تاسیس آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز با شعار توسعه همگرا در دانشگاه تهران

سند توسعه علوم و فناوری‌های شناختی در سال 90 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و بر این اساس دولت موظف شد تا از تاسیس آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز برای انجام تحقیقات علوم شناختی حمایت کند. در این راستا ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری تاسیس شد و موظف شد تا نسبت به تدوین اساسنامه آزمایشگاه نقشه‌برداری مغز به عنوان یک موسسه ملی اقدام کند.

تصویب اساسنامه این آزمایشگاه در وزارت علوم

اساسنامه این آزمایشگاه از سوی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی تدوین شد و در سال 93 به تصویب شورای گسترش وزارت علوم رسید. در این اساسنامه وزرای علوم و بهداشت و همچنین معاون علمی رییس‌جمهور و معاونین تحقیقات و فناوری‌های آنها عضو هیات امنای این آزمایشگاه تعیین شدند. ریاست هیات امنای این آزمایشگاه برعهده وزیر علوم و ریاست آزمایشگاه نیز برعهده وزیر بهداشت است.

اولین جلسه هیات امنای آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز در سال 93 تشکیل شد و وزیر بهداشت، دکتر محمدرضا آی استاد گروه فیزیک پزشکی و مهندسی پزشکی دانشگاه تهران را به عنوان رییس این آزمایشگاه پیشنهاد کرد که به اتفاق آراء به تصویب هیات امنا رسید. در فاز اول این آزمایشگاه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مبلغ 150 میلیارد ریال برای خرید تجهیزات هزینه شد و آزمایشگاه در حال مطالعه برای خرید تجهیزات فاز دوم است.

علاوه بر این، دانشگاه تهران محل استقرار این آزمایشگاه تعیین شد؛ ولی این دانشگاه مالک آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز نخواهد بود.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر این آزمایشگاه با شعار توسعه همگرا در دانش و فناوری نقشه‌برداری مغز به عنوان مجهزترین مرکز تحقیقاتی در حوزه علوم و فناوری‌های شناختی است که مجهز به دستگاه‌های تصویربرداری تشدید مغناطیسی، تسلا با قابلیت ثبت اطلاعات کارکردی، انواع  تجهیزات تحریک غیرتهاجمی مغز شامل مغناطیسی و الکتریکی سازگار با ام.آر.آی، انواع دستگاه‌های بسیار پیشرفته الکتروانسفالوگرافی با قابلیت استفاده همزمان در دستگاه ام.آر.آی و دستگاه طیف‌نگار نزدیک مادون قرمز کارکردی است.

این آزمایشگاه همچنین مجهز به امکانات پیشرفته پردازش داده‌ها، پردازش تصاویر و سیگنال و همچنین واقعیت مجازی و ارزیابی شناختی است.

این آزمایشگاه به عنوان یک موسسه دولتی مستقل برای پاسخگویی به نیازهای پژوهشی و فناوری کشور با حضور معاون اول رییس‌جمهور و معاون علمی و فناوری رییس جمهور صبح امروز افتتاح شد.

این آزمایشگاه همچنین دارای بخش‌های آزمایشگاهی همچون ام‌آرآی، بخش تحریک مغناطیسی مغز، بخش تحریک الکتریکی مغز، طیف‌نگاری مادون قرمز عملکردی، الکتروانسفالوگرافی، پردازش و آنالیز تصاویر، واقعیت مجازی و ارزیابی شناختی، مگنتوانسفالوگرافی و بخش تحریک مغزی با فراصوت است.

منبع : ایسنا

  نظرات

  قراردادی برای "وب"
  اینترنت
  قراردادی برای "وب"
  تیم برنرز لی مخترع "وب"از دولت ها، شرکت ها و مردم خواسته به این برنامه عمل کنند.اومی گوید: قدرت وب زندگی مردم را دگرگون می کند. اما اگر اکنون وارد عمل نشویم و از سواستفاده از وب جلوگیری نکنیم در معرض خطر قرار می گیریم.
    2019-11-26 09:04:56
  "خطراینترنت" از نگاه اوباما
  اینترنت
  "خطراینترنت" از نگاه اوباما
  باراک اوباما که به‌طور زنده برای رویداد Dreamforce 2019 در سان‌فرانسیسکو آمریکا سخنرانی می‌کرد، از دست‌اندرکاران صنعت تکنولوژی دنیا درخواست کرده که...
    2019-11-23 08:55:46
  پرینت زیستی ،سرآغازتحول درپیوند های پوستی
  فناوریهای برتر
  پرینت زیستی ،سرآغازتحول درپیوند های پوستی
  ما به‌عنوان مهندسانی که در زمینه بازآفرینی زیستی فعالیت می‌کنیم؛ همواره ساختار زیستی فوق‌العاده بدن انسان را تحسین نموده و می‌دانیم ،نزدیک شدن تدریجی به ماهیت حقیقی این ساختار در طبیعت، پدیده‌ای شگفت‌آور و در عین‌حال مسرت‌بخش است.
    2019-11-10 10:59:56
  قانون مور هنوز باطل نشده است
  فناوریهای برتر
  قانون مور هنوز باطل نشده است
  در سال 2021، پلتفرم موبایلی اسنپ‌دراگون 875 توسط کمپانی TSMC تولید شده و به احتمال فراوان نخستین تراشه 5 نانومتری به‌کارگیری شده در هندست‌های اندرویدی به‌شمار خواهد رفت.
    2019-10-30 10:11:08
  تکنولوژی،علیه تکنولوژی
  تازه های فناوری
  تکنولوژی،علیه تکنولوژی
  برخی شرکت های بزرگ فناوری و رسانه ای هم برای پیشبرد این طرح با فیس بوک همکاری می کنند که از جمله آنها می توان به مایکروسافت، دانشگاه ام آی تی، نیویورک تایمز و دانشگاه آکسفورد اشاره کرد.
    2019-10-23 10:20:40
  پنج نقطه عطف فناوری 5G
  فناوریهای برتر
  پنج نقطه عطف فناوری 5G
  فناوری 5G می‌تواند آینده زندگی روزمره ما را تحت تاثیر قرار بدهد و تحولات زیادی در زمینه‌های مختلف برای این فناوری تعریف شده است.
    2019-10-20 09:16:05
  خون مصنوعی به کمک بیماران می آید
  کلینیک سلامت
  خون مصنوعی به کمک بیماران می آید
  سالیانه افراد زیادی به دلیل عدم تزریق به موقع خون و فرآورده های خونی جانشان را از دست می دهند.با کمک این ابداع جدید پژوهشگران می توان از این نوع رخدادهای ناگوار جلوگیری کرد.
    2019-10-05 08:28:40