اقتصاد دانش‌بنیان ما کماکان اقتصاد گلخانه‌ای است

 معاون سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری ضمن بیان اینکه 6 محور کلیدی برای شتاب‌دهی به اقتصاد دانش‌بنیان وجود دارد، گفت: سرمایه انسانی بزرگی که در کشور موجود است و به آن افتخار زیادی می‌کنیم، به مثابه نفت ما است؛ زیرا این نیرو فرآوری نشده و باید جریانی را برای استحصال نیروی انسانی شروع کنیم. مهدی الیاسی در پنجمین مجمع اقتصاد فناوری نانو با بیان اینکه اقتصاد دانش‌بنیان ما کماکان اقتصاد گلخانه‌ای است، اظهار کرد: برای شتاب‌دهی به اقتصاد دانش‌بنیان 6 محور کلیدی وجود دارد که محور اول مربوط به «نظام مالکیت فکری» می‌شود.

معاون سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری افزود: متاسفانه اساسا چیزی به اسم «نظام مالکیت فکری» در کشور ما وجود ندارد. سالانه بیش از 5 هزار اختراع داخلی ثبت می‌شود، در حالی‌که تنها حدود 60 اختراع خارجی به ثبت می‌رسد، این مساله نشان می‌دهد تنها به‌صورت ظاهری مالکیت فکری را داریم. وی «ارزش‌گذاری و قیمت‌گذاری» را محور دوم این فرآیند عنوان کرد و گفت: این مبحث در ایران چالش‌های متعددی دارد؛ زیرا به تکنیک که به‌عنوان مبحث فرهنگی و انصاف که به‌عنوان مبحث دانشی در حوزه ارزش‌گذاری مطرح است، واقف نیستیم. الیاسی با بیان اینکه «اعتبار» رکن سوم این مقوله است، ادامه داد: در شرایطی که نظام مالی در کشور ما بر مبنای وثیقه است، در دنیا نظام اقتصاد دانش‌بنیان، نظام اعتبار است. معاون سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری تاکید کرد: متاسفانه در ارائه خود با ادعا، پروپاگاندا و دروغ مواجه هستیم. اغراق و عدم پایبندی به تعهدات کوچک، مشکل‌ساز است.

وی «بازیگران حرفه‌ای» را رکن چهارم این عرصه عنوان کرد و گفت: حرفه‌ای بودن در شرکت‌های دانش‌بنیان مقدم بر دانشمند بودن است. بنیان‌گذاران شرکت دانش‌بنیان باید حرفه‌ای بوده و برای شرکت ارزش قائل باشند. الیاسی تصریح کرد: از میان 3 هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور تنها حدود 200 شرکت صادرات دارند که از این تعداد 25 شرکت نوپا هستند. زمانی که سنت صادرات در یک شرکت دانش‌بنیان گذارده می‌شود، یعنی ژن آن شرکت خوب است. معاون سیاست‌گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری با بیان اینکه «نوسازی و تغییر رفتار دولت» پنجمین رکن این فرآیند است، گفت: در حال حاضر دولت حمایتگر و متمرکز است، در حالی که دولت باید نهادساز باشد و به‌جای حمایتگری باید تنظیم‌گری کند و در این راستا مصرف دانش‌بنیان را هدف خود قرار دهد. وی ششمین رکن این عرصه را «استحصال نیروی انسانی» عنوان کرد و افزود: سرمایه انسانی بزرگی که در کشور موجود است و به آن افتخار زیادی می‌کنیم، به مثابه نفت ما است. ما 5میلیون دانشجو داریم که در فضایی آموزش می‌بینند که نیاز به فرآوری دارد.

منبع:http://donya-e-eqtesad.com

  نظرات

  انسان‌های هک شدنی
  فرادانش
  انسان‌های هک شدنی
  «جاناتان باتس» مدیر مرکز «سکیور سلوشنز» در کنفرانس سالانه «بلک هت» به‌صورت مستقیم نشان داد که چطور بدن یک بیمار می‌تواند هک شود و او را تا آستانه مرگ پیش ببرد.
    2018-08-17 18:17:00
  مقایسه تحلیلی سرویس های خدمات ابری در کشور
  رایانش ابری
  مقایسه تحلیلی سرویس های خدمات ابری در کشور
  اشنائی وضعیت خدمات ابری از آن جهت حائز اهمیت است که به شما (خریدار ایرانی که تصمیم می‌گیرید از شرکت‌های داخلی سرویس‌های مشابهی را خریداری کنید)، دید روشنی از نحوه سرویس‌دهی و تعهداتی را که شرکت‌ باید به آن پایبند باشد، ارائه می‌کند.
    2018-08-08 07:24:49