موتور جستجوی اپل در انتطار تصمیم

گزارش‌ها حاکی از آن است که اپل در تلاش است تا موتور جستجوی جدیدی را برای جایگزین کردن با موتور گوگل ایجاد کند.

 در حال حاضر گوگل برای این که اصلی‌ترین تأمین‌کننده موتور جستجوی دستگاه‌های اپل باشد به این کمپانی سالانه 10 تا 12 میلیارد دلار می‌پردازد. بااین‌حال این قرارداد به پایان خود نزدیک شده است و البته پرونده ضدانحصاری جدیدی که در این رابطه در وزارت دادگستری باز شده است ممکن است مانع از تمدید آن شود.
اپل در حال حاضر تلاش‌های زیادی برای دور شدن از گوگل کرده است. نرم‌افزار Applebot این کمپانی که برای اولین بار در سال 2014 رونمایی شد از آن زمان تاکنون در وب فعالیت داشته است و اخیرا نیز استفاده از آن بیشتر شده است. علاوه بر این اپل در بخش جستجوی هوم اسکرین iOS 14 امکان اتصال مستقیم به وب‌سایت‌ها را فراهم کرده است که می‌توان از این طریق گوگل را به‌صورت کامل دور زد.
درنهایت تقریبا سه سال پیش کمپانی اپل رییس جستجو و هوش مصنوعی گوگل را به استخدام خود درآورد. او که جان جیاناندریا نام دارد هم‌اکنون معاون اول بخش یادگیری ماشینی و استراتژی هوش مصنوعی در اپل است. بااین‌حال هنوز مشخص نیست که موتور جستجوی اپل دقیقا به چه صورت فعالیت خواهد کرد و چه فرمی خواهد داشت و آیا تنها روی دستگاه‌های مجهز به سیستم عامل‌های اپل مورد استفاده قرار خواهد گرفت یا تنها وب‌سایت جداگانه‌ای مانند Google.com به آن اختصاص داده خواهد شد.
با تمام این‌ها، واضح است که اقدام اپل و گوگل مبنی بر دریافت پول به‌منظور تعیین تأمین‌کننده موتور جستجوی میلیون‌ها دستگاه به‌زودی با فشار قانون‌گذاران مواجه خواهد شد. گزارش‌ها حاکی از آن است که پرداخت‌های گوگل به اپل در حدود 20 درصد درآمد سرویس‌های اپل را تشکیل می‌دهد.
یکی از مشکلات اپل برای تبدیل‌شدن به یک ابرقدرت در زمینه موتور جستجو تعهدات امنیتی این کمپانی است. تیم کوک به‌عنوان مدیر ارشد اجرایی اپل در نامه‌ای به مشتریان خود اعلام کرده است که:« مدل کسب‌وکار ما کاملا مشخص است: ما محصولات عالی می‌فروشیم. ما اطلاعات محتوای ایمیل و عادات مرور وب شما را با تبلیغ‌کنندگان نمی‌فروشیم. ما از اطلاعاتی که در آیفون یا آی کلاود ذخیره می‌کنید کسب درآمد نمی‌کنیم. و ما ایمیل‌ها شما یا پیام‌هایتان را برای فروختن به شما نمی‌خوانیم.»
 مشخص نیست که این کمپانی بدون ایجاد نمایه درباره عادات مرور وب کاربر یا استفاده از داده‌های ذخیره‌شده در آیفون به‌عنوان وسیله‌ای برای نتایج بهتر جستجو چگونه می‌تواند یک موتور جستجوی موفق ایجاد کند.

منبع: ایتنا به نقل از  gsmarena

  نظرات

  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  اقتصاد
  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  سال گذشته قبل از این‌که صنعت استخراج رمز ارز در کشورمان قانونی شود، به ماینرها قاچاقچی برق می‌گفتند. اما پس از مدتی، دولت این صنعت را به رسمیت شناخت.
    2021-01-25 12:56:00
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  دانش روز
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  طبق آمار وزارت نیرو، حدود ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت بلااستفاده داریم که کارایی برای نیروگاه‌ها ندارد. بنابراین مشکل خاموشی‌های اخیر کشور ربطی به ماینرها ندارد و ما به راحتی می‌توانیم از ظرفیت نیروگاه‌ها، ظرفیت ماینرها را افزایش دهیم.
    2021-01-21 10:21:00
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  رایانش ابری
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  بنا بر پیش‌بینی گارتنر، تا سال 2024 بیشتر پلتفرم‌های خدمات ابری دست‌کم برخی از سرویس‌های ابری توزیع‌شده را فراهم خواهند آورد که در نقطه مورد نیاز اجرا می‌شوند.
    2021-01-19 10:59:06
  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38