جاسوسی از طریق فایل‌های مداحی

مداحی‌های ارسالی ناشناس در شبکه‌های اجتماعی را دانلود نکنید. این هشدار را یک مقام مسئول در پلیس فتا داده است؛ چرا که به عقیده او «احتمال آلوده بودن این فایل‌ها به بدافزار‌های مخرب و جاسوسی» وجود دارد. جاسوسی از طریق فضای مجازی یا حداقل به دست آوردن اطلاعات شخصی کاربران در ماه‌های اخیر بیش از هر زمان دیگری خبرساز بوده است.

 
 جاسوسی با فایل‌های مداحی!
 
 
مرداد امسال بود که خبری مبنی بر هک اطلاعات میلیون‌ها کاربر ایرانی در تلگرام واکنش‌های زیادی را برانگیخت. چه قبل و چه بعد از این ماجرا همواره هشدار‌هایی در زمینه استفاده ایمن از فضای مجازی داده شده است و در تازه‌ترین مورد رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا به کاربران ایرانی درباره دانلود مداحی‌های ناشناس هشدار داده است.

 «در کشور ایران بیش از ۴۰ میلیون کاربر اینترنتی داریم و ضریب نفوذ اینترنت در کشور ۵۳ درصد است.» این اظهارنظر مرداد امسال توسط رئیس مرکز فناوری اطلاعات وزارت ارشاد انجام شد. ضریب نفوذ اینترنت شاخصی است که نشانگر درصدی از جمعیت یک کشور یا منطقه است که از اینترنت استفاده می‌کنند، در حالی که با وجود توجه به تکنولوژی کمترین بودجه به فرهنگ کشور اختصاص داده می‌شود و این موضوع در طولانی‌مدت به پیکره جامعه ضربه وارد می‌کند.
 
مرتضی موسویان، رئیس مرکز فناوری اطلاعات وزارت ارشاد، با ارائه آماری در زمینه کاربران اینترنت مطرح کرد: در دنیا سه میلیارد کاربر اینترنتی داریم و میانگین ضریب نفوذ اینترنت در دنیا ۴۵درصد است؛ در کشور نیز بیش از ۴۰میلیون کاربر اینترنتی داریم که ضریب نفوذ اینترنت در کشور، ۵۳درصد است؛ اکنون میانگین حضور مردم در فضای مجازی در دنیا ۱۶ساعت است و ۱/۱میلیارد سایت در اختیار مردم دنیاست؛ این روند در حالی است که روزبه‌روز استفاده از تلفن ثابت کم و استفاده از تلفن همراه زیادتر می‌‌شود.
 
از سوی دیگر، با گسترش فناوری روزبه‌روز استفاده از ابزارهای جدید توسعه یافته و بسیاری از ایرانیان نیز عضو شبکه‌های اجتماعی شده‌اند، به گونه‌ای که سرانه مطالعه در ایران پایین‌تر از استفاده از ابزارهای جدید ارتباطی است و تب تند استفاده از شبکه‌های مجازی دامنگیر جوانان ایرانی شده است. این مساله مسئولیت متولیان فرهنگی را پررنگ‌تر کرده است.
 
همچنین بر اساس آخرین نظرسنجی صورت‌گرفته ۵۳درصد از کل مردم ایران حداقل عضو یکی از شبکه‌‌های اجتماعی هستند که در این میان تلگرام به پرطرفدارترین شبکه اجتماعی در بین مردم ایران تبدیل شده و تعداد کاربران تلگرام در ایران بیش از ۲۰میلیون نفر است. به موازات رشد تکنولوژی و استفاده از شبکه‌های اجتماعی، پلیس فتا هم همواره نسبت به سوء‌استفاده دیگران از اطلاعات خصوصی اشخاص هشدار داده است. چندی پیش هکرهای ایرانی شماره تلفن ۱۵ میلیون کاربر ایرانی تلگرام را به دست آوردند و بر اثر این حمله که به گفته رویترز امسال رخ داده و تاکنون گزارش داده نشده، تلفن‌های تماس فعالان، روزنامه‌نگاران و افراد دیگر در جایگاه‌های حساس ایران به دست هکرها افتاده است.
 
