انحصاری که باید شکسته شود

چندروز پیش، بسیاری از نرم‌افزارهای گوگل در سراسر جهان از دسترس خارج شد و همین امر مشکل زیادی را برای کاربران آنلاین این کمپانی ایجاد کرد.

شاید آسیب دیده ترین قسمت امپراطوری آنلاین گوگل مجموعه برنامه‌های اندرویدی آن باشد. همانطور که‌ می‌دانید سیستم عامل اندروید که توسط گوگل ایجاد شده است این‌روز‌ها روی بیشتر تلفن های همراه هوشمند فعال است و نرم‌افزارهایی نظیر گوگل فوتوز، گوگل نیوز و... نیز روی آن اجرا می‌شوند.
به این ترتیب با از دسترس خارج شدن سیستم گوگل اگرچه تلفن‌های اندرویدی همچنان کار‌می‌کردند اما از آنجا که در عمل بیشتر سرویس‌های مورد استفاده کاربران مرتبط با گوگل است، از کار افتادن سرویس‌های یاد شده موجب آن شده بود که بسیاری از کاربری‌های دستگاه برای مدتی کوتاه از بین برود. 
به عنوان مثال گوگل فوتوز به عنوان نرم افزار گالری پیش فرض اندروید مورد استفاده قرار‌می گیرد و با از دسترس خارج شدن این سرویس، شما نمی‌توانستید تصاویر ذخیره شده در تلفن خود را مشاهده کنید. همچنین نرم‌افزار مخاطب‌های گوگل نیز در دسترس نبود و شما نمی توانستید مخاطب‌هایی که در سرویس ابری ذخیره کرده بودید پیدا کنید. این مشکل در رابطه با جیمیل، گوگل مپز، گوگل نیوز و... نیز وجود داشت.
این خرابی سیستم گوگل جدیدترین و شاید آخرین هشداری است که به ما یادآوری‌می کند که اکوسیستم‌های بزرگ فناوری بسیار شکننده تر از حد تصور ما هستند و اگر برای مدیریت همه سرویس‌ها و داده‌های خود به یک غول فناوری اعتماد کنیم، در صورت سقوط آن کمپانی، ما نیز به پایین کشیده‌می شویم.
اما راه حل چیست؟ شاید بهتر باشد مقامات قضایی در سراسر دنیا اقدامات بیشتری را برای جلوگیری از انحصار طلبی یک غول فناوری بزرگ در سراسر دنیا اتخاذ کنند. البته پرداختن به این موضوع در عمل بسیار پیچیده و دشوار است اما در هر صورت نتیجه مطلوبی در پی خواهد داشت.

منبع:ایتنا به نقل از  techradar

  نظرات

  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  اقتصاد
  استخراج رمز ارز در دنیا و ایران
  سال گذشته قبل از این‌که صنعت استخراج رمز ارز در کشورمان قانونی شود، به ماینرها قاچاقچی برق می‌گفتند. اما پس از مدتی، دولت این صنعت را به رسمیت شناخت.
    2021-01-25 12:56:00
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  دانش روز
  استخراج رمزارز تاب‌آوری ما در برابر تحریم‌ها را افزایش می‌دهد
  طبق آمار وزارت نیرو، حدود ۱۲ هزار مگاوات ظرفیت بلااستفاده داریم که کارایی برای نیروگاه‌ها ندارد. بنابراین مشکل خاموشی‌های اخیر کشور ربطی به ماینرها ندارد و ما به راحتی می‌توانیم از ظرفیت نیروگاه‌ها، ظرفیت ماینرها را افزایش دهیم.
    2021-01-21 10:21:00
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  رایانش ابری
  رشد فزاینده بازار ابر (کلود)
  بنا بر پیش‌بینی گارتنر، تا سال 2024 بیشتر پلتفرم‌های خدمات ابری دست‌کم برخی از سرویس‌های ابری توزیع‌شده را فراهم خواهند آورد که در نقطه مورد نیاز اجرا می‌شوند.
    2021-01-19 10:59:06
  کتاب خوان ها بخوانند
  نرم افزارها
  کتاب خوان ها بخوانند
  این پروژه ،کاری از یک وب‌سایت غیرانتفاعی به نام «اینترنت آرشیو» است که امکان دسترسی آزادانه به موسیقی، کتاب‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم‌افزار و غیره را فراهم می‌آورد.
    2021-01-15 10:16:00
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  اقتصاد
  نظام بانکی در مسیرتجدید ساختار عمیق
  فناوری‌های پیشرفته شرکت‌های غیربانکی نه‌تنها به بخش مربوط به پرداخت‌ها بلکه به بخش‌های مختلف دیگر خدمات مالی نیز ورود پیدا کرده‌اند. فین‌تک‌ها و بیگ‌تک‌ ها از مهمترین ارائه‌دهندگان خدمات مالی هستند.
    2021-01-09 10:29:47
  انقلاب سرعت
  فناوریهای برتر
  انقلاب سرعت
  به گفته محققان، این تجربه در انتقال اطلاعات یک رکورد جدید محسوب می‌شود،ضمن اینکه بخش عمده تجهیزات مورد استفاده برای این شیوه انتقال ، در بازار موجود است.
    2021-01-05 09:39:03
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  بازاریابی و بازارسازی
  غول‌های فناوری دنیا همچنان به رشد خود ادامه خواهند داد
  صنعت فناوری جزء معدود بخش‌هایی است که از بحران کرونا سود می‌برد و این کمپانی‌های بزرگ فناوری در دنیا هستند که پیروز میدان کرونا هستند و توانسته‌اند طی یک سال گذشته بازار را به تسخیر خود درآورند.
    2021-01-03 10:25:43
  روند فناوری های جهانی
  فناوریهای برتر
  روند فناوری های جهانی
  کرونا درکنار استرس‌هایی که به‌همراه آورد، رشد چشمگیروجهش بی سابقه فناوری را به‌همراه داشت که شاید در مقایسه با سال‌های گذشته بسیار فراتر از حد انتظار باشد.
    2020-12-31 09:47:51
  فرصت سازی کمپانی سونی
  بازی و سرگرمی
  فرصت سازی کمپانی سونی
  2021 سال بسیار هیجان انگیزی برای کنسول پلی استیشن 5 و دارندگان آن خواهد بود و به نظر می‌رسد که مسئولان کمپانی سونی، خود را برای روزهایی درخشان آماده می‌کنند.
    2020-12-30 09:12:38
  چشم رایانه‌ای
  تازه های فناوری
  چشم رایانه‌ای
  این حسگر جدید می‌تواند برای اتومبیل‌های خودران، (برای مثال) با کمک ربات‌ها برای ردیابی اشیاء در حال حرکت مناسب باشد.
    2020-12-29 09:48:22