دنیای انیمیشن و بازی‌های رایانه‌ای در آستانه تحول

ضبط حرکات صورت یک جزو کلیدی از جلوه‌های بصری برای فیلم ها و بازی‌های رایانه‌ای است که می‌توان آن را تنها با استفاده از یک دوربین و روش جدیدی که تیم تحقیقاتی دیزنی ابداع کرده، انجام داد.

آنها با ایجاد یک مدل که آناتومی صورت و ضخامت پوست را به دقت نشان داده و با استفاده از یک دوربین قادر به ضبط حالات چهره با قدرت و دقت بیشتری نسبت به روش‌های سنتی پیشین شدند.

در این روش از دوربین‌های کمتر و سخت افزارهای کمتری استفاده شده که این کار آزادی عمل بیشتری به بازیگران می‌دهد.

با استفاده از این روش جدید می‌توان بدون استفاده از هیچ سخت افزار پیچیده‌ای نتایجی را بدست آورد که کیفیت و دقتی بیشتر از روش‌های پیچیده سنتی دارد.

محققان این تیم می‌گویند بازسازی کامپیوتری اجزای چهره با استفاده از یک دوربین معمولا نیاز به ایجاد یک مدل بسیار دقیق از صورت بازیگر و بدست آوردن و رمزگذاری صدها حالت چهره دارد و با وجود صرف زمان قابل توجه و تلاش لازم برای توسعه چنین مدلی، هنوز هم بعید است که بتوان تمام حالات چهره را رمزگذاری کرد.

در مقابل، مدل جدید موسسه دیزنی، به روی حرکات از پیش محاسبه شده صورت تکیه نمی‌کند در عوض، ساختار اساسی استخوان صورت و ضخامت پوست را در نظر می‌گیرد.

این محققان مدل جدید خود را با استفاده از حداقل تعداد اسکن‌های صورت و حالت مختلف چهره ایجاد کردند.

این تیم با استفاده از روش نوین خود موفق به ضبط حالتهایی شدند که پیشتر انجام آن توسط یک دوربین تکی تقریبا غیر ممکن بود.برای مثال آنها موفق به ضبط لحظه‌ای شدند که فشار زیاد هوا باعث بوجود آمدن چین و چروک بر روی گونه یک مرد شده بود.این روش به راحتی می‌تواند ناهمواری‌های بوجود آمده در صورت را به خوبی و با دقت ضبط کند.

محققان کارآیی این روش خود را با استفاده از انواع مختلف دوربین‌ها، از جمله یک دوربینGOPRO و یک دوربین آیفون نشان داده اند.

آنها معتقدند که این مدل جدید از آناتومی صورت انسان می‌تواند کاربردهای زیادی در کارهای مختلف از جمله ساخت انیمیشن داشته باشد.

منبع: ایسنا

  نظرات

  اقتصاد دیجیتال و ابتکار ژاپن
  اقتصاد
  اقتصاد دیجیتال و ابتکار ژاپن
  ژاپن از سایر کشورها می‌خواهد که گرد هم آیند و یک چارچوب مدون و مشخص برای حاکمیت داده تدوین کنند تا در اثر این محدودسازی‌ها، آسیبی به حریم خصوصی، امنیت و توسعه وارد نشود
    2019-04-23 06:51:13
  آیفون و قابلیت های فردا
  نوآوری
  آیفون و قابلیت های فردا
  به نظر می‌رسد اپل مشغول تحقیق روی روش‌هایی برای ردیابی آلودگی ومواد شیمیایی خطرناک و... است که در محصولاتش تعبیه می‌شوند.
    2019-04-15 11:42:18
  ابر مغز جهانی
  فناوریهای برتر
  ابر مغز جهانی
  دانشمندان و محققان پیشرو معتقدند مسیر توسعه و پیشرفت در رایانه‌های جامعه و فناوری زیستی به مغز انسان منتهی می‌شود.
    2019-04-14 18:11:27
  شکست اولین تلاش
  فناوریهای برتر
  شکست اولین تلاش
  این سیستم در شرایط آزمایشگاهی بر روی رانندگانی آزمایش شده بود که با سرعت کم در حال رانندگی بودند ودقت آن در جریان آزمایش‌های انجام شده ۸۰ درصد بود.
    2019-04-10 08:27:17
  نقشه راه
  فناوریهای برتر
  نقشه راه
  بر اساس استراتژی هوش مصنوعی اتحادیه اروپا، قرار است سرمایه گذاری در این زمینه تا یک دهه آینده در قاره مذکور به طور سالانه به ۲۰ میلیارد یورو برسد.
    2019-04-10 07:25:44
  چالش ارزهای رمز نگاری شده
  اقتصاد
  چالش ارزهای رمز نگاری شده
  دوسال قبل فقط ۲۶۶ میلیون دلار ارز دیجیتالی به سرقت رفته بود این در حالیست که این رقم در سال گذشته میلادی به حدود یک میلیارد دلار رسیده است.
    2019-03-26 14:33:48
  افشاگری فیس بوک
  جامعه
  افشاگری فیس بوک
  ما هیچ مدرکی دال بر اینکه هر کدام از کارکنان داخلی این شبکه از این اطلاعات سوء استفاده کرده باشند بدست نیاورده ایم.
    2019-03-25 10:40:53
  سفر در زمان
  فناوریهای برتر
  سفر در زمان
  تحقیقات جدید جامعه علمی را در مورد برگشت جریان زمان در سیستم‌های کوانتومی هیجان زده کرده است.
    2019-03-21 10:26:05