کارشناسان می‌گویند آسیب‌پذیری تلگرام در زمان ارسال پیامک فعال‌سازی پدیدار می‌شود. زمانی که کاربران از تلفن همراه جدیدی وارد تلگرام می‌شوند، این شرکت کد امنیتی را از طریق پیامک برای آنها ارسال می‌کند. این پیامک که از طریق اپراتورهای تلفن همراه ارسال می‌شود، توسط هکرها می‌تواند ردیابی شود. هکرها همچنین با استفاده از آسیب‌پذیری تلگرام می‌توانند چت‌های گذشته کاربران را نیز بخوانند.
 
شایان ذکر است که ایران ۲۰ میلیون کاربر در تلگرام دارد. با وجود این، تلگرام سرانجام به اخبار منتشرشده در مورد هک شدن اطلاعات ۱۵ میلیون کاربر ایرانی خود واکنش نشان داد و مدعی شد که تنها داده‌های قابل دسترس به طور عمومی جمع‌آوری شده است.
 
به گزارش ونچربیت در بیانیه یادشده با عنوان جالب «آرام باشید و تلگرام بفرستید» تصریح شده که کاربران بهتر است خونسردی خود را حفظ کنند و به استفاده از این نرم افزار ادامه دهند، زیرا هیچ مشکلی وجود ندارد و اطلاعات خصوصی حساب‌های شخصی کاربران غیرقابل دسترس است.
 
تلگرام همچنین مدعی شده از آنجا که شرکت‌های مخابراتی می‌توانند پیامک‌های کاربران را با هکرها به اشتراک بگذارند، استراق سمع و جاسوسی از پیامک‌ها ممکن است. در این بیانیه تاکید شده که تلگرام در این مورد به کاربران خود در دیگر کشورها هشدار داده است. در انتهای این بیانیه از کاربران خواسته شده برای اطمینان از حفظ امنیتشان از سیستم تایید هویت دو مرحله‌ای استفاده کنند و یک کلمه عبور اضافه را برای ورود به حساب کاربری‌شان در نظر بگیرند، قابلیتی که از مدتی پیش به این برنامه اضافه شده است.

دانلود مداحی‌های ناشناس ممنوع
هر ساله همزمان با ایام سوگواری امام حسین(ع) و حال و هوای معنوی این ایام بازار سوءاستفاده از احساسات و عواطف مردمی داغ می‌شود، تا جایی که این اتفاق به دنیای مجازی نیز کشیده شده است و پلیس نیز برای اطلاع‌رسانی به مردم گام برداشته و به آنها نسبت به این موضوع موکدا هشدار داده است. «کاربران برای دانلود مداحی‌ها مراقب باشند و مداحی‌های ارسالی به ویژه از سوی افراد ناشناس در ایمیل یا شبکه‌های اجتماعی را دانلود نکنند.» این اظهارنظر روز گذشته توسط رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا انجام شد.
 
علی نیک نفس، علت این امر را احتمال آلوده بودن این فایل‌ها به بدافزار‌های مخرب و جاسوسی عنوان کرد. به گفته او برای دانلود مداحی‌ها از سایت‌های معتبر اقدام شود و بعد از دانلود حتما سیستم و حداقل فایل دریافت شده ویروس کشی شود.
 
