اقتصاد دانش‌بنیان ما کماکان اقتصاد گلخانه‌ای است

 معاون سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری ضمن بیان اینکه 6 محور کلیدی برای شتاب‌دهی به اقتصاد دانش‌بنیان وجود دارد، گفت: سرمایه انسانی بزرگی که در کشور موجود است و به آن افتخار زیادی می‌کنیم، به مثابه نفت ما است؛ زیرا این نیرو فرآوری نشده و باید جریانی را برای استحصال نیروی انسانی شروع کنیم. مهدی الیاسی در پنجمین مجمع اقتصاد فناوری نانو با بیان اینکه اقتصاد دانش‌بنیان ما کماکان اقتصاد گلخانه‌ای است، اظهار کرد: برای شتاب‌دهی به اقتصاد دانش‌بنیان 6 محور کلیدی وجود دارد که محور اول مربوط به «نظام مالکیت فکری» می‌شود.

معاون سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری افزود: متاسفانه اساسا چیزی به اسم «نظام مالکیت فکری» در کشور ما وجود ندارد. سالانه بیش از 5 هزار اختراع داخلی ثبت می‌شود، در حالی‌که تنها حدود 60 اختراع خارجی به ثبت می‌رسد، این مساله نشان می‌دهد تنها به‌صورت ظاهری مالکیت فکری را داریم. وی «ارزش‌گذاری و قیمت‌گذاری» را محور دوم این فرآیند عنوان کرد و گفت: این مبحث در ایران چالش‌های متعددی دارد؛ زیرا به تکنیک که به‌عنوان مبحث فرهنگی و انصاف که به‌عنوان مبحث دانشی در حوزه ارزش‌گذاری مطرح است، واقف نیستیم. الیاسی با بیان اینکه «اعتبار» رکن سوم این مقوله است، ادامه داد: در شرایطی که نظام مالی در کشور ما بر مبنای وثیقه است، در دنیا نظام اقتصاد دانش‌بنیان، نظام اعتبار است. معاون سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تاکید کرد: متاسفانه در ارائه خود با ادعا، پروپاگاندا و دروغ مواجه هستیم. اغراق و عدم پایبندی به تعهدات کوچک، مشکل‌ساز است.

وی «بازیگران حرفه‌ای» را رکن چهارم این عرصه عنوان کرد و گفت: حرفه‌ای بودن در شرکت‌های دانش‌بنیان مقدم بر دانشمند بودن است. بنیان‌گذاران شرکت دانش‌بنیان باید حرفه‌ای بوده و برای شرکت ارزش قائل باشند. الیاسی تصریح کرد: از میان 3 هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور تنها حدود 200 شرکت صادرات دارند که از این تعداد 25 شرکت نوپا هستند. زمانی که سنت صادرات در یک شرکت دانش‌بنیان گذارده می‌شود، یعنی ژن آن شرکت خوب است. معاون سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری با بیان اینکه «نوسازی و تغییر رفتار دولت» پنجمین رکن این فرآیند است، گفت: در حال حاضر دولت حمایتگر و متمرکز است، در حالی که دولت باید نهادساز باشد و به‌جای حمایتگری باید تنظیم‌گری کند و در این راستا مصرف دانش‌بنیان را هدف خود قرار دهد. وی ششمین رکن این عرصه را «استحصال نیروی انسانی» عنوان کرد و افزود: سرمایه انسانی بزرگی که در کشور موجود است و به آن افتخار زیادی می‌کنیم، به مثابه نفت ما است. ما 5میلیون دانشجو داریم که در فضایی آموزش می‌بینند که نیاز به فرآوری دارد.

منبع:http://donya-e-eqtesad.com

  نظرات

  تغییر موضع مقامات کره جنوبی
  اقتصاد
  تغییر موضع مقامات کره جنوبی
  قیمت بسیاری از ارزهای دیجیتال در بازارهای تبادل ارز کره جنوبی بالاتر از دیگر کشورها بوده و همین امر شائبه استفاده از ارزهای یادشده برای قمار یا پولشویی را به وجود آورده است.
    2018-02-22 12:03:00
  فضای مجازی،از نگاهی دیگر!
  جامعه
  فضای مجازی،از نگاهی دیگر!
  امکانات اینترنت وای فای رایگان در سطح شهر می‌تواند به رضایت و خشنودی شهروندان بینجامد و خدمات رایگان و مناسبی را هم برای گردشگران و مسافران ایجاد کند تا...
    2018-02-20 18:17:00
  ابتکار اینتل برای احیاء اعتبار مخدوش شده
  شرکت ها و برندها
  ابتکار اینتل برای احیاء اعتبار مخدوش شده
  اینتل، یک غول تکنولوژی در ایالات متحده آمریکاست که در زمینه تولید سخت‌افزارهای رایانه و تلفن همراه، با تمرکز بر مادربورد، کارت شبکه، چیپ‌ست، بلوتوث و حافظه‌های فلش، انواع ریزپردازنده، نیم‌رسانا، مدارهای مجتمع، واحدهای پردازش گرافیکی و سامانه‌های نهفته فعالیت می‌کند.
    2018-02-20 12:59:00
  سیگنال اضطراب ،راهکاری برای نجات ناپدید شده ها
  تازه های فناوری
  سیگنال اضطراب ،راهکاری برای نجات ناپدید شده ها
  به گفته محققان، ویژگی‌های این فن‌آوری باید در سیستم اضطراری یکپارچه شود و باید دارای حمایت‌های نهادی باشد. علاوه بر این، نیروهای پلیس، خدمات هشدار ایمنی شهروندان و نیروهای امنیتی کشور نیز می‌بایست این تکنولوژی را به کار بگیرند.
    2018-02-20 07:47:00
  بازیگر چهار وجهی در صنعت ICT کشور
  شرکت ها و برندها
  بازیگر چهار وجهی در صنعت ICT کشور
  دریافت طیف گسترده‌ای از خدمات ارتباطی ثابت، سیار و محتوایی از یک اپراتور به صورت متمرکز، صرفه‌جویی در هزینه و زمان و مدیریت اثربخش نیازمندی‌های ارتباطی و محتوایی را برای کاربران به همراه خواهد داشت.
    2018-02-18 12:41:00
  آینده ال‌جی در حوزه AI رقم می‌خورد
  نوآوری
  آینده ال‌جی در حوزه AI رقم می‌خورد
  آقای Ha Jeung-uk، مدیرعامل شرکت ارتباطات موبایلی ال‌جی می‌گوید: ما مطمئن هستیم که مشتریان ما از داشتن تجربه کاربری پیشرفته‌تر در گوشی V30 که منتظرش بوده‌اند، لذت خواهند برد.
    2018-02-15 12:27:00