درسی برای فردا

ناسا به‌منظور مطالعه بهبود کیفیت زمین در پی قرنطینه ناشی از ویروس کرونا چهار پروژه جدید را ازنظر مالی تأمین کرده است. 
 حتما شنیده‌اید که در پی خانه‌نشین شدن انسان‌ها به دلیل شیوع ویروس کرونا، طبیعت فرصت این را یافته است که خود را از نو بازسازی کرده و به پاک‌سازی آسمان و آب‌ها بپردازد. بااین‌حال تاکنون مقیاس بهبود یافتن زمین مشخص نبوده است اما برخی از دانشمندان در پی آن هستند که با فناوری‌های ناسا به کشف این امر بپردازند.
آژانس فضایی ناسا به‌تازگی چهار پروژه جدید را برای این منظور پشتیبانی مالی کرده است. این پروژه‌ها برای درک تأثیر قرنطینه خانگی ناشی از ویروس کرونا روی آلودگی جهان از ماهواره‌ها و داده‌های مشخصی استفاده می‌کنند و امیدوارند که بتوانند مقیاس بهبود یافتن زمین را مشخص کنند.

 • در یکی از این پروژه‌ها با مرتبط ساختن اطلاعات به‌دست‌آمده از ماهواره‌ها با اطلاعات آب و هوایی، ترافیکی و ... ،ذرات ریز نامتوازن موجود در هوا در سراسر جهان مطالعه می‌شود. 
 • پروژه دیگر قصد دارد با ترکیب داده‌های ماهواره‌ای و هواشناسی میزان کاهش آلودگی هوا بر جو را بررسی کند.
 • پروژه سوم به تأثیرات کاهش آلودگی هوا بر کیفیت آب می‌پردازد
 • در پروژه چهارم از داده‌های ماهواره‌ای مرتبط با آلودگی نوری برای بررسی تأثیرات اجتماعی و اقتصادی و مؤثر بودن دستورات ماندن در خانواده استفاده می‌شود.

نتایج به‌دست‌آمده از این پژوهش‌ها روی تصمیمات اتخاذ شده بعد از اتمام همه‌گیری ویروس کرونا تأثیر خواهد گذاشت.

تحقیقات کیفیت هوا می‌تواند سیاست‌های حمل‌ونقل را به‌گونه‌ای تغییر بدهد که برای سلامت انسان‌ها مفید باشد و نیز مطالعات کیفیت آب نیز می‌تواند بر قانون‌گذاری‌های مرتبط با محیط ‌زیست تأثیرگذار باشد.
همچنین استفاده از تغییرات آلودگی نور مصنوعی برای مطالعه رفتار اجتماعی می‌تواند بعد از شیوع ویروس کرونا استفاده‌های بسیار مفیدی داشته اشد. به‌این‌ترتیب ناسا احتمال می‌دهد که پولی که برای پشتیبانی از این مطالعات پرداخت شده است در دهه‌های آینده بازخواهد گشت.

منبع:ایتنابه نقل از  engadget
 
 

  نظرات

  تراشه‌ی اپل سیلیکون (M1)،بالاتر از انتظار اپل
  تازه های فناوری
  تراشه‌ی اپل سیلیکون (M1)،بالاتر از انتظار اپل
  معاون بخش سخت افزاراپل:در طی فرآیند توسعه‌ مشخص شد که تراشه بیش از آنچه انتظارش را داشتیم، کارایی دارد. تیم‌های توسعه پرشور و باهیجان به کار روی تراشه ادامه می دادند و دائم با فشار بیشتری به دنبال بهینه کردن هرچه بیشتر آن بودند.
    2020-11-19 09:26:11
  سرمایه گذاری استراتژیکی چین
  اقتصاد
  سرمایه گذاری استراتژیکی چین
  شبکه اینترنت نسل پنجم نقش مهمی در زمینه تثبیت سرمایه گذاری، ارتقاء بخش مصرف و افزایش نیروهای محرکه جدید در مسیر رشد و توسعه اقتصادی ایفا می کند.
    2020-11-18 10:00:57
  چالش مطلوبیت در فضای مجازی
  فضای مجازی
  چالش مطلوبیت در فضای مجازی
  شبکه ملی اطلاعات که ازالزامات قانونی در حوزه فضای مجازی کشور به شمار می رود،بستری است امن، پیشرفته و متکی به جدیدترین فناوری های نوین و بومی برای تحقق فضای مجازی براساس ارزش های والای اسلامی-ایرانی جهت رسیدن به اهداف چشم انداز ایران 1404.
    2020-11-17 10:39:01
  دوستداران عکاسی بخوانند
  تازه های فناوری
  دوستداران عکاسی بخوانند
  این ابزار جدید که به‌صورت رسمی توسط کمپانی نیکون عرضه شده است، برای شمار گسترده‌تری از دوربین‌های پیشرفته این برند مورداستفاده قرار خواهد گرفت.
    2020-11-15 09:30:44
  قابلیت‌های جدید پرچم‌دار آینده اپل
  شرکت ها و برندها
  قابلیت‌های جدید پرچم‌دار آینده اپل
  البته گمانه‌زنی در رابطه با آیفون 13 بسیار زود است اما اطلاعاتی که هم‌اکنون به دست آمده است حاکی از آن است که احتمالا فناوری تاپ آی‌دی دوباره به آیفون‌ها بازخواهد گشت و این بار این سنسور با صفحه‌نمایش ادغام خواهد شد.
    2020-11-12 09:29:27
  واتس‌اپ تان را خلوت کنید
  دانش روز
  واتس‌اپ تان را خلوت کنید
  باابزار جدید واتس‌اپ شما می‌توانید با انتخاب چندین آیتم به‌صورت یکجا، فایل‌های زاید را با سرعت هرچه‌تمام‌تر از همراه هوشمند خود حذف کرده و حافظه داخلی آن را آزاد کنید.
    2020-11-07 13:09:09
  نوآوری در حوزه واقعیت مجازی
  واقعیت مجازی
  نوآوری در حوزه واقعیت مجازی
  این دستاورد می‌تواند تاثیر زیادی بر حوزه واقعیت مجازی داشته باشد، چون دستگاه‌های فعلی دچار مشکلی موسوم به اثر «درب نمایشگر» هستند که باعث می‌شود فاصله بین پیکسل‌ها دیده شود.
    2020-10-29 09:38:42