پنج عادت ”جف بزوس”، مدیر عامل آمازون

چه از او خوشتان بیاید و چه خوشتان نیاید، نادیده گرفتن موفقیت او در زمینه کسب وکار ناممکن است. او اخیرا با 45.2 میلیارد دلار دارایی خالص در فهرست ثروتمندترین افراد جهان اعلام شده توسط نشریه فوربس، در رده پنجم قرار گرفت.

اما این میلیاردر کارآفرین زمانی را که مشغول کار نیست چگونه سپری می کند؟ چه سرگرمی ها، علایق و اهدافی را در خارج از بزرگترین خرده فروشی آنلاین آمریکا دنبال می کند؟ و ما از این مرد بسیار موفق چه می آموزیم؟ با تک شاتهمراه باشید تا با پنج عادت روزانه این کارآفرین موفق آشنا شوید.


1. او می خوابد...زیاد هم می خوابد!

بزوس در مصاحبه ای با وال استریت ژورنال به صحبت در خصوص اهمیت خواب پرداخت. این برداشت بزوس در تضاد کامل با باور بسیاری از مدیران عامل قرار می گیرد. در حالیکه بسیاری از مدیران عامل اعتقاد دارند 4 ساعت خواب شبانه کافیست، بزوس باید هر شب 8 ساعت کامل بخوابد. او معتقد است که خواب بهترین راه مقابله و دفع استرس و فشار ناشی از کار زیاد است. حتی شنیده شده است که بزوس در دفتر کار خود یک کیسه خواب دارد تا در روزهای سخت و دشوار بتواند در طول روز چرتی کوتاه هم در محل کار بزند.در ضمن بزوس از زنگ ساعت برای بیدار شدن استفاده نمی کند و به فواید بیشمار بیدار شدن بصورت طبیعی اشاره می کند. لازم است بدانید که تعدادی از محققان نیز با این نظر وی موافقند.


2. جف سرگرمی بسیار جالبی برای خود انتخاب کرده است.

سرگرمی بزوس آنقدر خاص، گران قیمت و منحصر بفرد است که می شود باور کرد فقط بزوس به آن می پردازد. جف هر زمان که فرصتی پیش بیاید، اقیانوس را به دنبال تکه های بازمانده از راکت های ناسا جستجو می کند!

در بیشتر موارد بخشی از راکت ها در میانه پرواز از سفینه جدا می شود که ایمن ترین محل برای این کار بر فراز اقیانوس است. بزوس یافتن این قطعات را به عنوان نوعی سرگرمی برگزیده و گاهی همراه با خانواده خود با یک زیردریایی به دنبال این قطعات می گردد. در یک مورد بزوس در یک زیردریایی سه هفته وقت صرف یافتن یکی از این قطعات کرد.


3. همواره پروژه های جانبی برای خود خلق می کند.

از آنجایی که اداره آمازون به اندازه کافی چالش برانگیز نیست، بزوس چندین پروژه جانبی دیگر نیز برای خود تهیه و تدارک دیده است. به عنوان مثال، او واشنگتن پست، یکی از مهمترین روزنامه های آمریکایی را خریداری کرده که البته غیر از زمانبندی پست های آنلاین، مورد دیگری را در اداره این روزنامه تغییر نداده است.

جف همچنین پیش از ایلان ماسک، و در سال 2000 یک شرکت فضایی به نام Blue Origin LLC را راه اندازی کرد. هدفش چه بود؟ فراهم کردن فرصت سفر به فضا برای همه مردم.

در حال حاضر نیز در صدد است با کسب موافقت دولت تحویل کالاهای آمازون با استفاده از پهپادها را کلید بزند.


4. ساعات صبح را به انجام کارهایی که دوست دارد اختصاص می دهد.

استیو جابز هر روز یک صبحانه ثابت و مشخص می خورد تا بتواند "تصمیم گیری کند". اما بزوس دوست دارد هر روز را به شکلی متفاوت آغاز کند. یک بار بزوس برای صبحانه هشت پای مدیترانه ای با بیکن و ماست سیر سفارش داد تا بتواند منظور مدیر عامل دیگری را بهتر متوجه شود.

بزوس اعتقاد دارد که روز را باید هر طور که آن لحظه دوست دارید شروع کنید و نباید روتین خاصی را رعایت کنید و به همین دلیل هم هیچوقت جلسه ای را صبح زود برگزار نمی کند.


5. او مرد خانواده است.

بزوس بارها به شوخی گفته است که پدرش حتی از زنده بودن او هم مطلع نبوده است. اما خوشبختانه جف خودش پدری خوب و نمونه است. او هم مانند ایلان ماسک خانواده بزرگی دارد و همیشه خانواده خود را در اولویت قرار می دهد.
او همیشه زمان کافی برای صرف صبحانه در کنار خانواده اش در نظر می گیرد، همسر و چهار فرزند خود (که به فرزندی گرفته شده اند) را به سفر با زیردریایی همراه می برد و سعی می کند علیرغم برنامه کاری فشرده اش زمان کافی را با خانواده خود سپری کند.

می توانیم بگوییم که بزوس هر کاری که مورد علاقه اش است را انجام می دهد. اما اگر بخواهیم فقط یک درس از زندگی شخصی او بیاموزیم این است که حتی موفق ترین آدم های دنیا هم انسانند و در طول روز به خانواده و سلامتی خود اهمیت ویژه ای می دهند.

 

  نظرات

  تحرکات خاموش اینستاگرام
  شرکت ها و برندها
  تحرکات خاموش اینستاگرام
  اینستاگرام در ابتدا اطلاعی در مورد این موضوع نداد اما حالا یک سخنگوی فیس‌بوک به ورج گفته است که این امکان ناشی از یک باگ و اشتباه بوده و قرار نیست برای همه کاربران فعال شود.
    2018-12-29 07:44:58
  Kai ،گجتی برای طراحی
  نوآوری
  Kai ،گجتی برای طراحی
  این دستگاه در کف دست قرار می‌گیرد و می‌تواند تمام قابلیت‌های ماوس را برای فرد فراهم کند.
    2018-12-28 13:37:13
  آیا SD-WAN قدرت تغییر بازار 2019 را خواهد داشت؟
  بازاریابی و بازارسازی
  آیا SD-WAN قدرت تغییر بازار 2019 را خواهد داشت؟
  فناوری شبکه گسترده یا WAN نزدیک به سه دهه است که به بخشی جدایی ناپذیر از شرکتهای بزرگ تبدیل شده است و اگر این شرکتها قصد نوسازی و به‌روزرسانی معماری WAN خود را داشته باشند، SD-WAN است که می‌تواند راه‌گشای آنها باشد.
    2018-12-28 13:05:05
  هم گام با تحولات جهان فردا
  فناوریهای برتر
  هم گام با تحولات جهان فردا
  کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه فناوری برآورد کرده‌اند که پنج تکنولوژی، آینده جهان و شهروندان کشورهای مختلف را با تغییر و تحولات عظیم و قابل‌توجهی روبه‌رو خواهد کرد .
    2018-12-25 17:38:00