آیا انسان ها نیز به سرنوشت اسب ها دچار خواهند شد ؟

در ابتدای قرن بیستم آینده کار با اسب ها به عنوان ابزار کار و معاش بسیار درخشان بنظر می رسید اما در عرض ۵۰ سال ماشین آلات و تراکتورها نیاز به کار و استفاده از اسب ها را دگرگون کردند. بعضی از آینده پژوهان داستان اخطارآمیزی را برای بشریت با در نظر گرفتن سرنوشت اسب ها می بینند: اسب ها در غیاب ماشین آلات از لحاظ اقتصادی بسیار با اهمیت بودند. پاسخ منطقی و معمول برای چنین نگرانی هایی این است که انسان نسبت به حیوان بسیار بیشتر سازگار است. از آنجایی که ربات ها هر روز نسبت به قبل چابک تر و زیرک تر می ­شوند، همین خطر انسان ها را نیز تهدید می ­کند. یک مقاله جدید در این حوزه نتیجه گیری می کند که بین سال های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۷، هر ربات صنعتی اضافه شده به ازای هر ۱۰۰۰ کارگر، ۶ شغل کاری را کاهش داده است. انسان به طور کلی کنار گذاشته نخواهد شد اما شرایط مشابه اسب ها محتمل است.

ربات ها تنها بخش کوچکی از موج تکنولوژیکی است که مردم را تحت فشار قرار می دهد. فدراسیون جهانی رباتیک در تعریف ربات های صنعتی می گوید که ربات به ماشینی گفته می شود که به صورت کامل اتوماتیک باشد و قابلیت برنامه ریزی چندباره داشته باشد؛ در این تعریف تجهیزات تک­ کاره جایگاهی ندارند. جمعیت جهانی چنین موجوداتی کمتر از ۲ میلیون می باشد؛ آمریکا به ازای هر هزار کارگر کمتر از ۲ عدد ربات دارد (اروپا کمی بیشتر از ۲ ربات دارد)، اما تعداد آنها در حال رشد است و از آنجایی که طیف کارهایی که می ­توانند انجام دهند در حال رشد است، از دست رفتن شغل ها توسط این موجودات قابل تامل می باشد.

“دارون عجم اوغلو” از دانشگاه MIT و “پاسکال رسترپو” از دانشگاه بوستون، نویسندگان مقاله ای در این زمینه، نسبت به در نظر گرفتن تمامی دلایل و عوامل این پدیده بسیار محتاط هستند. نتایج مطالعات آنها تنها شامل مناطق صنعتی و ربات محور نمی باشد و از تاثیرات تجارت با چین و برون سپاری کلی به دور است. افزایش تعداد ربات ها به نظر نمی رسد که باعث افزایش اشتغال در بین هیچکدام از گروه های کاری، حتی در بین تحصیلکرده ها شود. از آنجایی که صنایع ربات محور در آمریکا کم است، شغل های از دست رفته از این طریق هم زیاد نمی باشد، چیزی حدود ۳۶۰ هزار تا ۶۷۰ هزار شغل. در حالی که مقالات منتشر شده در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که تجارت با چین بین سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۱ باعث از بین رفتن ۲ میلیون شغل شده است. هم زمان که شوک تجارت با چین همچنان ادامه دارد، عصر ربات در حال ظهور است.

اگر از زاویه اقتصادی به قضیه نگاه کنیم، این یک مشکل نیست. اتوماسیون باعث صرفه جویی بسیار هم برای شرکت ها و هم برای مصرف ­کنندگان خواهد شد که می تواند بر کالا و خدمات دیگر صرف شود. کار آزاد شده توسط تکنولوژی بایستی به سمت کارهایی سوق پیدا کند که انسان در آن مزیت دارد، چیزی که در مورد اسب ها اتفاق افتاده است. استفاده از تراکتور بین سال­های ۱۹۱۰ و ۱۹۵۰ به شدت افزایش پیدا کرد و اسب ها به سرعت با تراکتورها جایگزین شدند. البته بعضی از کارهای مرتبط با اسب ها باقی ماند (و همچنان هم هستند). مشکل قضیه در تخصیص تعداد بسیار زیاد اسب هایی بود که توسط تکنولوژی به کارهایی که همچنان کارایی داشتند رانده شده بودند.

بازار در سهولت این انتقال نقش ایفا کرد. از آنجا که تقاضا برای اسب های کاری سنتی کاهش پیدا کرد، قیمت آنها نیز تا ۸۰ درصد کاهش پیدا کرد. این کاهش قیمت باعث شد تا سرعت مکانیزاسیون قدری کاهش یابد اما آنچنان محسوس نبود. حتی در قیمت های پائین نیز بازارهای خاص محدودی برای جذب این چهارپایان به وجود آمد. قیمت های پائین باعث شد تا حتی نگهداری اسب ها برای صاحبانشان صرفه اقتصادی نداشته باشد. اسب ها زمانی که از بازار نیروی کار بیرون آمدند ارزششان فقط در گوشت و یا مسائل غیر کاری مطرح شد. همچنانکه تعداد اسب ها و قاطرهای کاری در آمریکا از ۲۱ میلیون در سال ۱۹۱۸ به ۳ میلیون در سال ۱۹۶۰ کاهش پیدا کرد، این کاهش بر کل جمعیت اسب ها نیز تاثیر گذاشت.