این مقام پلیس فتا، جمع‌آوری کمک برای نیازمندان بیماران را یکی دیگر از شگرد‌های کلاهبرداران سایبری معرفی کرد و افزود: در ایام و مناسبت‌های مختلف شاهد انتشار پیام‌های این چنینی در شبکه‌های اجتماعی هستیم و حتی سایت‌هایی هم به این منظور، بارگذاری می‌شوند، حتی جمع‌آوری نذورات برای رساندن به دست افراد نیازمند یا حتی اماکن مذهبی از شگردهای این مجرمان است که تلاش دارند تا با بازی با باورها و احساسات مذهبی مردم سوءاستفاده کنند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ثبت نام از زائران حرم حسینی برای اربعین را یکی دیگر از ترفند‌های مجرمانه کلاهبرداران سایبری برشمرد. به گزارش ایرنا، او ادامه داد: در سال گذشته شاهد این امر بودیم که برخی با راه‌اندازی سایت و کانال‌های شبکه‌های اجتماعی از علاقه مندان به زیارت حرم حسینی سوء استفاده می‌کردند. این در حالی است که فضای مجازی دسترسی به مردم را راحت کرده و کلاهبرداران نیز با راه میانبر شبکه‌های اجتماعی در میان مردم نفوذ یافته‌اند. به همین دلیل ضروری است تا پلیس فتا به کمک رسانه‌ها اطلاع‌رسانی کرده و حجم سوء استفاده از مردم را با آگاه‌سازی در این ایام کاهش دهد.
منبع:آرمان

  نظرات

  حذف کاغذ در الکامپ
  تازه های فناوری
  حذف کاغذ در الکامپ
  بیست و پنجمین دوره نمایشگاه الکامپ از 27 تا 30 تیرماه امسال، برای پنجمین سال متوالی به تولیت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برگزار خواهد شد.
    2019-07-15 14:59:35
  سیری در دنیای رمز ارزها
  اقتصاد
  سیری در دنیای رمز ارزها
  بیش از دو هزار ارز مختلف در دنیا وجود دارد که البته تعداد آن‌هایی که مورد معامله قرار می‌گیرند بسیار کم‌تر بوده و مشهورهای این بازار پایین‌تر از 100 عدد هستند.
    2019-07-04 06:19:34
  غول های فناوری،نگران!؟
  اقتصاد
  غول های فناوری،نگران!؟
  ساندارپیچای : در صورتی که گوگل برای بررسی رعایت قوانین آنتی تراست (ضد انحصار) تحت تحقیق قرار گیرد، نوآوری در آمریکا نابود می‌شود.
    2019-06-16 09:40:17
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  اقتصاد
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  «راسل وویت» (Russel Vought) مدیر دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید در نامه‌ای از نمایندگان کنگره و همچنین مایک پنس (معاون رئیس جمهور آمریکا) خواسته ،تحریم‌هوآوی را به تعویق بیندازند.
    2019-06-11 09:08:48
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  اقتصاد
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  درگیری چند هفته اخیر چین و آمریکا نشانگر آغاز یک جنگ سرد جدید با محوریت فناوری است که در آینده نزدیک اتحادها و ائتلاف‌هایی در میان کشورهای جهان این جنگ تازه را جدی تر و نفس گیر تر خواهد کرد.
    2019-06-07 09:34:12
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد هوشمند در این دوره و این دولت به پایان نمی‌رسد. اما وظیفه من به عنوان وزیر اقتصاد آن است که این افق را باز کنم و فضا را برای تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی فراهم کنم. در این راه دست همه نخبگان و مجریان و اندیشمندان را می‌فشارم.
    2019-06-01 08:57:51
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  اقتصاد
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  این اقدام آمریکا برای نوآوری بسیار بد خواهد بود چراکه اختلافات تجاری و کاهش مهاجرت باعث کاهش جریان سرمایه و نیروی انسانی می‌شودپریستون مک آفی – اقتصاد دا ن
    2019-05-29 10:49:08
  تحریم اپل؟
  اقتصاد
  تحریم اپل؟
  کارشناسان اقتصادی می‌گویند چین با جمعیت انبوه و اقتصاد پیشرفته اش کاملاً در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند از اپل آمریکایی که سومین سازنده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان است، انتقام بگیرد.
    2019-05-26 10:06:35
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  تازه های فناوری
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  اطلاع از تعداد سیم‌کارت‌های تلفن همراه، سرویس‌های مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت و اطلاع از شماره‌های تلفن همراه به نام مشترکین از جمله سرویس‌های این سامانه است.
    2019-05-25 10:40:38