آیا انسان ها نیز به سرنوشت اسب ها دچار خواهند شد ؟

در ابتدای قرن بیستم آینده کار با اسب ها به عنوان ابزار کار و معاش بسیار درخشان بنظر می رسید اما در عرض ۵۰ سال ماشین آلات و تراکتورها نیاز به کار و استفاده از اسب ها را دگرگون کردند. بعضی از آینده پژوهان داستان اخطارآمیزی را برای بشریت با در نظر گرفتن سرنوشت اسب ها می بینند: اسب ها در غیاب ماشین آلات از لحاظ اقتصادی بسیار با اهمیت بودند. پاسخ منطقی و معمول برای چنین نگرانی هایی این است که انسان نسبت به حیوان بسیار بیشتر سازگار است. از آنجایی که ربات ها هر روز نسبت به قبل چابک تر و زیرک تر می ­شوند، همین خطر انسان ها را نیز تهدید می ­کند. یک مقاله جدید در این حوزه نتیجه گیری می کند که بین سال های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۷، هر ربات صنعتی اضافه شده به ازای هر ۱۰۰۰ کارگر، ۶ شغل کاری را کاهش داده است. انسان به طور کلی کنار گذاشته نخواهد شد اما شرایط مشابه اسب ها محتمل است.

ربات ها تنها بخش کوچکی از موج تکنولوژیکی است که مردم را تحت فشار قرار می دهد. فدراسیون جهانی رباتیک در تعریف ربات های صنعتی می گوید که ربات به ماشینی گفته می شود که به صورت کامل اتوماتیک باشد و قابلیت برنامه ریزی چندباره داشته باشد؛ در این تعریف تجهیزات تک­ کاره جایگاهی ندارند. جمعیت جهانی چنین موجوداتی کمتر از ۲ میلیون می باشد؛ آمریکا به ازای هر هزار کارگر کمتر از ۲ عدد ربات دارد (اروپا کمی بیشتر از ۲ ربات دارد)، اما تعداد آنها در حال رشد است و از آنجایی که طیف کارهایی که می ­توانند انجام دهند در حال رشد است، از دست رفتن شغل ها توسط این موجودات قابل تامل می باشد.

“دارون عجم اوغلو” از دانشگاه MIT و “پاسکال رسترپو” از دانشگاه بوستون، نویسندگان مقاله ای در این زمینه، نسبت به در نظر گرفتن تمامی دلایل و عوامل این پدیده بسیار محتاط هستند. نتایج مطالعات آنها تنها شامل مناطق صنعتی و ربات محور نمی باشد و از تاثیرات تجارت با چین و برون سپاری کلی به دور است. افزایش تعداد ربات ها به نظر نمی رسد که باعث افزایش اشتغال در بین هیچکدام از گروه های کاری، حتی در بین تحصیلکرده ها شود. از آنجایی که صنایع ربات محور در آمریکا کم است، شغل های از دست رفته از این طریق هم زیاد نمی باشد، چیزی حدود ۳۶۰ هزار تا ۶۷۰ هزار شغل. در حالی که مقالات منتشر شده در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که تجارت با چین بین سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۱ باعث از بین رفتن ۲ میلیون شغل شده است. هم زمان که شوک تجارت با چین همچنان ادامه دارد، عصر ربات در حال ظهور است.

اگر از زاویه اقتصادی به قضیه نگاه کنیم، این یک مشکل نیست. اتوماسیون باعث صرفه جویی بسیار هم برای شرکت ها و هم برای مصرف ­کنندگان خواهد شد که می تواند بر کالا و خدمات دیگر صرف شود. کار آزاد شده توسط تکنولوژی بایستی به سمت کارهایی سوق پیدا کند که انسان در آن مزیت دارد، چیزی که در مورد اسب ها اتفاق افتاده است. استفاده از تراکتور بین سال­های ۱۹۱۰ و ۱۹۵۰ به شدت افزایش پیدا کرد و اسب ها به سرعت با تراکتورها جایگزین شدند. البته بعضی از کارهای مرتبط با اسب ها باقی ماند (و همچنان هم هستند). مشکل قضیه در تخصیص تعداد بسیار زیاد اسب هایی بود که توسط تکنولوژی به کارهایی که همچنان کارایی داشتند رانده شده بودند.

بازار در سهولت این انتقال نقش ایفا کرد. از آنجا که تقاضا برای اسب های کاری سنتی کاهش پیدا کرد، قیمت آنها نیز تا ۸۰ درصد کاهش پیدا کرد. این کاهش قیمت باعث شد تا سرعت مکانیزاسیون قدری کاهش یابد اما آنچنان محسوس نبود. حتی در قیمت های پائین نیز بازارهای خاص محدودی برای جذب این چهارپایان به وجود آمد. قیمت های پائین باعث شد تا حتی نگهداری اسب ها برای صاحبانشان صرفه اقتصادی نداشته باشد. اسب ها زمانی که از بازار نیروی کار بیرون آمدند ارزششان فقط در گوشت و یا مسائل غیر کاری مطرح شد. همچنانکه تعداد اسب ها و قاطرهای کاری در آمریکا از ۲۱ میلیون در سال ۱۹۱۸ به ۳ میلیون در سال ۱۹۶۰ کاهش پیدا کرد، این کاهش بر کل جمعیت اسب ها نیز تاثیر گذاشت.

