گامی بسوی رمز گشایی آلزایمر و اسکیزوفرنی

 

محققان توانسته اند در آزمایشگاه و با استفاده از سلول های بنیادی مغزهای مینیاتوری کوچکی پرورش دهند که قادر به رشد فراتر از مرحله جنینی هستند و می توان از آنها برای مطالعه آلزایمر استفاده کرد.

آن ها با استفاده از سلول‌های بنیادی در ظرف آزمایشگاهی ارگانوئید مغزی توسعه داده‌اند که مانند مغز انسان است. چنین دستاوردی به محققان کمک می‌کند درباره بیماری‌های مختلف مانند آلزایمر و اسکیزوفرنی اطلاعات بیشتری به دست بیاورند.

ارگانوئیدها نسخه‌های ساده و مینیاتوری از اعضای واقعی بدن انسان هستند که با استفاده از سلول‌های بنیادی در آزمایشگاه توسعه می‌یابند.

در این پژوهش، محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس انجام تحلیل‌های ژنتیک گسترده روی ارگانویید ها را انجام داده اند و توانستند به طور آزمایشی مغزهایی را تا ۲۰ ماه پرورش دهند.

آنها دریافتند مغزهای مینیاتوری و مصنوعی مانند نمونه‌های واقعی و براساس یک زمانبندی درونی رشد می‌کنند. فرایند این ساعت درونی مشابه رشد مغز نوزادان است.

به طور دقیق‌تر نتایج این پژوهش نشان می‌دهد برخلاف تصورات پیشین، ارگانوئیدها می‌توانند فراتر از مرحله جنینی رشد کنند. با توجه به این امر، ارگانوئیدهای مغزی می‌توانند به حدی بالغ شوند که از آنها برای تحقیق درباره ظهور بیماری‌هایی مانند فراموشی در بزرگسالان استفاده کرد.

دانیل گشویند محقق ارشد پژوهش می‌گوید: تاکنون هیچ گاه ارگانوئیدهایی با این ویژگی‌ها و برای مدتی چنین طولانی پرورش نیافته بود. این گامی مهم در تحقیقات است. ما نشان دادیم ارگانوئیدهای مذکور می‌توانند بالغ شوند و وجوهی از رشد طبیعی انسان را تقلید کنند. به همین دلیل مدل‌های خوبی برای مطالعه درباره بیماری‌های انسانی در آزمایشگاه هستند.

یافته‌های این پژوهش به طور کامل در ژورنال «نیچر نوروساینس» منتشر شده است.

منبع:خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل

  نظرات

  بهره وری درمزرعه هوشمند
  نوآوری
  بهره وری درمزرعه هوشمند
  این تیم اکنون در حال بررسی روش‌های مقیاس‌پذیری این فناوری برای کاربردهای بزرگ است که به طور بالقوه می‌تواند شامل استقرار روی پشت بام‌های شهری باشد.
    2021-04-20 12:33:00
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  نوآوری
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  در حال حاضر آنچه در بازار داخلی با کاربرد عایق حرارتی موجود است محصولات سنتی مانند پشم شیشه، پشم سنگ و فوم‌ها هستند که پایه ترکیبی کاملاً متفاوتی دارند و محصولی مشابه و منطبق با محصول این شرکت در بازار داخلی موجود نیست.
    2021-04-19 11:57:00
  امپراطوری مایکروسافت
  شرکت ها و برندها
  امپراطوری مایکروسافت
  لایحه جدیدجاش هاولی،تمامی ادغامها و خریدهای هر شرکتی که ارزش بازار بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار را دارد، ممنوع می کند. پیشنهاد این سناتور هر گونه قرارداد خرید را برای شرکتهای اپل، مایکروسافت، آمازون، گوگل و فیس بوک ممنوع خواهد کرد.
    2021-04-18 09:43:00
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  نوآوری
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  محققان با استخراج پروتئین و فیبر موجود در این دانه‌های باقی مانده می‌توانند انواع جدیدی از منابع پروتئینی، سوخت‌های زیستی و غیره تولید کنند.
    2021-04-15 09:44:00
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  فناوریهای برتر
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  "کریسپر آف" سرانجام همانطور که در داستان‌های علمی-تخیلی پیش‌بینی شده است، عمل می‌کند. دیدن اینکه این روش در عمل به خوبی کار می‌کند، هیجان انگیز است.
    2021-04-14 10:12:00
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  شخصیت ها
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  همه ما به سمت یک انقلاب صنعتی جدید در حرکتیم، برای کسانی که امیدوارند به یک مدیر موفق در فناوری تبدیل شوند،میانبری بهتر از آشنایی با دیدگاه مدیران موفق در این عرصه نیست.
    2021-03-27 21:22:08