1401/08/09 16:32

خلافکاران از فضا رصد می شوند

ماهواره ای که در فرایند ساخت آن از گاراژ خانه ای در ردینگ انگلیس آغاز شد به زودی به فضا ارسال می شود تا از انتقال غیرقانونی مهاجران و فعالیت های خلاف قانون دیگر جلوگیری کند.

این ماهواره که «امبر -۱» نام دارد، توسط استارت آپ انگلیسی «هورایزن تکنولوژیز» ساخته شده و بخشی از نخستین محموله ای است که همراه هواپیمای ویرجین اوربین به آسمان و از آنجا به مدار زمین می رود. ماموریت مذکور از مقری در کورن وال در ماه آینده میلادی (نوامبر) انجام خواهد شد.

ماهواره مذکور برای ردیابی فعالیت های غیرقانونی سیگنال تلفن های ماهواره ای و رادار قایق ها را رصد می کند که سیستم شناسایی خودکار(AIS) آنها خاموش شده است. هدف از این اقدام جلوگیری از ردیابی است.

کشتی هایی که فعالیت غیرقانونی انجام می دهند به طور معمول باید با مقصد خود ارتباط برقرار کنند تا انتقال محموله شان را تنظیم کنند.

علاوه بر آن این ماهواره از ماهیگیری غیرقانونی نیز جلوگیری می کند.

عملیات پرتاب این ماهواره برخلاف معمول به طور افقی انجام می شود. در حقیقت ماهواره از موشکی که به یک هواپیمای ویرجین آتلانتیک ۷۴۷ متصل شده، جدا خواهد شد. طی این فرایند موشک در ارتفاع ۳۵ هزار فوتی زمین از هواپیما جدا می شود و به فضا می رود.

انگلیس برای ردیابی مهاجران غیرقانونی ماهواره به فضا می فرستدهواپیمای مذکور در اوایل ماه جاری میلادی برای بارگیری به بندر فضایی کورن وال رسید. اگر این پرتاب موفقیت آمیز باشد، هورایزن تکنولوژیز ۲۳ ماهواره دیگر نیز به فضا می فرستد تا پوششی جهانی فراهم کند.

منبع:خبرگزار ی مهر به نقل از تلگراف