بینایی مصنوعی

 

دانشمندان در نقاط مختلف جهان در حال تلاش برای کمک به افرادی بوده‌اند که مشکلاتی دارند که مانع از حرکت کردن، دیدن یا مراقبت کردن از خودشان و خوداتکا بودن می‌شود. امکان بازگرداندن بینایی به نابینایان یا افراد دارای اختلال بینایی یکی از مهمترین چالش‌هایی است که محققان با آن مواجهند. تیمی از مهندسان مؤسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان (EPFL) تکنولوژی را توسعه داده‌اند که می‌تواند به طور جزئی بینائی را برای نابینایان بازیابی کند.
این تیم یک ایمپلنت شبکیه‌ای را توسعه داده است که با عینکهای هوشمند و یک میکروکامپیوتر مجهز به دوربین توسعه داده است. این سیستم به شکلی طراحی شده است که نوعی از بینایی مصنوعی را با استفاده از الکترودها برای تحریک سلولهای شبکیه برای نابینایان به ارمغان می‌آورد. یک دوربین گنجانده شده در عینک‌های هوشمند تصاویر موجود در میدان دید کاربر را ثبت می‌کند و داده‌های آن را به یک میکروکامپیوتر قرار گرفته در یکی از قطعه‌های انتهایی عینک ارسال می‌کند.
میکروکامپیوتر مذکور این داده‌ها را به سیگنال‌های نور تبدیل می‌کند که به الکترودها در ایمپلنت شبکیه ارسال می‌شوند. این الکترودها شبکیه را تحریک می‌کنند تا کاربر بتواند یک دید ساده سیاه و سفید از تصویر پیدا کند. کاربران می‌توانند تصویری را ببینند که از نقطه‌های نوری ساخته شده است که وقتی سلول‌های شبکیه تحریک شوند ظاهر می‌شود.
با این حال، ممکن است کاربران ناچار باشند نقاط نور را به شکلی تفسیر کنند که شکل‌ها و اشیاء را برایشان سرهم بندی کند. این محققان این فرایند را با نگاه به آسمان شب و یادگیری تشخیص صورت‌ای فلکی مشخص تشبیه کرده‌اند. البته این سیستم هنوز روی انسان‌ها تست نشده است.
این ایمپلنت‌های شبیکیه حاوی 10500 الکترود هستند، که هر کدامشان یک نقطه نور را تولید می‌کنند. این کار با چالشهایی همراه بوده است به گونه‌ای که نقطه‌ها باید به قدری از هم دور باشند که بتوانند تفاوت بین دو نقطه نزدیک یکدیگر را تشخیص دهند و در عین حال به قدری متراکم چیدمان یافته باشند که رزولوشن کافی را فراهم بیاورند.

منبع:https://www.itna.ir

  نظرات

  بهره وری درمزرعه هوشمند
  نوآوری
  بهره وری درمزرعه هوشمند
  این تیم اکنون در حال بررسی روش‌های مقیاس‌پذیری این فناوری برای کاربردهای بزرگ است که به طور بالقوه می‌تواند شامل استقرار روی پشت بام‌های شهری باشد.
    2021-04-20 12:33:00
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  نوآوری
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  در حال حاضر آنچه در بازار داخلی با کاربرد عایق حرارتی موجود است محصولات سنتی مانند پشم شیشه، پشم سنگ و فوم‌ها هستند که پایه ترکیبی کاملاً متفاوتی دارند و محصولی مشابه و منطبق با محصول این شرکت در بازار داخلی موجود نیست.
    2021-04-19 11:57:00
  امپراطوری مایکروسافت
  شرکت ها و برندها
  امپراطوری مایکروسافت
  لایحه جدیدجاش هاولی،تمامی ادغامها و خریدهای هر شرکتی که ارزش بازار بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار را دارد، ممنوع می کند. پیشنهاد این سناتور هر گونه قرارداد خرید را برای شرکتهای اپل، مایکروسافت، آمازون، گوگل و فیس بوک ممنوع خواهد کرد.
    2021-04-18 09:43:00
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  نوآوری
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  محققان با استخراج پروتئین و فیبر موجود در این دانه‌های باقی مانده می‌توانند انواع جدیدی از منابع پروتئینی، سوخت‌های زیستی و غیره تولید کنند.
    2021-04-15 09:44:00
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  فناوریهای برتر
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  "کریسپر آف" سرانجام همانطور که در داستان‌های علمی-تخیلی پیش‌بینی شده است، عمل می‌کند. دیدن اینکه این روش در عمل به خوبی کار می‌کند، هیجان انگیز است.
    2021-04-14 10:12:00
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  شخصیت ها
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  همه ما به سمت یک انقلاب صنعتی جدید در حرکتیم، برای کسانی که امیدوارند به یک مدیر موفق در فناوری تبدیل شوند،میانبری بهتر از آشنایی با دیدگاه مدیران موفق در این عرصه نیست.
    2021-03-27 21:22:08