چرا سامسونگ با توقف تولید گلکسی نوت 7 تصمیم هوشمندانه ای گرفته است

سامسونگ به صورت رسمی اعلام کرد که تولید گلکسی نوت ۷ برای همیشه متوقف شده است. این تصمیم برای برخی عجیب بود چرا که اگر سامسونگ تصمیم بر تولید دوباره‌ی نوت ۷ می‌گرفت می‌توانست درآمدی در حدود ۱۰ میلیارد دلار کسب کند اما گذر از نام گلکسی نوت ۷ تصمیمی بهتر است. در ادامه به بررسی دلیل هوشمندانه بودن این تصمیم می‌پردازیم.

سامسونگ شرکتی بسیار بزرگ است که در حال حاضر بیش از ۷۰ میلیارد دلار پول نقد در اختیار دارد. در واقع در کنار اپل این دو شرکت تنها شرکت‌هایی هستند که می‌توانند این گونه هیاهویی در رسانه‌ها ایجاد کنند.

قطعا ۱۷ میلیارد دلار خسارت برای هیچ شرکتی رقم کوچک نیست و ضربه‌ای بزرگ به آن وارد می‌کند اما دور شدن از بحرانی به بزرگ گلکسی نوت ۷ تصمیمی بسیار حیاتی و مهم بود. به هر حال ارزش برند یک شرکت بسیار بیشتر از چند میلیارد دلار حاضل از فروش است.

فراخوان جامع

سامسونگ فراخوان اولیه‌ی را خوب مدیریت کرد و با وجود اینکه ابتدا تصور می‌شد درصد کمی از گوشی‌های هوشمند در خطر باشند فراخوانی کلی صادر کرد. هدف این بود که از فشار رسانه‌ای خارج شده و نقطه‌ی پایانی به انفجار گوشی نوت ۷ بگذارد تا خسارت وارد شده بزرگ‌تر نشده و گوشی‌های بیشتری خارج از گلکسی نوت ۷ را تحت تاثیر قرار دهد.

Galaxy Note 7 / گلکسی نوت 7

اما روند این فراخوان کند بود و بسیاری از مالکان برای تعویض گوشی به سرعت عمل نکردند و از طرفی تلاش برای تعویض سریع گوشی‌های کاربران باعث شد تا بار دیگر مشکل انفجار گریبان سامسونگ را بگیرد. این اتفاق نقطه‌ای تعیین‌کننده بود.

با بزرگ‌تر شدن بحران سامسونگ باید تصمیم می‌گرفت که به راه ادامه داده و تلاش کند تا خسارت مالی را کاهش دهد یا تولید را متوقف کرده و نوت ۷ را از خاطر خود ببرد. توقف کامل تولید تصمیم سامسونگ بود که امروز علنی شد، تصمیمی که هر چند میلیاردها دلار خسارت به بار می‌آورد اما نهایتا تصمیمی درست است.

پیشگیری از خسارت‌های بیشتر پیش‌رو

فرض کنیم که سامسونگ موفق به حل مشکل باتری شده و می‌توانست گوشی‌های سالم را پیش از معرفی گلکسی اس ۸ عرضه کند. با این حال سامسونگ باز هم باید سه ماهه‌ی آخر سال ۲۰۱۶ را به جبران و کنترل خسارت می‌پرداخت و از طرفی این ریسک را می‌کرد که ممکن است اتفاق و مشکل دیگری برای نوت ۷ بوجود بیاید. مشکل سوم برای گلکسی نوت ۷ می‌توانست ضربه‌ای جبران‌ناپذیر باشد.

galaxy note 7

سامسونگ مانند هر شرکت دیگری در تلاش برای حل مشکل بود اما در این زمینه شکست خورد. اما شرایط به قدری بحرانی شد که سامسونگ باید سریعا دست به کار می‌شد تا جلوی ضرر بیشتر را بگیرد. با توقف تولید گلکسی نوت ۷ سامسونگ می‌تواند راحت‌تر از بحران بوجود آمده فاصله بگیرد و روی محصولات آینده‌ی خود متمرکز شود.

