رقابت رو به رشد برای تصاحب سهم بیشتر از بازار دستیار صوتی هوشمند

هوش مصنوعی حالا دیگر نه‌تنها پدیده‌ای جدید نیست، بلکه سرعت نفوذ آن به بخش‌های مختلف حتی نگران‌کننده هم شده است. کارشناسان معتقدند که هوش مصنوعی قبل از هر چیز رابطه میان کاربران و کامپیوترها را تغییر می‌دهد و متحول می‌کند. این در حالی است که پیشرفت‌های حاصل شده در صنایع مختلف به دستیارهای صوتی دیجیتال مانند سیری شرکت اپل و الکسا شرکت آمازون کمک می‌کنند تا پیچیده‌تر و البته مفیدتر شوند.

توسعه و پیشرفت هوش مصنوعی به این دستیارهای صوتی این امکان را می‌دهد تا بتوانند به خوبی اطلاعات بیشتری را درک و پردازش کنند، درحالی‌که به‌روزرسانی شبکه‌های موبایل هم باعث انتقال سریع‌تر اطلاعات و توسعه فضاهای ذخیره‌سازی ابری می‌شود تا به این ترتیب زمان پاسخگویی سریع‌تر شود. علاوه‌بر اینها، رشد چشمگیر دستگاه‌های متصل به اینترنت مانند ترموستات‌ها و اسپیکرهای هوشمند کاربردهای بیشتر و تازه‌تری برای دستیارهای صوتی در زندگی مدرن و امروزی افراد، تعریف و ایجاد می‌کنند. افزایش استفاده از دستیارهای صوتی پیچیده و رشد پتانسیل استفاده از آنها در موارد متنوع باعث بالا رفتن میزان تمایل افراد به استفاده و به‌کارگیری آنها در امور مختلف شده است. بررسی‌های BI Intelligence در این مورد نشان می‌دهد که ۶۵ درصد از کاربران موبایل‌های هوشمند آمریکا در سال ۲۰۱۵ از دستیارهای صوتی هوشمند استفاده کرده‌اند که این میزان در مقایسه با سال ۲۰۱۳ رشد ۳۰ درصدی داشته است.کاربران همچنین مشتاقانه از اسپیکرهای مبتنی بر دستیارهای صوتی هوشمند استفاده می‌کنند و به همین دلیل انتظار می‌رود صادرات جهانی اسپیکرهای هوشمند Google Home و Amazon Echo تا پایان سال ۲۰۱۷ بیش از سه برابر رشد کند و به ۵/ ۲۴ میلیون دستگاه برسد.

با این همه اما همچنان موانع مختلفی برای عمومی‌تر شدن استفاده از این دستیارهای صوتی هوشمند وجود دارد. در گزارش اخیر BI Intelligence پیشرفت تکنولوژی‌های مختلف ارتباطی و دسترسی مردم به آنها به عنوان مهم‌ترین عامل رشد هوش مصنوعی به شکل ابزارهای کاربردی مانند دستیارهای صوتی هوشمند، مورد بررسی قرار گرفته است. این گزارش نشان می‌دهد که دستیارهای صوتی در واقع برنامه‌های نرم‌افزاری هستند که به فرمان‌های صوتی برای اجرای بعضی وظایف، پاسخ می‌دهند. این دستیارهای صوتی می‌توانند یک رویداد افتتاحیه را در تقویم کاربر پیدا کرده و به این ترتیب یک قرار ملاقات را برنامه‌ریزی کنند، یک سفارش آنلاین برای کالایی خاص بدهند و به عنوان یک تسهیل‌کننده انجام امور مختلف مانند نوشتن و ارسال پیام متنی عمل کنند. پیشرفت‌های تکنولوژی حالا دستیارهای صوتی را قدرتمندتر کرده‌اند. این پیشرفت‌ها دو دسته هستند؛ دسته اول پیشرفت‌های هوش مصنوعی به‌خصوص در پردازش زبان طبیعی (NLP) و یادگیری ماشینی هستند و دسته دوم به پیشرفت‌هایی در زیرساخت‌های مخابراتی و کامپیوتری مانند تولید موبایل‌های هوشمند قدرتمندتر، توسعه شبکه‌های مخابراتی بهتر و رایانش ابری سریع‌تر مربوط می‌شود.

