حدیثی که با ظهور تلگرام تفسیر شد

 

در این روزگار می توان گفت که پدیدۀ تلگرام نماد برتر و مصداق اظهر، در تسخیر وقت مردم و پر کردن اوقات فراغت و اشتغال پیر و جوان شده است. این نه دیگر ویدئو و ماهواره است نه توئیتر و فیس بوک که بتوان با فتوا و مصوبه، سد باب مجاری آن شد. چه طبق اخبار واصله و روایات موثقه، عن قریب از ورای جو زمین حجم بالایی از اینترنت رایگان در اختیار همگان قرار خواهد گرفت، در این صورت دیگر کسی را یارای مقابله نیست و مسدودیت و ممنوعیتهای مرسوم نیز راه بجایی نمی برد.

پس نباید با روشهای سنتی و مدیریتهای ریش سفیدی و امر و نهی های نخ نما، با این مسائل مواجه شد و بودجه های میلیاردی را صرف آن نمود. همگی شاهدیم که چگونه با ظهور این پدیده، میزان توجه و رویکرد مردم به ماهواره کاهش پیدا کرده است. آیا نباید از این گونه اتفاقات درس بگیریم؟ پدیده های جایگزین بهترین روش برای سوق دادن توجهات عامه به رویکردهای بهتر و پسندیده است. اگر می توانستیم از رسانه ها و وسایل ارتباط جمعی و سمعی و بصری با این نگاه، تصمیمات مناسب اتخاذ کنیم، هیچگاه در موضع انفعال قرار داده نمی شدیم. اگر بجای تحریم موسیقی از جایگزینهای برتر و جذاب بهره می گرفتیم، هیچگاه نگران ترویج موسیقی های زیر زمینی نبودیم. اگر با پدیده کتابهای جلد سفید، مواجهۀ درست داشتیم و بجای حذف کلمات رقص و سینه و شراب و... موجب رواج این آثار نمی شدیم، می توانستیم به پیکر محتضر صنعت نشر کشور رمقی برسانیم و روشهای معقول و خردپسندی برگزینیم. طبعاً دیگر نگران رواج این همه بی بندباری و شلختگی فرهنگی نبودیم.

امروزه پدیدۀ موسوم به تلگرام، فکر و ذکر و وقت پیر و جوان و دانشگاهی و کارگر و بیکار را به خود مشغول کرده است. با پیدایی این فضای مجازی همگانی سهل الوصول، دیگر هیچ مانعی برای دسترسی در کار نیست. بازار فیلتر شکن فروشان کساد و مناهج فیلترینگ هم بی خاصیت شده است. اگر چه مع ذلک هنوز فیس بوک فیلتر است و از منظر بعضی علما حرام، اما ظهور پدیده‌های تلگرامی می تواند آزمونی باشد که با منع و ردع، واکنشها در رنگهای متفاوت ظهور می کند و حاصل آنها، چیزی نیست جز کاهش اعتبار مراکز اصدار و ابراز چنین نگرشهایی.

بسی فرق است میان دادن شناخت و افزایش اموزش، با هشدار و انذار مدام واظهار نگرانیهای پرتکرار. جامعۀ فهیم، جامعه ای است که اعلام را بجای اخطار برمی گزیند. در اینجا مخاطب من افراد نخبه، اهل فضل و پژوهش است که سرمایۀ آنها اوقات گوهربار عمرشان است که مدام در فکر اینند که چگونه این وقت را مدیریت کنند و نه از تلگرام بگریزند و نه چنان آلوده شوند که در گروههای مختلف در محضر همگان، مدام شریک مباحث رطب و یابس و بی ربط و یائس آنان باشند.

تلگرام را پدیدۀ حضورو غیاب** مدرن می توان نام برد. گاه همه در منزل و در کنار هم حاضر، اما هر کس با گوشی خود از نظر دور و از میانه غایب و همزمان در گروههای مختلفی به گفت و گو و ارسال عکس و جوک و ...مشغول.