پشت سرگذاشتن بحران

در حال حاضر نجات برند نوت ۷ (نه برند نوت به صورت کلی) غیرممکن است. حتی اگر سامسونگ موفق به حل مشکل باتری می‌شد، حضور نوت ۷ در بازار باعث می‌شد تا هر چه بیشتر به مردم یادآوری شود که این گوشی در گذشته مشکلات بزرگی را پشت سرگذاشته است. برخی تجربه‌ها بهتر است پشت سرگذاشته شوند و از آن‌ها درس گرفته شود.

روند کنونی مشخص است و دردسر بزرگی ندارد. جمع‌آوری گوشی‌ها، عذرخواهی و پس دادن پول مشتریان، دفع گوشی‌های مشکل‌دار و تحقیق در مورد دلیل مشکل بوجود آمده کارهایی است که باید در مورد نوت ۷ صورت بگیرند.

در حالی که سامسونگ به این زودی نخواهد توانست خسارت وارد شده به برند و نام خود را جبران کند اما تصمیم امروز این شرکت باعث می‌شود گذر از این بحران سریع‌تر صورت بگیرد.

یافتن مشکل و شناسایی دلیل انفجار در حال حاضر اهمیت حیاتی دارد. در گذشته برخی خبرها مبنی بر انفجار گلکسی اس ۷ نیز به گوش رسیده که البته بسیار کم است پس یافتن دلیل این اتفاق می تواند شیوع بحران به سایر گوشی‌های پرفروش این شرکت را متوقف کند.

گلکسی اس ۸

گلکسی نوت 7

در حال حاضر موفقیت گلکسی اس 8 بسیار مهم‌تر از گذشته است و عرضه‌ی گوشی بدون مشکل امری حیاتی است. حالا باید سامسونگ روی این گوشی متمرکز شود و حالا رمز موفقیت در آینده است و نه گذشته. بدون شک مشکلات پیش آمده برای گلکسی نوت 7 برای همیشه اثر منفی روی نام برند سامسونگ خواهد گذاشت و البته در ماه‌های آینده نیز با توجه به تحقیقات بیشتر نیز از این موضوع خواهیم شنید.

از طرفی این موضوع احتمالا یک شروع رویایی برای پیکسل‌های گوگل نیز خواهد بود و البته نباید از یاد برد که آیفون 7 اپل نیز می‌تواند بهره‌ی خوبی از این مشکل ببرد اما اگر یک شرکت دیگر وجود داشته باشد که بتواند این اوضاع را تغییر دهد، آن شرکت، شرکتی جز سامسونگ نیست.

نمی‌توان گفت که برند نوت به قدری آسیب دیده که باید به طور کامل حذف شود و توقف تلید نوت ۷ عملی کافی به نظر می‌رسد. شاید توجهات در ماه‌های آینده و به خصوص در زمان خریدهای تعطیلات زمستانی کشورهای غربی روی گوشی‌های غیرسامسونگی باشد اما با معرفی گلکسی اس ۸ این موضوع می‌تواند دچار تغییر شود.

کاربران با گذر زمان به راحتی از چنین بحران‌هایی گذر می‌کنند البته اگر شرکت مذکور نیز در این زمینه خوب عمل کند. با وجود مشکلات پیش آمده برای گلکسی نوت ۷ نمی‌توان کیفیت این گوشی یا سایر گوشی‌های سامسونگ را نادیده گرفت و حالا با وجود بحران پیش آمده کیفیت موردی است که بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت. در صورت حل شدن مشکل باتری، دلیلی برای منصرف شدن از خرید گوشی‌های سامسونگ وجود ندارد. هر چند این پایان، یک انتهای غم‌انگیز برای یکی از بهترین گوشی‌های اندرویدی بود اما می‌توانست شرایط بسیار بدتر نیز باشد.

