خرگوش سفید با یک سال تأخیربر سطح ماه خواهد نشست

شرکت ژاپنی آی‌اسپیس از طرح نهایی نخستین سطح‌نشین رباتیک خود بر سطح ماه رونمایی کرده است. گفته می‌شود این فضاپیما در سال ۲۰۲۲ و سوار بر یک موشک اسپیس‌اکس عازم ماه خواهد شد.

 در روز ۷ امرداد سال جاری، شرکت آی‌اسپیس که در توکیو مستقر است از طرح خود با نام Hakuto-Reboot یا به اختصار هاکوتو-آر رونمایی و عنوان کرد که بناست در سال ۲۰۲۲ بر سطح ماه فرود بیاید. اما این کار با یک سال تأخیر انجام خواهد شد؛ مشکلات فنی نامشخص در ماه‌های اخیر باعث ایجاد وقفه در عملیات ساخت این فضاپیما گردید. با این وجود، گفته می‌شود که این سطح‌نشین یک بازنگری مهم را از سر گذرانده و ساخت سخت افزار آن وارد فاز نهایی خواهد شد.
این شرکت در بیانیه خود اعلام کرده است: «تاریخ پرتاب جدید به منظور دستیابی به قابلیت اطمینان بیشتر برای مشتریان فضاپیمای هاکوتو-آر و حصول اطمینان از موفقیت کلی مأموریت انتخاب شده است. البته همچنان قرار است این سطح‌نشین بر روی یک موشک فالکون ۹ به فضا پرتاب شود».
نمایندگان آی‌اسپیس در بیانیه جدید خود در مورد این برنامه هیچ‌گونه به‌روزرسانی ارائه ندادند، اما افزودند که نخستین فرود هاکوتو-آر بر روی ماه بخشی از «برنامه تجاری چندملیتی برای کاوش ماه» خواهد بود. این شرکت به‌عنوان بخشی از یک گروه به رهبری آزمایشگاه غیر انتفاعی Draper، امیدوار است که بتواند یک سطح‌نشین آرتمیس-۷ را بر سطح ماه فرود بیاورد.
گفتنی است که «هاکوتو» در زبان ژاپنی به‌معنای «خرگوش سفید» است و نام گروهی در گوگل موسوم به Google Lunar X-Prize بود که با مدیریت آی‌اسپیس، مسئول رسیدگی به برنامه‌های قمری این شرکت بود. گفته می‌شود GLXP درنظر داشت به نخستین گروه خصوصی که بتواند یک سطح‌نشین بر روی ماه قرار دهد و بر سطح ماه، به انجام کارهایی مبادرت ورزد، مبلغ ۲۰ میلیون دلار اختصاص دهد. البته این مسابقه در سال ۲۰۱۸ به پایان رسید و هیچ برنده‌ای نداشت؛ اما از آن زمان تاکنون، برخی از شرکت‌های رقیب همچنان روی طرح‌های خود سرگرم فعالیت بوده‌اند.

منبع:ایتنا به نقل از Space

  نظرات

  سیستم‌عامل Hongmeng OS 2.0 رونمایی شد
  بازاریابی و بازارسازی
  سیستم‌عامل Hongmeng OS 2.0 رونمایی شد
  وانگ چنگ‌لو؛ رئیس دپارتمان نرم‌افزاری هواوی:امروزه ما برای پیشی گرفتن در زمینه ساخت اکوسیستم مبتنی بر تلفن‌همراه و حوزه صنعت ارتباطات به فرصتی فوق‌العاده دست یافته‌ایم وچشم‌اندازهای بسیار بزرگی پیش روی ما قرار دارند.”
    2020-09-14 12:15:05
  گامی رو به جلو درموسسه RMIT
  تازه های فناوری
  گامی رو به جلو درموسسه RMIT
  این پوست مصنوعی با استفاده از یک لایه الکترونیکی نازک تولید شده است. این لایه مجهز به سنسورهای سنجش فشار، پوشش‌های واکنش‌دهنده به دما و یک سلول حافظه شبه مغز است.
    2020-09-07 10:54:54
  سامسونگ دیگرلاف نمی زند
  شرکت ها و برندها
  سامسونگ دیگرلاف نمی زند
  این فناوری جدید نه‌تنها موجب برتری سامسونگ نسبت به سایر رقبای خود در این صنعت می‌شود بلکه "مانع اصلی توسعه" در مقیاس‌گذاری رم را نیز برطرف می‌کند
    2020-09-06 13:14:51
  هوشمند سازی مدارس سرعت می گیرد
  تازه های کسب و کار
  هوشمند سازی مدارس سرعت می گیرد
  ما برای تشویق کسب و کارها و استارتاپ‌ها به جهت ورود به حوزه خدمات و محتوای آموزشی، اعطای وام را در اولویت قرار داده‌ایم. همچنین اختصاص فضای کاری مشترک نیز برای رشد و شکوفایی شرکت‌های نوپا در دستور کار قرار گرفته است.
    2020-09-04 11:23:36
  جایگاه ایران درحکمرانی برفضای مجازی
  فناوریهای برتر
  جایگاه ایران درحکمرانی برفضای مجازی
  باتوسعه پروژه‌هایی که با مفهوم اینترنت بدون مرز توسط اسپیس ایکس، آمازون و گوگل طراحی شده و نیز سرویس‌های جدید نسل‌های آینده تلفن همراه، دیگرامکان "رگولاتوری" روی اینترنت وجود نخواهد داشت.
    2020-09-01 15:13:53
  رشدسرمایه گذاری در حوزه"هوش مصنوعی"
  فناوریهای برتر
  رشدسرمایه گذاری در حوزه"هوش مصنوعی"
  آمریکا مدعی ساخت اینترنت کوانتومی و تبدیل شدن به یک ابرقدرت فنی است. بررسی‌های مؤسسه تحقیقاتی آی دی سی نشان می‌دهد صرف هزینه در حوزه هوش مصنوعی در منطقه خاورمیانه و آفریقا نیزدر سال ۲۰۲۰ رشد چشمگیری خواهد داشت.
    2020-08-26 09:54:00
  دانشمندان علیه دانشمندان
  دانش روز
  دانشمندان علیه دانشمندان
  همین نگرانی‌ها ۲۳۰ دانشمند از ۴۰ کشور جهان را بر آن داشت که بیانیه‌ای مشترک در مورد تبعات انسانی و زیست محیطی توسعه این تکنولوژی منتشر کنند.
    2020-08-24 10:17:23
  نسل جدید نمایشگرها
  نوآوری
  نسل جدید نمایشگرها
  این نمایشگرها را می‌توان در بخش‌های تجاری مختلف مانند پنجره‌های بزرگ مغازه‌ها یا نمای خارجی ساختمان و همچنین نمایشگاه‌ها استفاده کرد.
    2020-08-23 11:09:18