آشنائی با مفاهیم سایبری ؛ سلاح‌های سایبری جای بمب و موشک را گرفته اند

 کریمی در اجلاس توسعه دهندگان وب فارسی با بیان اینکه در قرارگاه پدافند سایبری روی پدافند سایبری متمرکز هستیم، اظهار کرد:

پدافند غیرعامل مجموعه اقداماتی است که بدون سلاح انجام می دهیم. در مراکز دارای طبقه بندی کشور مثل صنایع آب، برق، گاز و... فعالیت می کنیم تا آسیب پذیری ها را کاهش دهیم.

این عضو قرارگاه پدافند سایبری با بیان اینکه در رده بندی پدافند غیرعامل سه مرکز مهم، حساس و حیاتی مورد بحث قرار می گیرد، ابراز کرد: مراکز حیاتی مراکزی هستند که در صورت انهدامشام موجب بروز بحران و صدمات قابل توجه به نظام سیاسی، اجتماعی و... می شود.

وی افزود: مراکز حساس مراکزی هستند که اگر حمله ای صورت گیرد دو یا سه استان تحت تأثیر قرار می گیرد و مراکز مهم هم تنها شامل یک استان می شود.

او با اشاره به تعریف فضای سایبری گفت: در این راستا با دو مقوله فضای ملی سایبری و سرمایه ملی سایبری مواجه هستیم.

کریمی درباره جاسوسی سایبری گفت: فعالیت های مجرمانه سایبری که فعالیت های هدفمندی را علیه زیرساخت ها و سرمایه های سایبری کشور انجام می دهند، جاسوسی سایبری هستند.

وی همچنین گفت: تروریسم سایبری فعالیت های مجرمانه سایبری است که توسط باندهای تبهکاری یا عوامل دولت ها با انگیزه های سیاسی یا اقتصادی علیه قربانیان مشخص صورت می گیرد.

کریمی با اشاره به اینکه سلاح سایبری سلاح هایی هستند که برای وارد نمودن خسارت بر زیرساخت ها بکار گرفته می شوند و بر دو نوع است، ابراز کرد: یک نمونه که در شبکه رها می شود و مستقل عمل می کند و دیگری اینکه توسط انسان ها کنترل می شود.

این عضو قرارگاه پدافند سایبزی سازمان پدافند غیرعامل با تأکید بر اینکه اولین سلاح سایبری استاکس نت بود که آمریکایی ها هم به آن اشاره کرده اند، درباره جنگ سایبری گفت:جنگ سایبری بالاترین و پیچیده ترین نوع تهاجم علیه منافع ملی سایبری کشورهاست. یکی از ویژگی های اصلی جنگ سایبری این است که توسط ارتش سایبری کشورها و با حمایت دولت ها صورت می گیرد.

وی افزود: اقتصاد اسلحه های جدید به اینگونه است که برای داشتن یک بمب افکن باید تا 2 میلیارد دلار، برای یک فروند هواپیمای نظامی تا 120 میلیون دلار و برای سلاح های سایبری باید بین 300 تا 50 هزار دلار خرج کرد.

او افزود: در کشورهای مختلف یگان های تخصصی عملیات سایبری شکل گرفته و در کشور ما هم از سال 90 قرارگاه پدافند سایبری فعال شده است.

کریمی با اشاره به اینکه قرارگاه مذکور به دنبال کاهش آسیب پذیری زیرساخت های سایبری، افزایش پایداری و تولید قدرت در حوزه سایبری و مدیریت بحران است، تصریح کرد: متأسفانه در این فضا و توسعه سیستم ها تبعیت محض از استانداردهای امنیتی دنیا داریم و قدم به قدم طبق الگوریتم های آنها پیش می رویم در حالیکه باید کمی بومی سازی هم داشته باشیم تا بتوانیم در آینده مستقل عمل کنیم.

این عضو قرارگاه پدافند سایبری با اشاره به پروژه نیترو زئوس که به گفته آمریکایی ها بسیار قوی تر از استاکس نت است، ابراز کرد: این پروژه چند وقت پیش رونمایی شد و باید خود را برای مواجهه با چنین برنامه هایی آماده کنیم.

منبع:تسنیم

  نظرات

  انجام 1000000000000000عملیات در ثانیه
  فرادانش
  انجام 1000000000000000عملیات در ثانیه
  این تجربه می‌تواند راه را برای کامپیوترهای متعارف فوق‌سریع- و شاید کامپیوترهای کوانتومی- در موقعیت‌هایی که تاکنون ناممکن شمرده می‌شدند، بگشاید.
    2018-05-22 17:56:00
  امکانات استثنایی دردوربین‌شرکت رد
  نوآوری
  امکانات استثنایی دردوربین‌شرکت رد
  کاربر می تواند در آن واحد تصاویر را به صورت ۴V و دو بعدی و همچنین به صورت دو بعدی و سه بعدی ضبط کند. فایل های دو بعدی به صورت جداگانه ذخیره می شوند و لذا به راحتی قابل بهره برداری و انتقال هستند.
    2018-05-22 07:12:00
  چین در مسیر تجارت الکترونیکی فرامرزی
  اقتصاد
  چین در مسیر تجارت الکترونیکی فرامرزی
  تجارت الکترونیکی فرامرزی به عنوان نحوه‌ی جدید و الگوی جدید در تجارت بین المللی روند توسعه عصر اطلاعات را بازتاب می دهد و بر ساختار اقتصاد و تجارت جهان تاثیرگذار است.
    2018-05-21 17:04:00
  تحولات محتوائی درگوشی‌های هوشمند
  فناوریهای برتر
  تحولات محتوائی درگوشی‌های هوشمند
  پژوهشگران معتقدند طی سال های آینده افزایش استفاده از برنامه های خلاقانه، مفهومی و ارتباط آفرین به گسترش شدید کاربرد برنامه های واقعیت افزوده طراحی شده برای گوشی های هوشمند منجر می شود.
    2018-05-21 11:24:00
  "نادلا" ازحیدرآبادتاسکانداری مایکروسافت
  شخصیت ها
  "نادلا" ازحیدرآبادتاسکانداری مایکروسافت
  یکی از مسائلی که باعث شد نام نادلا بیشتر از پیش بر سر زبان‌ها بیافتد، تغییر تمرکز وی از نرم‌افزار به‌طیف وسیع‌تری از محصولات از جمله کلاود و گجت‌ها بود. وی باعث شد تا اعتبار مایکروسافت در حوزه خدمات مبتنی بر ابر بیشتر از گذشته شود.
    2018-05-19 07:29:00
  اولین تراکنش مالی روی سیستم بلاک‌چین انجام شد
  اقتصاد
  اولین تراکنش مالی روی سیستم بلاک‌چین انجام شد
  اعتبارنامه مالی از راه‌های سنتی نقل‌وانتقال بیش از ۲ تریلیون دلار پول در جهان است که بین ۵ تا ۱۰ روز بر اساس میزان انتقال، طول می‌کشد اما با بلاک‌چین این فرآیند حذف‌شده و سیستم مالی بدون هزینه جانبی جلو می‌رود.
    2018-05-15 17:12:00