تاسیس آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز با شعار توسعه همگرا در دانشگاه تهران

سند توسعه علوم و فناوری‌های شناختی در سال 90 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و بر این اساس دولت موظف شد تا از تاسیس آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز برای انجام تحقیقات علوم شناختی حمایت کند. در این راستا ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری تاسیس شد و موظف شد تا نسبت به تدوین اساسنامه آزمایشگاه نقشه‌برداری مغز به عنوان یک موسسه ملی اقدام کند.

تصویب اساسنامه این آزمایشگاه در وزارت علوم

اساسنامه این آزمایشگاه از سوی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی تدوین شد و در سال 93 به تصویب شورای گسترش وزارت علوم رسید. در این اساسنامه وزرای علوم و بهداشت و همچنین معاون علمی رییس‌جمهور و معاونین تحقیقات و فناوری‌های آنها عضو هیات امنای این آزمایشگاه تعیین شدند. ریاست هیات امنای این آزمایشگاه برعهده وزیر علوم و ریاست آزمایشگاه نیز برعهده وزیر بهداشت است.

اولین جلسه هیات امنای آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز در سال 93 تشکیل شد و وزیر بهداشت، دکتر محمدرضا آی استاد گروه فیزیک پزشکی و مهندسی پزشکی دانشگاه تهران را به عنوان رییس این آزمایشگاه پیشنهاد کرد که به اتفاق آراء به تصویب هیات امنا رسید. در فاز اول این آزمایشگاه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مبلغ 150 میلیارد ریال برای خرید تجهیزات هزینه شد و آزمایشگاه در حال مطالعه برای خرید تجهیزات فاز دوم است.

علاوه بر این، دانشگاه تهران محل استقرار این آزمایشگاه تعیین شد؛ ولی این دانشگاه مالک آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز نخواهد بود.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر این آزمایشگاه با شعار توسعه همگرا در دانش و فناوری نقشه‌برداری مغز به عنوان مجهزترین مرکز تحقیقاتی در حوزه علوم و فناوری‌های شناختی است که مجهز به دستگاه‌های تصویربرداری تشدید مغناطیسی، تسلا با قابلیت ثبت اطلاعات کارکردی، انواع  تجهیزات تحریک غیرتهاجمی مغز شامل مغناطیسی و الکتریکی سازگار با ام.آر.آی، انواع دستگاه‌های بسیار پیشرفته الکتروانسفالوگرافی با قابلیت استفاده همزمان در دستگاه ام.آر.آی و دستگاه طیف‌نگار نزدیک مادون قرمز کارکردی است.

این آزمایشگاه همچنین مجهز به امکانات پیشرفته پردازش داده‌ها، پردازش تصاویر و سیگنال و همچنین واقعیت مجازی و ارزیابی شناختی است.

این آزمایشگاه به عنوان یک موسسه دولتی مستقل برای پاسخگویی به نیازهای پژوهشی و فناوری کشور با حضور معاون اول رییس‌جمهور و معاون علمی و فناوری رییس جمهور صبح امروز افتتاح شد.

این آزمایشگاه همچنین دارای بخش‌های آزمایشگاهی همچون ام‌آرآی، بخش تحریک مغناطیسی مغز، بخش تحریک الکتریکی مغز، طیف‌نگاری مادون قرمز عملکردی، الکتروانسفالوگرافی، پردازش و آنالیز تصاویر، واقعیت مجازی و ارزیابی شناختی، مگنتوانسفالوگرافی و بخش تحریک مغزی با فراصوت است.

منبع : ایسنا

  نظرات

  بردعملیاتی پهپادها افزایش می یابد
  گوناگون
  بردعملیاتی پهپادها افزایش می یابد
  شرکت‌های بسیاری در طی سال‌های اخیر روی توسعه و تست سیستم‌های تحویل مبتنی بر پهپاد کار کرده‌اند. با این حال هنوز یک مساله بزرگ در رابطه با این وسائل نقلیه وجود دارد.
    2020-07-05 13:28:00
  شکاف دیجیتالی کشور ترمیم می شود
  فناوریهای برتر
  شکاف دیجیتالی کشور ترمیم می شود
  ارائه خدماتی نظیر جراحی از راه دور، شکل‌گیری شهر هوشمند با استفاده از قابلیت‌های توأم این فناوری و همزیستی با فناوری اینترنت اشیا، دسترسی کاربران به سرویس پخش محتوای باکیفیت بالا از طریق تلویزیون‌های تعاملی از جمله دستاوردهای این اقدام است.
    2020-07-03 07:06:00
  عطش توسعه در آمازون
  شرکت ها و برندها
  عطش توسعه در آمازون
  اخبار منتشر شده توسط فایننشیال تایمز خبر از این دارند که هزینه این گام برای آمازون برابر با یک میلیارد و دویست میلیون دلار بوده است.
    2020-07-02 06:00:00
  انویدیا DGX A100 رونمایی شد
  فناوریهای برتر
  انویدیا DGX A100 رونمایی شد
  این تراشه می‌تواند عملکرد هوش مصنوعی پنج پتافلاپ را ارائه کند و به‌این‌ترتیب قدرت و قابلیت‌های یک پایگاه داده کامل را برای اولین بار در یک پلتفرم گرد هم بیاورد.
    2020-06-23 10:53:33
  چالش قانون جدیدفضای مجازی درآلمان
  اینترنت
  چالش قانون جدیدفضای مجازی درآلمان
  پشتیبانان حریم شخصی باانتقاداز وضع ماده قانونی جدید،میگویندچنین قانونی شرکت های خصوصی را وادار می‌کند در ساخت مخزنی از اطلاعات شخصی افراد به پلیس کمک کنند.
    2020-06-20 18:57:04
  " EC-Eye "،نور امیدی بر دیده نابینایان
  کلینیک سلامت
  " EC-Eye "،نور امیدی بر دیده نابینایان
  همچنین ممکن است دیدن نور مادون قرمز میسر شود، که عملا به معنای دید در شب خواهد بود. این هدف با استفاده از متریال‌‌های دیگر در بخش‌های مختلف "چشم الکتروشیمیایی" امکان‌پذیر است.
    2020-06-20 18:24:40
  دانش را جایگزین نفت می کنیم
  اقتصاد
  دانش را جایگزین نفت می کنیم
  سال گذشته کمتر از ۲۰ درصد بودجه کشور تحت تأثیر نفت بوده و ما جزو معدود کشورهای نفت خیزی هستیم که می‌توانیم با کمتر از ۱۰ درصد درآمد نفتی اقتصاد مملکت را بچرخانیم.
    2020-06-15 06:33:00
  کسب و کارهای موفق در دوران قرنطینه
  تازه های کسب و کار
  کسب و کارهای موفق در دوران قرنطینه
  دوران قرنطیقه ضررهای مالی و انسانی بسیاری به همراه داشت، اتفاقی که شاید نمونه آن را در جنگ‌های جهانی دیده باشیم. اما دوران قرنطینه کرونا که همچنان باید جدی گرفته شود، درس‌های مهمی با خود به همراه داشت.
    2020-06-13 11:26:28