قیاس اسب ها می تواند تعمیم داده شود. ما اکنون تجربه ای کارگشا داریم. اتوماسیون دستمزد کارگران را کاهش می دهد؛ بر مبنای محاسبات عجم اوغلو و رسترپو، هر ربات صنعتی به ازای ۱۰۰۰ کارگر، ۵/۰ درصد دستمزدها را در کل اقتصاد کاهش می دهد. افزایش دستمزدها در بسیاری از کشورهای ثروتمند در دو دهه اخیر ناامیدکننده می باشد. دستمزد پائین باعث تغییرات در چیدمان منابع انسانی می شود. بیشترین افزایش اشتغال در چند دهه اخیر در کشورهای ثروتمند در بخش خدمات اتفاق افتاده است و در بخش خدمات نیز صنایعی که کمتر دستمزد پرداخت می کنند، همچون خرده فروشی، اتفاق افتاده است. افزایش اشتغال در این بخش ها به دلیل وجود کارگر ارزان امکان پذیر می باشد.

دستمزد پائین منجر به سیاست گذاری هایی می شود که تنظیم بازار نیروی کار را پیچیده می کند. کشورهای ثروتمند برای حل این معضل به خدمات و حمایت های عمومی همچون حقوق بیکاری، امنیت اجتماعی و یا حقوق کم توانی و همچنین کمک در تهیه مسکن و غذا روی آورده اند. زمانی که موقعیت های شغلی کم باشد، چنین کمک هایی، هرچند کم، مردم را به سمت سستی، تنبلی و راحت طلبی سوق خواهد داد. مخصوصا زمانی که کمک های خانوادگی نیز باشد.

هوش مصنوعی و آینده اشتغال

داستان اسب ها درس عبرت است

اتفاقی که برای اسب ها افتاد دوباره در حال تکرار است، اما این بار نه برای اسب ها، بلکه برای انسان ها. نیمی از شغل ها در ادامه اتوماسیون از بین خواهند رفت، و این نابودی به صورت اخراج مستقیم نخواهد بود، بلکه بیشتر از طریق عدم نیاز به نیروی کار خواهد بود.

امروز اینگونه نیست که اسب ها به هیچ عنوان به کار نیایند. همچنان بعضی ها هستند که از اسب ها بهره می کشند و آن را به صرفه می دانند. بعضی از اسب ها هم قیمت بسیار بالایی دارند. اما به هر حال دوران اسب ها به پایان رسیده است.

در مورد اشتغال نیز برای اینکه انسان ها بهره بیشتری ببرند و در عین حال کار بیشتری در مقابل توانایی فوق العاده ربات ها از دست ندهند، باید بازی بهتری در مقابل ربات ها -نسبت به آنچه اسب ها در مقابل تجهیزات انجام دادند- انجام دهند.

