درسی برای فردا

ناسا به‌منظور مطالعه بهبود کیفیت زمین در پی قرنطینه ناشی از ویروس کرونا چهار پروژه جدید را ازنظر مالی تأمین کرده است. 
 حتما شنیده‌اید که در پی خانه‌نشین شدن انسان‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا، طبیعت فرصت این را یافته است که خود را از نو بازسازی کرده و به پاک‌سازی آسمان و آب‌ها بپردازد. بااین‌حال تاکنون مقیاس بهبود یافتن زمین مشخص نبوده است اما برخی از دانشمندان در پی آن هستند که با فناوری‌های ناسا به کشف این امر بپردازند.
آژانس فضایی ناسا به‌تازگی چهار پروژه جدید را برای این منظور پشتیبانی مالی کرده است. این پروژه‌ها برای درک تأثیر قرنطینه خانگی ناشی از ویروس کرونا روی آلودگی جهان از ماهواره‌ها و داده‌های مشخصی استفاده می‌کنند و امیدوارند که بتوانند مقیاس بهبود یافتن زمین را مشخص کنند.

 • در یکی از این پروژه‌ها با مرتبط ساختن اطلاعات به‌دست‌آمده از ماهواره‌ها با اطلاعات آب و هوایی، ترافیکی و ... ،ذرات ریز نامتوازن موجود در هوا در سراسر جهان مطالعه می‌شود. 
 • پروژه دیگر قصد دارد با ترکیب داده‌های ماهواره‌ای و هواشناسی میزان کاهش آلودگی هوا بر جو را بررسی کند.
 • پروژه سوم به تأثیرات کاهش آلودگی هوا بر کیفیت آب می‌پردازد
 • در پروژه چهارم از داده‌های ماهواره‌ای مرتبط با آلودگی نوری برای بررسی تأثیرات اجتماعی و اقتصادی و مؤثر بودن دستورات ماندن در خانواده استفاده می‌شود.

نتایج به‌دست‌آمده از این پژوهش‌ها روی تصمیمات اتخاذ شده بعد از اتمام همه‌گیری ویروس کرونا تأثیر خواهد گذاشت.

تحقیقات کیفیت هوا می‌تواند سیاست‌های حمل‌ونقل را به‌گونه‌ای تغییر بدهد که برای سلامت انسان‌ها مفید باشد و نیز مطالعات کیفیت آب نیز می‌تواند بر قانون‌گذاری‌های مرتبط با محیط ‌زیست تأثیرگذار باشد.
همچنین استفاده از تغییرات آلودگی نور مصنوعی برای مطالعه رفتار اجتماعی می‌تواند بعد از شیوع ویروس کرونا استفاده‌های بسیار مفیدی داشته اشد. به‌این‌ترتیب ناسا احتمال می‌دهد که پولی که برای پشتیبانی از این مطالعات پرداخت شده است در دهه‌های آینده بازخواهد گشت.

منبع:ایتنابه نقل از  engadget
 
 

  نظرات

  بحران پساکرونا
  اقتصاد
  بحران پساکرونا
  فکر می‌کنم که شرایط بسیار خطرناک است و نگران هستم که چه مدلی قرار است در میان کشورها مورد استفاده قرار بگیرد.
    2020-06-01 09:37:32
  افق های نو ،در تسخیر فضا
  فناوریهای برتر
  افق های نو ،در تسخیر فضا
  آندراس کارسای معتقد است:نتایج آزمایش بسیار دلگرم‌کننده بودند و پژوهشگران آنها را در قالب یک مطالعهٔ جدید که امروز در مجلهٔ «پیشرفت علوم» منتشر شد به انجام رساندند.
    2020-05-30 11:52:53
  نسخه میراث استیو جابز
  فناوریهای برتر
  نسخه میراث استیو جابز
  پیش‌بینی می‌شود این محصول در پایان ۲۰۲۰ میلادی یا اوایل ۲۰۲۱ عرضه شود اما هنوز مشخص نیست چالش های به وجود آمده به دلیل شیوع ویروس کرونا روی زمان عرضه آن تاثیر می‌گذارد یا خیر.
    2020-05-28 10:49:00
  هواوی: شایددیگر برنخواهیم گشت
  شرکت ها و برندها
  هواوی: شایددیگر برنخواهیم گشت
  اعمال محدودیت‌های بیشتر علیه هواوی، این شرکت را مجبور به انتقال کل زنجیره تامین‌ خودش به داخل چین خواهد کرد و در نتیجه مشاغل بسیار زیادی را به خارج از آمریکا انتقال خواهد داد.
    2020-05-26 15:03:51
  هدف گذاری بزرگ NVIDIA
  فناوریهای برتر
  هدف گذاری بزرگ NVIDIA
  در حقیقت DGX A100 از جمله سوپرکامپیوترهای هوش مصنوعی محسوب می‌شود که امید می رود،سال‌ها تحقیقات دانشمندان را در یک ماه یا حتی چند روز انجام بدهد.
    2020-05-24 10:18:00
  درسی برای فردا
  جامعه
  درسی برای فردا
  ناسا احتمال می‌دهد که پولی که برای پشتیبانی از این مطالعات پرداخت شده است در دهه‌های آینده بازخواهد گشت.
    2020-05-23 09:03:00
  مجادلات درحکمرانی اینترنت
  اینترنت
  مجادلات درحکمرانی اینترنت
  این ادعا در شرایطی مطرح می‌شود که بر اساس افشاگری‌های ادوارد اسنودن، آژانس امنیت ملی آمریکا، سیا و اف بی آی از جمله بزرگترین راهزنان دنیای مجازی محسوب می‌شوند
    2020-05-21 07:30:00
  هواوی در مسیر توسعه
  شرکت ها و برندها
  هواوی در مسیر توسعه
  جدا از اطلاعاتی که از چیپ‌ست کایرین 1000 منتشر شده، گفته می‌شود چیپ‌ست پرچمدار بعدی هواوی نیز کایرین 1100 نام دارد که برای عرضه در سال بعد در نظر گرفته شده است
    2020-05-20 08:46:00
  اینترنت ایران در ماراتن جهانی سرعت
  اینترنت
  اینترنت ایران در ماراتن جهانی سرعت
  طبق این فهرست، سرعت اینترنت موبایل ایران در ماه گذشته میلادی ۲۵.۲۴ مگابیت برثانیه بوده است.براین اساس ایران در رده ۷۱ فهرست سرعت ماهانه اینترنت موبایل کشورهای جهان قرار دارد.
    2020-05-19 06:03:00
  آی پد ارزان می شود
  بازاریابی و بازارسازی
  آی پد ارزان می شود
  اپل تا به حال در زمینه اجرای برنامه‌های واقعیت افزوده و بازی‌های پیچیده در برابر رقبای خود ضعف داشته و نتوانسته سهمی از بازارهای در حال رونق مذکور را به دست آورد.
    2020-05-18 13:52:00
  پایان یک عصر
  شخصیت ها
  پایان یک عصر
  سرگی برین و لری پیچ موسسان گوگل از شم تجاری وی برای پیشرفت گوگل به خوبی استفاده کردند.
    2020-05-12 06:22:00