تغییرات رفتار و عادت‌های کاربران هم می‌تواند به استفاده بیشتر از هوش مصنوعی منتهی شود. راحتی بیشتری که در نتیجه به‌کارگیری این ابزار قدرتمند به‌دست می‌آید در کنار امکانات بیشتر برای پیشرفت‌های آینده، به خوبی می‌توانند کاربران جوان‌تر را متقاعد کنند تا از دستیارهای صوتی هوشمند و دیگر ابزارهای هوش مصنوعی بهره بگیرند. چشم‌انداز دستیارهای صوتی اما به دو بخش دستیارهای صوتی مبتنی بر موبایل هوشمند و دستیارهای صوتی مبتنی بر اسپیکرهای هوشمند تقسیم می‌شود. این تفاوت اگرچه در حال حاضر بااهمیت به نظر می‌رسد، اما با گذشت زمان و بهبود امکانات دستیارهای صوتی و یکپارچه شدن آنها در ابزارهای مختلف کمرنگ‌تر می‌شود. بازیگران اولیه در این عرصه سیری اپل، کورتانا مایکروسافت، گوگل آسیستانت، الکسا آمازون و Viv سامسونگ هستند. با این اوصاف رقابت برای تصاحب سهم بیشتر از این بازار رو به رشد، بسیار جدی دنبال می‌شود. همان‌طور که هر دستیار صوتی هوشمند با اکوسیستم دستگاه‌هایی که آن را کنترل می‌کنند یکپارچه‌تر می‌شود، پلت‌فرم‌های محبوب‌تر هم مزیت‌های بیشتر و بهتری به‌دست می‌آورند.

بازار دیجیتال

منبع:http://donya-e-eqtesad.com

  نظرات

  تغییر موضع مقامات کره جنوبی
  اقتصاد
  تغییر موضع مقامات کره جنوبی
  قیمت بسیاری از ارزهای دیجیتال در بازارهای تبادل ارز کره جنوبی بالاتر از دیگر کشورها بوده و همین امر شائبه استفاده از ارزهای یادشده برای قمار یا پولشویی را به وجود آورده است.
    2018-02-22 12:03:00
  فضای مجازی،از نگاهی دیگر!
  جامعه
  فضای مجازی،از نگاهی دیگر!
  امکانات اینترنت وای فای رایگان در سطح شهر می‌تواند به رضایت و خشنودی شهروندان بینجامد و خدمات رایگان و مناسبی را هم برای گردشگران و مسافران ایجاد کند تا...
    2018-02-20 18:17:00
  ابتکار اینتل برای احیاء اعتبار مخدوش شده
  شرکت ها و برندها
  ابتکار اینتل برای احیاء اعتبار مخدوش شده
  اینتل، یک غول تکنولوژی در ایالات متحده آمریکاست که در زمینه تولید سخت‌افزارهای رایانه و تلفن همراه، با تمرکز بر مادربورد، کارت شبکه، چیپ‌ست، بلوتوث و حافظه‌های فلش، انواع ریزپردازنده، نیم‌رسانا، مدارهای مجتمع، واحدهای پردازش گرافیکی و سامانه‌های نهفته فعالیت می‌کند.
    2018-02-20 12:59:00
  سیگنال اضطراب ،راهکاری برای نجات ناپدید شده ها
  تازه های فناوری
  سیگنال اضطراب ،راهکاری برای نجات ناپدید شده ها
  به گفته محققان، ویژگی‌های این فن‌آوری باید در سیستم اضطراری یکپارچه شود و باید دارای حمایت‌های نهادی باشد. علاوه بر این، نیروهای پلیس، خدمات هشدار ایمنی شهروندان و نیروهای امنیتی کشور نیز می‌بایست این تکنولوژی را به کار بگیرند.
    2018-02-20 07:47:00
  بازیگر چهار وجهی در صنعت ICT کشور
  شرکت ها و برندها
  بازیگر چهار وجهی در صنعت ICT کشور
  دریافت طیف گسترده‌ای از خدمات ارتباطی ثابت، سیار و محتوایی از یک اپراتور به صورت متمرکز، صرفه‌جویی در هزینه و زمان و مدیریت اثربخش نیازمندی‌های ارتباطی و محتوایی را برای کاربران به همراه خواهد داشت.
    2018-02-18 12:41:00