انحصاری که باید شکسته شود

چندروز پیش، بسیاری از نرم‌افزارهای گوگل در سراسر جهان از دسترس خارج شد و همین امر مشکل زیادی را برای کاربران آنلاین این کمپانی ایجاد کرد.

شاید آسیب دیده ترین قسمت امپراطوری آنلاین گوگل مجموعه برنامه‌های اندرویدی آن باشد. همانطور که‌ می‌دانید سیستم عامل اندروید که توسط گوگل ایجاد شده است این‌روز‌ها روی بیشتر تلفن های همراه هوشمند فعال است و نرم‌افزارهایی نظیر گوگل فوتوز، گوگل نیوز و... نیز روی آن اجرا می‌شوند.
به این ترتیب با از دسترس خارج شدن سیستم گوگل اگرچه تلفن‌های اندرویدی همچنان کار‌می‌کردند اما از آنجا که در عمل بیشتر سرویس‌های مورد استفاده کاربران مرتبط با گوگل است، از کار افتادن سرویس‌های یاد شده موجب آن شده بود که بسیاری از کاربری‌های دستگاه برای مدتی کوتاه از بین برود. 
به عنوان مثال گوگل فوتوز به عنوان نرم افزار گالری پیش فرض اندروید مورد استفاده قرار‌می گیرد و با از دسترس خارج شدن این سرویس، شما نمی‌توانستید تصاویر ذخیره شده در تلفن خود را مشاهده کنید. همچنین نرم‌افزار مخاطب‌های گوگل نیز در دسترس نبود و شما نمی توانستید مخاطب‌هایی که در سرویس ابری ذخیره کرده بودید پیدا کنید. این مشکل در رابطه با جیمیل، گوگل مپز، گوگل نیوز و... نیز وجود داشت.
این خرابی سیستم گوگل جدیدترین و شاید آخرین هشداری است که به ما یادآوری‌می کند که اکوسیستم‌های بزرگ فناوری بسیار شکننده تر از حد تصور ما هستند و اگر برای مدیریت همه سرویس‌ها و داده‌های خود به یک غول فناوری اعتماد کنیم، در صورت سقوط آن کمپانی، ما نیز به پایین کشیده‌می شویم.
اما راه حل چیست؟ شاید بهتر باشد مقامات قضایی در سراسر دنیا اقدامات بیشتری را برای جلوگیری از انحصار طلبی یک غول فناوری بزرگ در سراسر دنیا اتخاذ کنند. البته پرداختن به این موضوع در عمل بسیار پیچیده و دشوار است اما در هر صورت نتیجه مطلوبی در پی خواهد داشت.

منبع:ایتنا به نقل از  techradar

  نظرات

  بهره وری درمزرعه هوشمند
  نوآوری
  بهره وری درمزرعه هوشمند
  این تیم اکنون در حال بررسی روش‌های مقیاس‌پذیری این فناوری برای کاربردهای بزرگ است که به طور بالقوه می‌تواند شامل استقرار روی پشت بام‌های شهری باشد.
    2021-04-20 12:33:00
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  نوآوری
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  در حال حاضر آنچه در بازار داخلی با کاربرد عایق حرارتی موجود است محصولات سنتی مانند پشم شیشه، پشم سنگ و فوم‌ها هستند که پایه ترکیبی کاملاً متفاوتی دارند و محصولی مشابه و منطبق با محصول این شرکت در بازار داخلی موجود نیست.
    2021-04-19 11:57:00
  امپراطوری مایکروسافت
  شرکت ها و برندها
  امپراطوری مایکروسافت
  لایحه جدیدجاش هاولی،تمامی ادغامها و خریدهای هر شرکتی که ارزش بازار بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار را دارد، ممنوع می کند. پیشنهاد این سناتور هر گونه قرارداد خرید را برای شرکتهای اپل، مایکروسافت، آمازون، گوگل و فیس بوک ممنوع خواهد کرد.
    2021-04-18 09:43:00
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  نوآوری
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  محققان با استخراج پروتئین و فیبر موجود در این دانه‌های باقی مانده می‌توانند انواع جدیدی از منابع پروتئینی، سوخت‌های زیستی و غیره تولید کنند.
    2021-04-15 09:44:00
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  فناوریهای برتر
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  "کریسپر آف" سرانجام همانطور که در داستان‌های علمی-تخیلی پیش‌بینی شده است، عمل می‌کند. دیدن اینکه این روش در عمل به خوبی کار می‌کند، هیجان انگیز است.
    2021-04-14 10:12:00
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  شخصیت ها
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  همه ما به سمت یک انقلاب صنعتی جدید در حرکتیم، برای کسانی که امیدوارند به یک مدیر موفق در فناوری تبدیل شوند،میانبری بهتر از آشنایی با دیدگاه مدیران موفق در این عرصه نیست.
    2021-03-27 21:22:08