قیاس اسب ها می تواند تعمیم داده شود. ما اکنون تجربه ای کارگشا داریم. اتوماسیون دستمزد کارگران را کاهش می دهد؛ بر مبنای محاسبات عجم اوغلو و رسترپو، هر ربات صنعتی به ازای ۱۰۰۰ کارگر، ۵/۰ درصد دستمزدها را در کل اقتصاد کاهش می دهد. افزایش دستمزدها در بسیاری از کشورهای ثروتمند در دو دهه اخیر ناامیدکننده می باشد. دستمزد پائین باعث تغییرات در چیدمان منابع انسانی می شود. بیشترین افزایش اشتغال در چند دهه اخیر در کشورهای ثروتمند در بخش خدمات اتفاق افتاده است و در بخش خدمات نیز صنایعی که کمتر دستمزد پرداخت می کنند، همچون خرده فروشی، اتفاق افتاده است. افزایش اشتغال در این بخش ها به دلیل وجود کارگر ارزان امکان پذیر می باشد.

دستمزد پائین منجر به سیاست گذاری هایی می شود که تنظیم بازار نیروی کار را پیچیده می کند. کشورهای ثروتمند برای حل این معضل به خدمات و حمایت های عمومی همچون حقوق بیکاری، امنیت اجتماعی و یا حقوق کم توانی و همچنین کمک در تهیه مسکن و غذا روی آورده اند. زمانی که موقعیت های شغلی کم باشد، چنین کمک هایی، هرچند کم، مردم را به سمت سستی، تنبلی و راحت طلبی سوق خواهد داد. مخصوصا زمانی که کمک های خانوادگی نیز باشد.

هوش مصنوعی و آینده اشتغال

داستان اسب ها درس عبرت است

اتفاقی که برای اسب ها افتاد دوباره در حال تکرار است، اما این بار نه برای اسب ها، بلکه برای انسان ها. نیمی از شغل ها در ادامه اتوماسیون از بین خواهند رفت، و این نابودی به صورت اخراج مستقیم نخواهد بود، بلکه بیشتر از طریق عدم نیاز به نیروی کار خواهد بود.

امروز اینگونه نیست که اسب ها به هیچ عنوان به کار نیایند. همچنان بعضی ها هستند که از اسب ها بهره می کشند و آن را به صرفه می دانند. بعضی از اسب ها هم قیمت بسیار بالایی دارند. اما به هر حال دوران اسب ها به پایان رسیده است.

در مورد اشتغال نیز برای اینکه انسان ها بهره بیشتری ببرند و در عین حال کار بیشتری در مقابل توانایی فوق العاده ربات ها از دست ندهند، باید بازی بهتری در مقابل ربات ها -نسبت به آنچه اسب ها در مقابل تجهیزات انجام دادند- انجام دهند.

منبع: دانش بنیان 214 به نقل از  اکونومیست

  نظرات

  مبانی اخلاقی ،ضرورت توسعه فناوری عصبی
  فرادانش
  مبانی اخلاقی ،ضرورت توسعه فناوری عصبی
  مزایای اجتماعی فناوری‌های عصبی بسیار گسترده است. برای بهره‌گیری از این مزایا باید آن‌ها را به‌شکلی توسعه دهیم که به بشریت احترام بگذارند، از آن مراقبت کنند و باعث افزایش بهره‌وری انسان‌ها شوند.
    2018-04-18 12:14:00
  نوآوری در کشاورزی فضایی
  اقتصاد
  نوآوری در کشاورزی فضایی
  اگر ما بتوانیم بذرهایی را که در فضا قابلیت رشد دارند، بکاریم و چند نسل دیگر از آن دانه را رشد دهیم، این یک توانایی جدید خواهد بود.
    2018-04-17 07:53:00
  فضای ابری ، مزیت یا چالش
  رایانش ابری
  فضای ابری ، مزیت یا چالش
  امروزه گروه‌های امنیتی مختص شرکت‌ها ،فضای ابری را به‌عنوان یک محیط امن معرفی می‌کنند، در حالی که سوءتفاهم در مورد محیط‌های ابری در حال فراگیری است.
    2018-04-15 17:34:12
  پیچ تمدنی
  فرادانش
  پیچ تمدنی
  در دوره جدید که از الکترونیکی گذر کرده و دوره فضای مجازی است با انبساط بزرگ در حوزه اقتصاد و شکل‌ها و مدل‌های جدیدکسب و کار و نیروها و بازیگران جدید اقتصادی روبه‌رو هستیم.
    2018-04-13 18:54:00
  شبکه‌های اجتماعی کنترل ما را به دست گرفته‌اند
  رسانه های اجتماعی
  شبکه‌های اجتماعی کنترل ما را به دست گرفته‌اند
  اتان زاکرمن، مدیر مرکز رسانه‌های مدنی در دانشگاه ام‌آی‌تی ، در این باره مطالعه می‌کند که مردم چگونه با استفاده از شبکه‌های اجتماعی یا دیگر ابزار تکنولوژی، سعی در تغییر و بهبود اوضاع جهان دارند.
    2018-04-08 18:39:00