تا چه اندازه این بحران نظر شما در مورد سامسونگ را تغییر داده است؟ آیا این بحران شما را از خرید گوشی‌های سامسونگ منصرف کرده است؟

  نظرات

  از کدام "اپلیکیشن ها"دوری کنیم؟
  نرم افزارها
  از کدام "اپلیکیشن ها"دوری کنیم؟
  کاربران گوشی‌های هوشمند هر روز بارها و بارها اپلیکیشن‌های مختلفی را کنترل می‌کنند و ساعت‌ها از آنها استفاده می‌کنند ولی به نظر می‌رسد حذف برخی از این اپلیکیشن‌ها کیفیت زندگی شخصی و حرفه‌ای را ارتقا دهد.
    2020-01-02 09:42:00
  فضای سایبری،بستر جنگ نرم
  معرفی کتاب
  فضای سایبری،بستر جنگ نرم
  در این کتاب عملکرد دستگاه سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا در جهت استفاده از فضای سایبری به منظور تأثیرگذاری بر افکار عمومی کاربران ایرانی اینترنت مورد بررسی قرار گرفته است.
    2020-01-02 09:08:36
  قابلیت های واتس آپ در 2020
  رسانه های اجتماعی
  قابلیت های واتس آپ در 2020
  تعداد کاربران واتس‌آپ در مقایسه با رقبایی نظیر فیس‌بوک مسنجر (1.3 میلیارد نفر کاربر فعال ماهانه)، وی‌چت (1.112 میلیارد نفر کاربر) و اینستاگرام (1 میلیارد کاربر) به‌مراتب بیش‌تر است.
    2020-01-01 10:17:54
  انگلیس و چالش هوآوی
  شرکت ها و برندها
  انگلیس و چالش هوآوی
  گزارش های مختلف از انگلیس نشان می دهد مقامات امنیتی به نخست وزیر کشور چراغ سبز داده اند تا از تجهیزات هواوی در شبکه۵G این کشور استفاده کند.
    2019-12-31 10:17:02
  چشمان شهر
  دانش روز
  چشمان شهر
  بسیاری از صاحب نظران و متخصصان امور سیاسی و اجتماعی که از تبعات خطرناک همه گیر شدن این فناوری نگران هستند، می‌گویند از اینکه دولت چین فرصتی برای بحث و تبادل نظر در این زمینه با استفاده از هنر به وجود آورده خرسند هستند. آورده خرسند هستند.
    2019-12-27 09:32:02
  بزرگترین اینترانت جهان
  اینترنت
  بزرگترین اینترانت جهان
  قرار است وزیر ارتباطات روسیه گزارشی درباره نتایج آزمایش ها جهت بررسی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، تهیه کند.
    2019-12-25 09:00:48
  ادعای سنگین اپل
  شرکت ها و برندها
  ادعای سنگین اپل
  برای شرکت در این طرح فرد ابتدا باید گزارشی مختصر و مفید از مشکلی که در سیستم پیدا کرده است، به همراه نمونه کار، بنویسد و برای شرکت ارسال کند.
    2019-12-24 09:50:52
  اینترنت دراستخدام چین
  اینترنت
  اینترنت دراستخدام چین
  قرار است این قوانین از یکم مارس اجرایی شوند. این درحالی است که براساس قوانین جدید مدیریت حساب های کاربری، فرایندهای ثبت نام، کنترل محتوا و شایعات نیز سختگیرانه تر می شود.
    2019-12-23 11:28:11
  پاشنه آشیل آمازون
  شرکت ها و برندها
  پاشنه آشیل آمازون
  این مجموعه که طی یک دهه اخیر به یکی از مهم‌ترین شرکت‌ها تبدیل شده، در ده سال آینده به مهم‌ترین شرکت جهان مبدل خواهد شد.
    2019-12-16 09:13:29
  قراردادی برای "وب"
  اینترنت
  قراردادی برای "وب"
  تیم برنرز لی مخترع "وب"از دولت ها، شرکت ها و مردم خواسته به این برنامه عمل کنند.اومی گوید: قدرت وب زندگی مردم را دگرگون می کند. اما اگر اکنون وارد عمل نشویم و از سواستفاده از وب جلوگیری نکنیم در معرض خطر قرار می گیریم.
    2019-11-26 09:04:56