اقتصاد دانش‌بنیان ما کماکان اقتصاد گلخانه‌ای است

 معاون سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری ضمن بیان اینکه 6 محور کلیدی برای شتاب‌دهی به اقتصاد دانش‌بنیان وجود دارد، گفت: سرمایه انسانی بزرگی که در کشور موجود است و به آن افتخار زیادی می‌کنیم، به مثابه نفت ما است؛ زیرا این نیرو فرآوری نشده و باید جریانی را برای استحصال نیروی انسانی شروع کنیم. مهدی الیاسی در پنجمین مجمع اقتصاد فناوری نانو با بیان اینکه اقتصاد دانش‌بنیان ما کماکان اقتصاد گلخانه‌ای است، اظهار کرد: برای شتاب‌دهی به اقتصاد دانش‌بنیان 6 محور کلیدی وجود دارد که محور اول مربوط به «نظام مالکیت فکری» می‌شود.

معاون سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری افزود: متاسفانه اساسا چیزی به اسم «نظام مالکیت فکری» در کشور ما وجود ندارد. سالانه بیش از 5 هزار اختراع داخلی ثبت می‌شود، در حالی‌که تنها حدود 60 اختراع خارجی به ثبت می‌رسد، این مساله نشان می‌دهد تنها به‌صورت ظاهری مالکیت فکری را داریم. وی «ارزش‌گذاری و قیمت‌گذاری» را محور دوم این فرآیند عنوان کرد و گفت: این مبحث در ایران چالش‌های متعددی دارد؛ زیرا به تکنیک که به‌عنوان مبحث فرهنگی و انصاف که به‌عنوان مبحث دانشی در حوزه ارزش‌گذاری مطرح است، واقف نیستیم. الیاسی با بیان اینکه «اعتبار» رکن سوم این مقوله است، ادامه داد: در شرایطی که نظام مالی در کشور ما بر مبنای وثیقه است، در دنیا نظام اقتصاد دانش‌بنیان، نظام اعتبار است. معاون سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تاکید کرد: متاسفانه در ارائه خود با ادعا، پروپاگاندا و دروغ مواجه هستیم. اغراق و عدم پایبندی به تعهدات کوچک، مشکل‌ساز است.

وی «بازیگران حرفه‌ای» را رکن چهارم این عرصه عنوان کرد و گفت: حرفه‌ای بودن در شرکت‌های دانش‌بنیان مقدم بر دانشمند بودن است. بنیان‌گذاران شرکت دانش‌بنیان باید حرفه‌ای بوده و برای شرکت ارزش قائل باشند. الیاسی تصریح کرد: از میان 3 هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور تنها حدود 200 شرکت صادرات دارند که از این تعداد 25 شرکت نوپا هستند. زمانی که سنت صادرات در یک شرکت دانش‌بنیان گذارده می‌شود، یعنی ژن آن شرکت خوب است. معاون سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری با بیان اینکه «نوسازی و تغییر رفتار دولت» پنجمین رکن این فرآیند است، گفت: در حال حاضر دولت حمایتگر و متمرکز است، در حالی که دولت باید نهادساز باشد و به‌جای حمایتگری باید تنظیم‌گری کند و در این راستا مصرف دانش‌بنیان را هدف خود قرار دهد. وی ششمین رکن این عرصه را «استحصال نیروی انسانی» عنوان کرد و افزود: سرمایه انسانی بزرگی که در کشور موجود است و به آن افتخار زیادی می‌کنیم، به مثابه نفت ما است. ما 5میلیون دانشجو داریم که در فضایی آموزش می‌بینند که نیاز به فرآوری دارد.

منبع:http://donya-e-eqtesad.com

  نظرات

  انجام 1000000000000000عملیات در ثانیه
  فرادانش
  انجام 1000000000000000عملیات در ثانیه
  این تجربه می‌تواند راه را برای کامپیوترهای متعارف فوق‌سریع- و شاید کامپیوترهای کوانتومی- در موقعیت‌هایی که تاکنون ناممکن شمرده می‌شدند، بگشاید.
    2018-05-22 17:56:00
  امکانات استثنایی دردوربین‌شرکت رد
  نوآوری
  امکانات استثنایی دردوربین‌شرکت رد
  کاربر می تواند در آن واحد تصاویر را به صورت ۴V و دو بعدی و همچنین به صورت دو بعدی و سه بعدی ضبط کند. فایل های دو بعدی به صورت جداگانه ذخیره می شوند و لذا به راحتی قابل بهره برداری و انتقال هستند.
    2018-05-22 07:12:00
  چین در مسیر تجارت الکترونیکی فرامرزی
  اقتصاد
  چین در مسیر تجارت الکترونیکی فرامرزی
  تجارت الکترونیکی فرامرزی به عنوان نحوه‌ی جدید و الگوی جدید در تجارت بین المللی روند توسعه عصر اطلاعات را بازتاب می دهد و بر ساختار اقتصاد و تجارت جهان تاثیرگذار است.
    2018-05-21 17:04:00
  تحولات محتوائی درگوشی‌های هوشمند
  فناوریهای برتر
  تحولات محتوائی درگوشی‌های هوشمند
  پژوهشگران معتقدند طی سال های آینده افزایش استفاده از برنامه های خلاقانه، مفهومی و ارتباط آفرین به گسترش شدید کاربرد برنامه های واقعیت افزوده طراحی شده برای گوشی های هوشمند منجر می شود.
    2018-05-21 11:24:00
  "نادلا" ازحیدرآبادتاسکانداری مایکروسافت
  شخصیت ها
  "نادلا" ازحیدرآبادتاسکانداری مایکروسافت
  یکی از مسائلی که باعث شد نام نادلا بیشتر از پیش بر سر زبان‌ها بیافتد، تغییر تمرکز وی از نرم‌افزار به‌طیف وسیع‌تری از محصولات از جمله کلاود و گجت‌ها بود. وی باعث شد تا اعتبار مایکروسافت در حوزه خدمات مبتنی بر ابر بیشتر از گذشته شود.
    2018-05-19 07:29:00
  اولین تراکنش مالی روی سیستم بلاک‌چین انجام شد
  اقتصاد
  اولین تراکنش مالی روی سیستم بلاک‌چین انجام شد
  اعتبارنامه مالی از راه‌های سنتی نقل‌وانتقال بیش از ۲ تریلیون دلار پول در جهان است که بین ۵ تا ۱۰ روز بر اساس میزان انتقال، طول می‌کشد اما با بلاک‌چین این فرآیند حذف‌شده و سیستم مالی بدون هزینه جانبی جلو می‌رود.
    2018-05-15 17:12:00