راه كارهاي دولت وسازمان بورس براي كاهش ريسك شركت هاي دانش بنيان

 شاپور محمدی رییس سازمان بورس و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در سازمان بورس و اوراق بهادار دیدار و در خصوص چشم انداز شرکت های دانش بنیان گفتگو کردند.

محمدی ضمن تاکید به نقش مهم شرکت های دانش بنیان عنوان کرد: یکی از مهمترین کار ویژه های بازار سرمایه بحث تامین مالی بنگاه های اقتصادی کشور با هدف افزایش توان تولید کالا و خدمات است و بدون شک شرکت های دانش بنیان نیز از این امر مستثنی نیستند.

به گفته مدیر ارشد بازار سرمایه کشور، توسعه اقتصادی در همه دنیا از جمله ایران به تکنولوژی وابسته شده و حمایت از شرکت های دانش بنیان و تامین نیازهای مالی این بنگاه های اقتصادی، نه تنها سود دهی آنها را ضمانت می کند بلکه اقتصاد کشور از آن منتفع می شود.

رییس سازمان بورس با تاکید بر اینکه امروز بازار سرمایه کشور فرصت های بسیار خوبی برای تامین مالی شرکت های دانش بنیان فراهم کرده است، افزود: دولت نیز می تواند با تخصیص بودجه در قالب ضمانت اتمام پروژه های علم محور، از شرکت های دانش بنیان حمایت کند.

محمدی تصریح کرد: به عنوان مثال صندوق نوآوری و شکوفایی می تواند بخشی از ریسک طرح های دانش محور را بپذیرد و در صورتی که پروژه به بازدهی لازم نرسید درصدی از زیان آن جبران شود.

سخنگوی سازمان بورس تاکید کرد البته پذیرش ریسک طرح های دانش محور به معنای پرداخت حتمی مبلغ ضمانت شده نیست و بسیاری از این پروژه ها به بازدهی لازم خواهند رسید و در واقع نیازی به پرداخت ریسک های تضمین شده نخواهد بود.

رییس سازمان بورس استفاده از صکوک استصناع و اوراق منفعت را یکی دیگر از ابزار های بازار سرمایه در مسیر تامین مالی شرکت های دانش بنیان دانست و گفت: یکی از فرصت های پیش روی شرکت های دانش محور که قابل طرح و بررسی است، انتشار اوراق سفارش ساخت یا صکوک استصناع است و تا آنجا که ظرفیت بازار سرمایه اجازه دهد، شرکت های دانش بنیان می توانند بخشی از کمبود های مالی خود را از طریق آن جبران کنند.

سخنگوی سازمان بورس تاکید کرد: این دو ابزار راهی را برای تامین مالی پروژه ‌های بزرگ باز کرده است و دولت می تواند با پذیرش بخشی از ریسک صکوک استصناع، بازدهی پروژه های تکنولوژی محور را تضمین کند.

رییس سازمان بورس به اهمیت کالاهای فرهنگی و همچنین بنگاه های خدماتی اشاره کرد و گفت: حمایت از شرکت ها و بنگاه های خدماتی و فرهنگی نیز می تواند مورد توجه باشد و در این زمینه نیز راهی طولانی در پیش است.

محمدی افزایش اشتغال، درآمد زایی، توسعه اقتصادی و حفظ ایده و دانش در کشور را محصول بنگاه های دانش بنیان دانست و گفت: حمایت از شرکت های دانش بنیان به عزم ملی نیاز دارد و توسعه ملی به همراه خواهد داشت و در این زمینه باید در کنار ضمانت های مالی اقدامات فرهنگی و آموزشی انجام دهیم.

در ادامه این دیدار سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور عنوان کرد فعالیت شرکت ‌های دانش‌ بنیان ایجاد محیط کسب و کار نوین است. شرکت‌ های دانش‌ بنیان در دنیا پیشتازی می‌ کنند و صنایع را پشت سر گذاشته اند و همین اتفاق در اقتصاد ایران نیز رخ خواهد داد.

معاون رییس جمهور با بیان اینکه فرهنگ سازی و حمایت مالی از کسب و کار دانش بنیان در دستور کار قرار دارد، عنوان کرد: حدود2850 شرکت دانش‌ بنیان و هزاران استارتاپ و هزار جوان با قدرت فزاینده ‌در این محیط فعالیت می ‌کنند و حمایت از این بنگاه های اقتصادی وظیفه ملی و عمومی است.

