اینترنت اشیاء به زبان ساده

فناوری اینترنت اشیا در بسیاری از حوزه ها به بهبود عملکرد انسان کمک می کند و استفاده از آن می تواند در افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها موثر باشد.

وقتی نوبت به خدمات مشتری‌محور و بهره‌وری عملیاتی می‌رسد، این فناوری در حال ایجاد فرصت‌های جدید و مهیجی است که به نفع اپراتورهای ذخیره‌سازی است. به عنوان مثال کیوسک‌های خدمات آنلاین و سایر راه‌های غیر حضوری از ویژگی‌های مورد انتظار تجربه کاربران این خدمت به ویژه در زمان شیوع ویروس کرونا است. نرم‌افزار مدیریت تسهیلات برای بهبود بهره‌وری، تسریع در دریافت صورت‌حساب و فرآیند پرداخت، به حداقل رساندن بزهکاری، ساده‌سازی اورلاک و موارد دیگر جزو خدمات اینترنت اشیا است.

یکی از پیشرفت‌های اخیر فناوری، اینترنت اشیا (IoT) است که در خود ذخیره‌سازی و بسیاری از صنایع دیگر اعمال می‌شود. اینترنت اشیا بدون هیچ‌گونه دخالت انسان فعالیت می‌کند و اطلاعات ارزشمندی را فراهم می‌کند که می‌توان برای درک و تصمیم‌گیری در مورد تجارت استفاده کرد. امروزه گزینه‌های موجود به راحتی نصب می‌شوند و داده‌های مربوط به سلامت واقعی یک مرکز را در یک زمان کم ارائه می‌دهند.

نحوه کار اینترنت اشیا

در ذخیره‌سازی، فناوری IoT تلاش می‌کند تا به یک سوال اصلی پاسخ دهد: تسهیلات من چگونه کار می‌کنند؟ اپراتورهایی که راه‌حل‌های اینترنت اشیا را پیاده‌سازی می‌کنند، به اطلاعات کل محیط فیزیکی خود دسترسی پیدا می‌کنند. دستگاه‌های متصل می توانند به شما در مورد موارد زیر اطلاع بدهند:

 • درجه حرارت
 • رطوبت
 • فعالیت آفات
 • وضعیت درب
 • وضعیت دروازه
 • نشتی آب

مهمترین مزیت اینترنت اشیا در نظارت بر زمین، ساختمان‌ها و واحدهای ذخیره‌سازی شخصی، دقت است. اینترنت اشیا می‌تواند به شما کمک کند مشکلات واقعی یا بالقوه را مشخص کنید. این ویژگی به شما امکان می‌دهد بیش از آنکه واکنشی داشته باشید فعال باشید، در نتیجه خطر و هزینه‌های نگهداری را کاهش می‌دهد. یکی دیگر از مزایای اصلی آن قابلیت‌ هدایت از راه دور است. سازمان‌ها می‌توانند سلامت عمومی تاسیسات خود را بدون نیاز به حضور فیزیکی در محل کنترل کنند. به طور سنتی این مسئولیت یک مدیر است که چندین بار در روز تاسیسات مختلف را چک کند و برای رفع مشکل‌های آن اقدامی انجام دهد که با وجود اینترنت اشیا دسترسی از راه دور به قسمت‌های مختلف با تلفن همراه امکان پذیر است.

نصب و راه اندازی اینترنت اشیا

نصب IoT معمولی با درگاه ورودی و چندین دستگاه حدود سه ساعت طول می‌کشد. از آنجا که دستگاه‌ها بی‌سیم هستند و با باتری کار می‌کنند، نیاز به سیم‌کشی نیست. آن‌ها اغلب با استفاده از نوار دو طرفه با دوام طولانی نصب می‌شوند و باتری‌ها معمولا حدود پنج سال دوام می‌آورند.

نحوه دسترسی به داده‌های اینترنت اشیا

داده‌های موجود از طریق اینترنت اشیا یک گنجینه بزرگ است، معمولا از طریق داشبوردی که می‌توانید با استفاده از یک مرورگر اینترنت یا برنامه تلفن همراه به آن دسترسی پیدا کنید، اطلاعات به دست می‌آید. همچنین می‌توانید گزارشی هفتگی یا ماهانه دریافت کنید که روند کوتاه مدت و بلند مدت را نشان می‌دهد و به شما کمک می‌کند هرگونه مغایرت و دلیل وقوع آن‌ها را شناسایی کنید. حتی می‌توانید هشدارها را براساس تنظیمات شخصی دریافت کنید.

ارزش بلند مدت اینترنت اشیا

اینترنت اشیا هنوز هم عمدتا فقط یک مفهوم در صنعت خود ذخیره‌سازی است. هنگامی که ارزش و بازده سرمایه‌گذاری (ROI) آن کاملا درک شود، نرخ تصویب احتمالا افزایش می‌یابد. اپراتورهای تاسیسات به سرعت پتانسیل آن را تشخیص خواهند داد زیرا کنترل بهتری بر محصولات خود خواهند داشت. اینترنت اشیا همچنین منجر به کاهش هزینه‌ها و بهره‌وری عملیاتی بالاتر می‌شود.

منبع:https://www.yjc.ir

  نظرات

  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  اقتصاد
  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  سال گذشته قبل از این‌که صنعت استخراج رمز ارز در کشورمان قانونی شود، به ماینرها قاچاقچی برق می‌گفتند. اما پس از مدتی، دولت این صنعت را به رسمیت شناخت.
    2021-01-25 12:56:00
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  دانش روز
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  طبق آمار وزارت نیرو، حدود ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت بلااستفاده داریم که کارایی برای نیروگاه‌ها ندارد. بنابراین مشکل خاموشی‌های اخیر کشور ربطی به ماینرها ندارد و ما به راحتی می‌توانیم از ظرفیت نیروگاه‌ها، ظرفیت ماینرها را افزایش دهیم.
    2021-01-21 10:21:00
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  رایانش ابری
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  بنا بر پیش‌بینی گارتنر، تا سال 2024 بیشتر پلتفرم‌های خدمات ابری دست‌کم برخی از سرویس‌های ابری توزیع‌شده را فراهم خواهند آورد که در نقطه مورد نیاز اجرا می‌شوند.
    2021-01-19 10:59:06
  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38
  چشم رایانه‌ای
  تازه های فناوری
  چشم رایانه‌ای
  این حسگر جدید می‌تواند برای اتومبیل‌های خودران، (برای مثال) با کمک ربات‌ها برای ردیابی اشیاء در حال حرکت مناسب باشد.
    2020-12-29 09:48:22