مهم تدبیر لوازم امور است و مدیریت حضور در این گروهها. چه حضور هرکس نماینده شخصیت اوست. چنان که به گفته شیخ اجل سعدی علیه الرحمه:

تا مرد سخن نگفته باشد/  عیب و هنرش نهفته باشد

جالب توجّه است که در این چند هفته اخیر و تلمذ در محضر یاران قدیم و جدید، شاهد مشق ادب حضور افراد مختلف بودیم، افراد را با نوع حضورشان سنجیدیم، آن کس که اهل ادب و رعایت اخلاق است شناختیم، از برخی ادب سخن گفتن را آموختیم و از برخی مدارا و تحمل مخالف را، از عده ای کم گوی و گزیده گوی چون درّ را و از قلیلی تجربه سخن لقمان حکیم را ... به هر روی مهم رعایت اعتدال است. نه اعتیاد پسندیده است و نه انقیاد. نه قطع ارتباط مطلوب است و نه اختیار انزوا.

در این چند صباحی که از عمر تلگرام می گذرد، گروه دوستداران میراث مکتوب تبدیل شده به مجمع مشاوران خبره و فرصتی زرین برای حل مشکلات و رفع معضلات این حوزه. طبعاً برای بنده بسی موجب شوق و شعف گردیده تا به کمک فضلای علاقه مند و به یاری همفکران و همدلان دردمند، به تداوم این راه امیدوار شوم و از مدیریت فردی بپرهیزم و به مدیریت همگانی و جمعی بیندیشم. شاهد این موضوع داستان لغو امتیازعلمی پژوهشی نشریۀ آینه میراث بود. من در بند تجدید نظر نبودم، اما از مباحث مفید و سازنده ای که دوستان در این گروه مطرح فرمودند، احساس مسئولیتم دوچندان شد و مرا از انصراف خود منصرف نمودند. گردآوری امضا از اعضای هیأتهای علمی دانشگاههای مختلف کشور- که تاکنون بالغ بر 150 امضا شده و گاه با تقریظ بزرگانی چون دکتر مجتبایی، معصومی همدانی و پرویز اذکایی و ... مزین شده- سندی تاریخی شد بر اعتبار میراث مکتوب و فعالیتهایش و نشریۀ آینه میراثش.

این اتفاق مبارک به مدد این پدیدۀ تلگرام کذایی که اسباب همگرایی و همفکری را فراهم کرد، رخ داد. همدلان را کنار هم گذاشت و منجر به تصمیماتی معقول و سازنده گردید. ان شاء الله این همکاریها و همفکریها تداوم یابد و ما روز به روز بتوانیم برای هموار کردن راه پژوهش نسخ خطی در کشور گامهای اساسی برداریم و موانع و آسیبها را برطرف نماییم.

**هرگز حدیث حاضر وغایب شنیده ای؟         خود در میان جمع و دلم جای دیگر است

منبع:http://www.khabaronline.ir(اکبر ایرانی)

  نظرات

  انسان‌های هک شدنی
  فرادانش
  انسان‌های هک شدنی
  «جاناتان باتس» مدیر مرکز «سکیور سلوشنز» در کنفرانس سالانه «بلک هت» به‌صورت مستقیم نشان داد که چطور بدن یک بیمار می‌تواند هک شود و او را تا آستانه مرگ پیش ببرد.
    2018-08-17 18:17:00
  مقایسه تحلیلی سرویس های خدمات ابری در کشور
  رایانش ابری
  مقایسه تحلیلی سرویس های خدمات ابری در کشور
  اشنائی وضعیت خدمات ابری از آن جهت حائز اهمیت است که به شما (خریدار ایرانی که تصمیم می‌گیرید از شرکت‌های داخلی سرویس‌های مشابهی را خریداری کنید)، دید روشنی از نحوه سرویس‌دهی و تعهداتی را که شرکت‌ باید به آن پایبند باشد، ارائه می‌کند.
    2018-08-08 07:24:49