درسی برای فردا

ناسا به‌منظور مطالعه بهبود کیفیت زمین در پی قرنطینه ناشی از ویروس کرونا چهار پروژه جدید را ازنظر مالی تأمین کرده است. 
 حتما شنیده‌اید که در پی خانه‌نشین شدن انسان‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا، طبیعت فرصت این را یافته است که خود را از نو بازسازی کرده و به پاک‌سازی آسمان و آب‌ها بپردازد. بااین‌حال تاکنون مقیاس بهبود یافتن زمین مشخص نبوده است اما برخی از دانشمندان در پی آن هستند که با فناوری‌های ناسا به کشف این امر بپردازند.
آژانس فضایی ناسا به‌تازگی چهار پروژه جدید را برای این منظور پشتیبانی مالی کرده است. این پروژه‌ها برای درک تأثیر قرنطینه خانگی ناشی از ویروس کرونا روی آلودگی جهان از ماهواره‌ها و داده‌های مشخصی استفاده می‌کنند و امیدوارند که بتوانند مقیاس بهبود یافتن زمین را مشخص کنند.

 • در یکی از این پروژه‌ها با مرتبط ساختن اطلاعات به‌دست‌آمده از ماهواره‌ها با اطلاعات آب و هوایی، ترافیکی و ... ،ذرات ریز نامتوازن موجود در هوا در سراسر جهان مطالعه می‌شود. 
 • پروژه دیگر قصد دارد با ترکیب داده‌های ماهواره‌ای و هواشناسی میزان کاهش آلودگی هوا بر جو را بررسی کند.
 • پروژه سوم به تأثیرات کاهش آلودگی هوا بر کیفیت آب می‌پردازد
 • در پروژه چهارم از داده‌های ماهواره‌ای مرتبط با آلودگی نوری برای بررسی تأثیرات اجتماعی و اقتصادی و مؤثر بودن دستورات ماندن در خانواده استفاده می‌شود.

نتایج به‌دست‌آمده از این پژوهش‌ها روی تصمیمات اتخاذ شده بعد از اتمام همه‌گیری ویروس کرونا تأثیر خواهد گذاشت.

تحقیقات کیفیت هوا می‌تواند سیاست‌های حمل‌ونقل را به‌گونه‌ای تغییر بدهد که برای سلامت انسان‌ها مفید باشد و نیز مطالعات کیفیت آب نیز می‌تواند بر قانون‌گذاری‌های مرتبط با محیط ‌زیست تأثیرگذار باشد.
همچنین استفاده از تغییرات آلودگی نور مصنوعی برای مطالعه رفتار اجتماعی می‌تواند بعد از شیوع ویروس کرونا استفاده‌های بسیار مفیدی داشته اشد. به‌این‌ترتیب ناسا احتمال می‌دهد که پولی که برای پشتیبانی از این مطالعات پرداخت شده است در دهه‌های آینده بازخواهد گشت.

منبع:ایتنابه نقل از  engadget
 
 

  نظرات

  چین در پی ایجاد شبکه اینترنتی جدیداست
  اینترنت
  چین در پی ایجاد شبکه اینترنتی جدیداست
  به گفته مقام‌های آمریکایی ،چین با اقتدار فراوانی که در زمینه فناوری به دست آورده است به حدی رسیده است که می تواندبا اشاعه فناوری خود در دنیا به کنترل اینترنت بپردازد.
    2020-08-03 14:26:00
  سرمایه گذاری پسا کرونایی سامسونگ
  کسب و کار
  سرمایه گذاری پسا کرونایی سامسونگ
  با بازگشت اوضاع به شرایط عادی سامسونگی ها،در زندگی روزمره خود می‌توانند به بهترین شکل ممکن از این دستگاه‌ها (در دستان، درون گوش یا روی مچ دست خود) استفاده کنند.”
    2020-07-22 14:07:11
  نسل ششم در ایستگاه اول
  فناوریهای برتر
  نسل ششم در ایستگاه اول
  نسل ششم بایستی از نرخ تبادل داده با حداکثر سرعت 1000 گیگابیت برثانیه (50 برابر سریع‌تر از شبکه 5G) و وقفه هوایی کمتر از 100 میکروثانیه (یک‌دهم وقفه مجاز در شبکه 5G) پشتیبانی نماید.
    2020-07-16 08:24:00
  نسل پنجم در ایستگاه آخر
  فناوریهای برتر
  نسل پنجم در ایستگاه آخر
  با راه‌اندازی بستر توسعه و آزمون نسل پنجم شبکه ارتباطی، امکان مشارکت و حمایت از استارت‌آپ‌ها، دانشگاه‌ها، شرکت‌ها و سایر بخش‌های خصوصی برای بهره‌برداری از خدمات آن در لایه‌های مختلف توسعه شبکه، فراهم خواهد شد.
    2020-07-15 16:26:28
  سلماس،میزبان ایستگاه چهارم
  فناوریهای برتر
  سلماس،میزبان ایستگاه چهارم
  این ایستگاه مکانی برای انعقاد قراردادهای پژوهشی فضایی در زمینه‌های مختلف از جمله کاربردی، توسعه‌ای، فناوری علوم فضایی، کشاورزی، مطالعه طراحی و ساخت ماهواره سنجشی و آزمایشگاهی خواهد بود.
    2020-07-15 05:34:00
  آزمون خلاقیت در بیش از 170 کشور جهان
  خلاقیت
  آزمون خلاقیت در بیش از 170 کشور جهان
  امکان ثبت نام دراین مسابقه از ۱۰ تیرماه تا ۹ شهریور ۱۳۹۹ برای توسعه‌دهندگان نرم افزاردر آسیا-اقیانوسیه، خاورمیانه و آفریقا، آمریکای لاتین و چین فراهم می باشد.
    2020-07-10 12:09:17
  بردعملیاتی پهپادها افزایش می یابد
  گوناگون
  بردعملیاتی پهپادها افزایش می یابد
  شرکت‌های بسیاری در طی سال‌های اخیر روی توسعه و تست سیستم‌های تحویل مبتنی بر پهپاد کار کرده‌اند. با این حال هنوز یک مساله بزرگ در رابطه با این وسائل نقلیه وجود دارد.
    2020-07-05 13:28:00
  شکاف دیجیتالی کشور ترمیم می شود
  فناوریهای برتر
  شکاف دیجیتالی کشور ترمیم می شود
  ارائه خدماتی نظیر جراحی از راه دور، شکل‌گیری شهر هوشمند با استفاده از قابلیت‌های توأم این فناوری و همزیستی با فناوری اینترنت اشیا، دسترسی کاربران به سرویس پخش محتوای باکیفیت بالا از طریق تلویزیون‌های تعاملی از جمله دستاوردهای این اقدام است.
    2020-07-03 07:06:00
  عطش توسعه در آمازون
  شرکت ها و برندها
  عطش توسعه در آمازون
  اخبار منتشر شده توسط فایننشیال تایمز خبر از این دارند که هزینه این گام برای آمازون برابر با یک میلیارد و دویست میلیون دلار بوده است.
    2020-07-02 06:00:00