منبع: دانش بنیان 214 به نقل از  اکونومیست

  نظرات

  سرعت اینترنت طی دوبرنامه 50 برابر افزایش می یابد
  اینترنت
  سرعت اینترنت طی دوبرنامه 50 برابر افزایش می یابد
  معاون وزیر ارتباطات با اشاره به ارتقای زیرساخت های ارتباطی در کشور مطابق با اهداف اجرای طرح شبکه ملی اطلاعات افزود:بزودی کل شهرهای کشور به فناوری نسل سوم موبایل تجهیز می شوند در همین حال بیش از ۷۰۰ شهر نیز موبایل نسل چهارم دارند.
    2017-07-24 15:32:04
  تبدیل نسل آینده به سالم ‌ترین نسل در تاریخ زندگی بشریت
  کلینیک سلامت
  تبدیل نسل آینده به سالم ‌ترین نسل در تاریخ زندگی بشریت
  ماه گذشته میلادی گروهی از نوآورانی که دائم به آینده فکر می‌کنند در رویداد «سلامتی به‌عنوان یک خدمت» دور هم جمع شدند. این رویداد تحت نام HyperWellBeing در موزه معروف تاریخ کامپیوتر در Mountain View برگزار شد.
    2017-07-24 12:48:13
  پیش بینی رونق شدیدکسب‌وکار در حوزه اینترنت ثابت بی‌سیم
  بازاریابی و بازارسازی
  پیش بینی رونق شدیدکسب‌وکار در حوزه اینترنت ثابت بی‌سیم
  توسعه فیبرنوری برای مصارف خانگی و اداری صرفه اقتصادی ندارد و فناوری‌های ADSL با توجه به زیرساخت کهنه شبکه سیمی مخابرات توان رقابت با فناوری‌های جدید ارتباطی در سرعت‌های بالا را ندارند.
    2017-07-24 11:59:00
  کمپانی مایکروسافت هنوز هم مطلوب سرمایه گذاران است
  شرکت ها و برندها
  کمپانی مایکروسافت هنوز هم مطلوب سرمایه گذاران است
  سوالی که همواره در دنیای تکنولوژی مطرح می‌شود این است که انقلاب تکنولوژی بعدی چه‌زمانی رخ می‌دهد و آیا مایکروسافت در انقلاب‌ بعدی هم دیرتر از رقبا وارد عمل خواهد شد؟ فعلا که مایکروسافت عملکرد رضایت‌بخشی داشته و ...
    2017-07-24 08:20:32
  تغییر استراتژی ،راهگشای مایکروسافت درموفقیت های اخیر
  شرکت ها و برندها
  تغییر استراتژی ،راهگشای مایکروسافت درموفقیت های اخیر
  ساتیا نادلا در کنفرانسی خطاب به سرمایه‌گذاران شرکت اذعان داشت: ما به سرمایه‌گذاری در فرصت‌های دارای امکان پیشرفت بالا، ادامه می‌دهیم و نوآوری خود را در مسیر فضای ابری و هوش مصنوعی تداوم می‌بخشیم.
    2017-07-23 12:25:04
  راه‌اندازی سیم کارت کودک ،تلاشی برای اطمینان بخشی به خانواده ها
  خانواده
  راه‌اندازی سیم کارت کودک ،تلاشی برای اطمینان بخشی به خانواده ها
  ازاپراتورهایی مانند هوشمند امین که از پیش قراولان و فعالان حوزه کودک و نوجوان است،انتظار داریم با خلاقیت و نوآوری خود در سرویس‌ها و خدمات بتوانند خدمات اصولی و علمی را در اختیار کاربران قرار دهند.
    2017-07-23 10:50:21
  امنیت سایبری امریکا وروسیه را پشت میز مذاکره نشاند
  تازه های فناوری
  امنیت سایبری امریکا وروسیه را پشت میز مذاکره نشاند
  آندری کروچشیک، فرستاده ویژه رئیس‌جمهوری روسیه در مذاکرات سایبری، به این خبرگزاری گفته است: «مذاکرات در جریان است. پیشنهادهای مختلفی از سوی دو طرف به بحث گذاشته می‌شود و هیچ کدام از طرفین ضرورت ادامه مذاکرات و تماس‌ها را رد نمی‌کند.»
    2017-07-22 20:32:22
  محصولات آینده LG بازی برد-بردرا برای کارمند و اداره به ارمغان می آورد
  اینترنت اشیاء و پوشیدنی
  محصولات آینده LG بازی برد-بردرا برای کارمند و اداره به ارمغان می آورد
  شرکت ال‌جی نه تنها با عرضه لوازم‌خانگی پیشرفته و هوشمند برای بهتر کردن زندگی پیشگام شده است، بلکه با همکاری با شرکت‌های بزرگی مانند آمازون، شرکت‌های خودروساز آلمانی مثل فولکس‌واگن، گوگل و غیره به سمت آینده ارتباطات حرکت کرده است.
    2017-07-22 18:07:32
  ایلان ماسک در "نورالینک" چه اهدافی رانشانه رفته است؟
  نوآوری
  ایلان ماسک در "نورالینک" چه اهدافی رانشانه رفته است؟
  ماسک می‌گوید: «رابط مغز و کامپیوتر به ما اجازه می‌دهد با هوش مصنوعی همزیستی مسالمت‌آمیزی داشته باشیم.» اما سؤال اصلی این است که این فناوری چه زمانی مغز ما را به چیزی فراتر از نمونه زیستی خود تبدیل خواهد کرد؟
    2017-07-21 08:30:41
  باید بسته‌های اینترنتی ارزان‌تری به مردم ارائه شود
  تازه های فناوری
  باید بسته‌های اینترنتی ارزان‌تری به مردم ارائه شود
  شرکت مخابرات اگر فهم درستی از تحول تکنولوژی و نیاز مردم بدان داشته باشد و خود را با آن تحول تطبیق دهد، می‌تواند مانند گذشته پیشتازی و نقش تعیین‌کننده‌ی خود را در بخش دسترسی در کشور به دست آورد.
    2017-07-19 14:56:37
  با فناوری فعالیت های روزانه را سامان ببخشیم
  دانش روز
  با فناوری فعالیت های روزانه را سامان ببخشیم
  "وقت طلاست"عبارتی که اغلب همه ما به کار می‌بریم. به نظر می‌رسد این عبارت حکیمانه با گذشت هر دهه بیشتر نمود پیدا می‌کند. تنها تفاوت امروزی آن این است که ما از فناوری بهره می‌بریم که می‌تواند به ما کمک کند هم در زمان و هم پول صرفه‌جویی کنیم.
    2017-07-19 08:47:02
  گپ وگفتی شنیدنی با "تلگرامون"
  رسانه های اجتماعی
  گپ وگفتی شنیدنی با "تلگرامون"
  در حال حاضر پرطرفدارترین کانال تلگرام، کانالی خبری است که 2 میلیون و 109 هزار دنبال‌کننده دارد. جالب است بدانید که 300 خبر پربیننده‌ای که هر روز در تلگرام منتشر می‌شود فقط توسط 14 کانال منتشر می‌شوند...
    2017-07-18 14:19:07