1401/06/20 10:38

گام بزرگ در ساخت انسولین خوراکی

تیمی از دانشمندان کانادا مدعی هستند که یک گام بزرگ به ساخت انسولین خوراکی نزدیک تر شدند. 
این تیم در تحقیقات جدید دریافتند که موش هایی که دوز انسولین خود را به شکل قرص های محلول مصرف کردند، ظاهرا به همان روشی که با تزریق، انسولین جذب می کردند،دارو را جذب نمودند. 
اگر کار این محققین نتیجه دهد می تواند منجر به درمان مقرون به صرفه تر و راحت تر برای بیماران دیابتی شود. 
یکی از مهم ترین اهداف تحقیقات دیابت، دسترسی به نوع راحت تر انسولین مانند انسولین خوراکی است. تا کنون این تلاش ها به موفقیت منجر نشده اند. تا حد زیادی عدم موفقیت  به این دلیل است که که اسید های معده انسان انسولین خوراکی را قبل از رسیدن به کبد از بین می برد اما محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا اکنون بر این باورند که آن ها بیش از هر زمانی به یافتن راه حل موثر نزدیک شده اند. 

قرص انسولین جاگزین تزریق می‌شودنسخه آنها یک قرص بلعیدنی نیست بلکه قرصی است که بین لثه و گونه قرار می گیرد .در این روش  از غشای نازکی استفاده می شود که در خطوط داخلی گونه و پشت لب ها وجود دارد. 
این غشا تمام انسولین را بدون اتلاف به کبد منتقل می کند . آخرین آزمایش های این محققین روی موش ها نشان می دهد که حتی دو ساعت پس از مصرف دارو اثری از انسولین در معده موش هایی که مورد آزمایش قرار گرفتند دیده نمی شود. نتایج این تحقیقات در مجله  scientific Reports منتشر شده است. 
پروفسور انوبهاو پراتاب سینگ، محقق ارشد پروژه گفت : این نتایج هیجان انگیز نشان می دهد که ما در مسیر درستی در ایجاد فرمولاسیون انسولین هستیم که با آن دیگر نیازی به تزریق قبل از هر وعده غذایی نیست و کیفیت زندگی و سلامت روان بیش از ۹ میلیون دیابتی نوع یک، بهبود می خواهد یافت.

منبع:ثریا