وی ضمن تاکید مجدد به اهمیت شرکت های دانش بنیان از طرح های حمایتی مالی خبر داد و گفت: طرح های مالی حمایتی از شرکت های دانش بنیان مانند خرید تجهیزات در حال بررسی است و ما باید از طریق بورس و بازار سرمایه شرایط شکوفایی این نوع کسب و کار را مهیا کنیم.

منبع: اقتصاد آنلاین

  نظرات

  شنیدنی های 2020
  فناوریهای برتر
  شنیدنی های 2020
  فناوری‌های برتر سال ۲۰۲۰ را که انتظار می‌رود تأثیر به سزایی در حل مسائل و مشکلات مهم مربوط به کار و زندگی افراد داشته باشند معرفی شد.
    2020-04-04 09:26:59
  تفریحات کرونایی
  بازی و سرگرمی
  تفریحات کرونایی
  کاربرانی که گوشی هوشمندشان قابلیت پشتیبانی از واقعیت افزوده را دارد امکان بهره بردن از این امکان را خواهند داشت.
    2020-04-02 12:23:15
  دیدارهای کرونایی
  تازه های فناوری
  دیدارهای کرونایی
  این تغییر در زمانی به اجرا در می‌آید که تعداد زیادی از جمعیت اروپا و آمریکا به خاطر شیوع کرونا ویروس در خانه محبوس شده‌اند.
    2020-03-31 09:00:16
  فناوری"داده ها"،تهدید یافرصت
  فناوریهای برتر
  فناوری"داده ها"،تهدید یافرصت
  برخی از کشورها و سازمان‌ها بر این باور هستند که استفاده از این فناوری ها به دلیل خطراتی که دارد باید ممنوع شود.در حالی که این دو فناوری می‌تواند کمک زیادی به بشر بکند.
    2020-03-29 13:31:28
  ایده جدید اپل
  نوآوری
  ایده جدید اپل
  البته هنوز مشخص نیست اپل این فناوری را به آیفون محدود می‌کند یا قصد دارد آن را در مورد دیگر تولیدات خود مانند نمایشگرهای لپ تاپ ها، تبلت‌ها و غیره به کار گیرد.
    2020-03-27 10:04:39
  LiFi،راهگشای اتصال عصر دیجیتال
  فناوریهای برتر
  LiFi،راهگشای اتصال عصر دیجیتال
  گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌های آینده از این روش‌های اتصال چندگانه برخوردار خواهند بود و به کاربران این امکان را می‌دهند تا در بین شبکه‌های LiFi، WiFi و 5Gجابجا شوند تا از بهترین سیگنال موجود در آن زمان استفاده کنند.
    2020-03-24 12:09:44
  بیل گیتس در مسیر آینده
  شخصیت ها
  بیل گیتس در مسیر آینده
  بیل ما را مشتاق به حل جدی‌ترین چالش‌های جامعه‌ی کنونی می‌کرد. شرکت مایکروسافت و همچنین جهان با وجود او جای بهتری خواهد بود.
    2020-03-17 10:52:09
  ادعای فیس بوک در دنیای عکاسی
  تازه های فناوری
  ادعای فیس بوک در دنیای عکاسی
  فیس‌بوک می‌گوید که همچنین در صدد است تا از این تکنولوژی‌ها برای تولید برآوردهای عمق باکیفیتی از ویدئوهای تهیه شده با استفاده از اسمارتفون‌ها و تبلت‌ها استفاده کند.
    2020-03-05 09:53:34
  شالوده لرزان نوکیا
  شرکت ها و برندها
  شالوده لرزان نوکیا
  در صورت صحت شایعات اخیر، صنعت ارتباطات احتمالا در آینده‌ای بسیار نزدیک شاهد یکی از بزرگ‌ترین همکاری‌های دهه جاری خواهد بود.
    2020-03-03 10:45:23
  راز فیلم های رازآلود
  شرکت ها و برندها
  راز فیلم های رازآلود
  رایان جانسون:هر فیلم‌سازی که در فیلم‌هایش یک شخصیت منفی داشته باشد و قرار باشد که این شخصیت مخفی بماند، به خاطر این افشاگری قصد کشتن مرا خواهد کرد.
    2020-02-29 08:33:04
  اوج گیری اینترنت
  اینترنت
  اوج گیری اینترنت
  شرکت های HAPS موبایل، لون، آئرو ویرونمنت، ایرباس دینفس اند اسپیس، بهارتی آیرتل لیمیتد، چاینا تله کام، دویچ تله کام، اریکسون، اینتل ست، نوکیا، سافت بنک و تلفونیکا در این اتحادیه شرکت کرده اند.
    2020-02-24 10:15:42