آیاشبکه ۵G به جای "وای‌‌فای" می‌نشیند؟

 

گزارش‌ها نشان می‌دهد برخی شرکت‌ها به دنبال کنار گذاشتن شبکه وای‌‌فای و جایگزین کردن شبکه ۵G به جای آن هستند. مهم نیست که وای‌‌فای چقدر زندگی ما را تغییر داده است، چون می‌تواند به دلیل پراکندگی، غیرقابل اعتماد بودن و امنیت پایین، بسیار آزاردهنده باشد.

این فناوری می‌تواند برای شرکت‌هایی که به ارتباطات قابل اعتماد برای دستگاه‌های خود نیاز دارند، دردسرسازتر نیز بشود. بنابراین، برخی شرکت‌ها به دنبال یک روش جدیدتر برای متصل نگه داشتن تجهیزات و کارمندان خود هستند که چیزی نیست جز شبکه جدید و در حال توسعه ۵G.

در بسیاری از کشورها اینترنت موبایل در حال حاضر سریع‌تر از وای‌فای است و انتقال به ۵G باعث خواهد شد که اتصالات حتی سریع‌تر هم شود.

تاخیر کم، انعطاف‌پذیری، امنیت قوی و اولویت‌بندی داده‌ها از مواردی است که باعث شده ۵G یک پیشنهاد جذاب باشد. گزارش‌ها نشان می‌دهد شرکت خودروسازی آئودی از جمله شرکت‌هایی است که در فکر راه‌اندازی شبکه‌های خصوصی برای خودروهای خود است و در حال آزمایش ۵G است. اگر این آزمایش‌ها موفقیت‌آمیز باشد، ممکن است آئودی ۵G را به‌طور کامل جایگزین شبکه‌های وای‌فای کند.

به نظر می‌رسد بی‌‌ام‌‌و، دایملر و فولکس‌واگن نیز به ۵G علاقه‌مند شده‌اند. همچنین طبق گزارش‌ها شرکت‌های خدمات و حمل و نقل، همراه با شرکت‌های تولیدی، شرکت‌های نفت، گاز و شیمیایی به این فناوری متمایل شده‌اند.

شواهد حاکی از آن است که شرکت‌های آلمانی به‌طور ویژه به این موضوع علاقه‌مند هستند، زیرا انتظار می‌رود انتقال به شبکه ۵G، به‌عنوان یک بخش از یک طرح ملی به نام «Industrie ۰/ ۴» انجام شود که به آنها کمک می‌کند در زمینه تولید صنعتی در خط مقدم پیشرفت بمانند.

شبکه‌های خصوصی ۵G به احتمال زیاد به تولیدکنندگان تجهیزات و شرکت‌های مختلف کمک می‌کند. یک شرکت تحقیقاتی تخمین می‌زند که این بازار در طول ۱۰ سال، ۳۵۶ میلیارد دلار درآمد خواهد داشت.

هزینه‌ها به خصوص در کوتاه‌مدت، ممکن است عامل محدود‌کننده‌ای برای شرکت‌های کوچک‌تر که علاقه‌مند به ۵G هستند، باشد. اما تحقیقات نشان می‌دهد این فناوری در بلند‌مدت بسیار به‌صرفه و سودآور است. اپراتورهای آمریکایی توسعه زیرساخت و راه‌اندازی عمومی شبکه ۵G را از سال جاری شروع کرده‌اند و انتظار می‌رود این فناوری در سال ۲۰۲۰ در دسترس عموم قرار گیرد.

منبع:دنیای اقتصاد به نقل از ایسنا

  نظرات

  اقتصاد دیجیتال و ابتکار ژاپن
  اقتصاد
  اقتصاد دیجیتال و ابتکار ژاپن
  ژاپن از سایر کشورها می‌خواهد که گرد هم آیند و یک چارچوب مدون و مشخص برای حاکمیت داده تدوین کنند تا در اثر این محدودسازی‌ها، آسیبی به حریم خصوصی، امنیت و توسعه وارد نشود
    2019-04-23 06:51:13
  آیفون و قابلیت های فردا
  نوآوری
  آیفون و قابلیت های فردا
  به نظر می‌رسد اپل مشغول تحقیق روی روش‌هایی برای ردیابی آلودگی ومواد شیمیایی خطرناک و... است که در محصولاتش تعبیه می‌شوند.
    2019-04-15 11:42:18
  ابر مغز جهانی
  فناوریهای برتر
  ابر مغز جهانی
  دانشمندان و محققان پیشرو معتقدند مسیر توسعه و پیشرفت در رایانه‌های جامعه و فناوری زیستی به مغز انسان منتهی می‌شود.
    2019-04-14 18:11:27
  شکست اولین تلاش
  فناوریهای برتر
  شکست اولین تلاش
  این سیستم در شرایط آزمایشگاهی بر روی رانندگانی آزمایش شده بود که با سرعت کم در حال رانندگی بودند ودقت آن در جریان آزمایش‌های انجام شده ۸۰ درصد بود.
    2019-04-10 08:27:17
  نقشه راه
  فناوریهای برتر
  نقشه راه
  بر اساس استراتژی هوش مصنوعی اتحادیه اروپا، قرار است سرمایه گذاری در این زمینه تا یک دهه آینده در قاره مذکور به طور سالانه به ۲۰ میلیارد یورو برسد.
    2019-04-10 07:25:44
  چالش ارزهای رمز نگاری شده
  اقتصاد
  چالش ارزهای رمز نگاری شده
  دوسال قبل فقط ۲۶۶ میلیون دلار ارز دیجیتالی به سرقت رفته بود این در حالیست که این رقم در سال گذشته میلادی به حدود یک میلیارد دلار رسیده است.
    2019-03-26 14:33:48
  افشاگری فیس بوک
  جامعه
  افشاگری فیس بوک
  ما هیچ مدرکی دال بر اینکه هر کدام از کارکنان داخلی این شبکه از این اطلاعات سوء استفاده کرده باشند بدست نیاورده ایم.
    2019-03-25 10:40:53
  سفر در زمان
  فناوریهای برتر
  سفر در زمان
  تحقیقات جدید جامعه علمی را در مورد برگشت جریان زمان در سیستم‌های کوانتومی هیجان زده کرده است.
    2019-03-21 10:26:05