافیایی اعمال شود.

شرکت مالت در حال توسعه یک سیستم تجاری (PTES) در مقیاس کامل است که قادر به ذخیره انرژی برای بیش از ۱۰ ساعت است. با  حمایت مالی (SWRI)شرکت (DOE)  یک سیستم نمایشی (PTES) در مقیاس کوچک تولید کرد که از چرخه های بازیابی ساده برای هر دو حالت کار با هوا به عنوان سیال اصلی استفاده می کند. طراحی تاسیسات از نظر معماری و عملکرد پایه مشابه تکنولوژی در مقیاس کامل است و برای نشان دادن قابلیت عملیاتی سیستم  استراتژی های کنترلی در نظر گرفته شده است.

وزارت انرژی ایالات متحده از توسعه این سیستم که با موفقیت راه اندازی شده و آزمایشات دقیق را آغاز کرده پشتیبانی کرد.

اسمیت گفت: ما امیدواریم که این نمایش موفقیت آمیز اعتماد بیشتری راجع به این فناوری ایجاد کند. (PTES) ابزاری مناسب برای ایجاد تعادل و ثبات در مصرف انرژی را فراهم می کند. اگر می خواهیم انتشار کربن را کاهش دهیم، باید انرژی های تجدید پذیر بیشتری را ادغام کنیم. ماکت ما مسیری برای رسیدن به این سیستم در مقیاس کامل است و آمادگی تجاری آن را نیز نشان می دهد. موسسه تحقیقاتی جنوب غربی (SWRI)، با مشارکت شرکت مالت، مونتاژ و راه اندازی اولین تاسیسات نمایشی ذخیره سازی انرژی گرمایی پمپ شده را به پایان رسانده است. قابلیت‌های ذخیره‌سازی طولانی مدت و در مقیاس بزرگ مانند (PTES) می‌تواند به تعادل نوسانات انرژی و مسائل ناشی از نفوذ بالای منابع انرژی تجدیدپذیر متغیر مانند انرژی خورشیدی و باد در بازار کمک کند و راه‌حل‌هایی برای تحقق اهداف کاهش کربن در سراسر جهان ارائه کند.

منبع:شبکه علمی ثریا