تاکسی تسلا بیش از 150 هزار کیلومتر مسافت را طی کرده است

تسلا مدل S یکی از پربحث ترین خودروهای امروزی است که اخبار و جنجال های مرتبط با آن گهگاه در صدر نشریات و سایت های خودرویی قرار گرفته است. در یکی از آخرین موارد، گزارشی در سایت jalopnik منتشر شده که در آن یک راننده کانادایی از مدل S به مدت 2.5 سال به عنوان تاکسی استفاده کرده و تجربه 100,000 مایل جابجایی مسافر در محیط های غالبا شهری را با این اتومبیل لوکس کسب کرده است.

Tesla Taxi (9)

از آنجایی که میزان کارکرد خودرو بسیار زیاد بوده و شاید نتوان هیچ مدل S دیگری را با میزان کارکرد مشابه پیدا کرد، تجارب این راننده در رابطه با مشکلات شایع و هزینه های نگهداری بسیار دست اول و ارزشمند می باشد.

از سوی دیگر بیش از 90 درصد مسافت طی شده توسط این خودرو در داخل شهر بوده که به دلیل توقف و شروع مجددهای بسیار زیاد فشار مضاعفی به خودرو وارد شده است.

Tesla Taxi (1)

بنابرین نحوه عملکرد تسلا به عنوان یک تاکسی شهری می تواند محک خوبی برای ارزیابی کیفیت و کارایی بلند مدت آن باشد، به خصوص که پیشرانه این خودرو الکتریکی بوده و به دلیل تازه وارد بودن در آزمون های عملی بلندمدت تحت فشار قرار نگرفته است.

کریستسن روی (Christian Roy) راننده تسلا مدل S 85  که خودروی لوکس خود را به تاکسی تبدیل کرده می گوید اصلی ترین مشکل این اتومبیل به پیشرانه الکتریکی آن مربوط می شود.

به همین دلیل پس از 25 هزار مایل کارکرد (تقریبا 40 هزار کیلومتر) کمپانی تسلا پیشرانه را با نمونه جدید تعویض کرده است، اما بعد از 2.5 سال و پیمایش مسافت تقریبا 75 هزار مایلی (حدود 120 هزار کیلومتر) فقط قطعات مصرفی مثل تایرها، لنت ترمز، سیبک فرمان و بلبرینگ ها عوض شده اند که اتفاقی کاملا عادی محسوب می شود.

Tesla Taxi (8)

اما در این اواخر پیشرانه باز هم با مشکل روبرو شده که کریستین دلیل این ایراد را به تکنولوژی قدیمی موتورهای سری اول تسلا مربوط می داند.

 در مدل S های 2015 به بعد تسلا از نمونه های بهسازی شده پیشرانه استفاده کرده که ایرادات شایع در آن برطرف شده است. کریستین درباره تعویض پیشرانه می گوید که کمپانی تسلا برخلاف سایر خودروسازان، این کار را درعرض 24 ساعت و بصورت کاملا رایگان انجام داده است.

Tesla Taxi (2)

این راننده اضافه می کند اگر چه هزینه لوازم یدکی و قطعاتی مثل لنت ترمز و بلبرینگ های تسلا مدل S بیشتر از خودروی قبلی وی که یک سوبارو لگاسی بود، بیشتر است اما او عقیده دارد در بلندمدت و پس از عبور از کارکرد 200 هزار مایل تسلا با صرفه تر خواهد شد، زیرا موتور سوبارو لگاسی دو یا سه بار در طول کارکرد 330 هزار مایلی تحت تعمیر اساسی قرار گرفته بود.

اگر چه کریستین قبول دارد فشار زیادی به سوباروی خود می آورد، اما هر ماه هزینه ای در حدود هزار دلار صرف نگهداری از آن می کرد. با هر بار هزینه برای تعمیر خودرو او مجبور بوده که به مدت طولانی تری خودروی خود را تحمل کند!

در این چرخه و در طول هشت سال مالکیت لگاسی، کریستین حدود 20 هزار دلار برای آن هزینه کرده بوده که همین امر باعث شده او به فکر جایگزینی خودرو خود بیفتد.

Tesla Taxi (5)

برخلاف وارانتی های مرسوم، خودروهای تسلا وارانتی بدون محدودیت مسافت پیموده شده دارند که برای کریستین نعمت بسیار بزرگی است، زیرا او هر ساله مسافتی در حدود 50 هزار مایل با خودروی خود طی می کند.

وارانتی تسلا به این معنی است که کریستین فقط هزینه های مربوط به لوازم مصرفی مثل لنت، سیبک، بلبرینگ و قطعاتی از این دست را  باید پرداخت کند و از بابت پیشرانه خیالش کاملا راحت است.

در 15 سال اخیر که کریستین مالک خودروهایی با موتورهای درون سوز بوده، او هزینه های زیادی را به خاطر تعمیرات موتور متحمل شده است. البته ناگفته نماند وارانتی تسلا دارای محدودیت زمانی بوده و برای کریستین در سال 2022 خاتمه می یابد.

Tesla Taxi (6)

اگر نگاهی به قیمت تقریبا 70 هزار دلاری تسلا مدل S داشته باشیم، مسلما استفاده از آن به عنوان تاکسی را اصلا منطقی نخواهیم دانست.

اما در سوی دیگر ماجرا اگر هزینه های نگهداری به مراتب کمتر این خودرو در مقایسه با خودروهای بنزینی و همچنین میزان تفاوت در قیمت برق و بنزین را در نظر بگیریم، مساله کاملا فرق خواهد کرد.

کریستین در طول مدت 2.5 ساله مالکیت تسلا مدل S برای جابجایی مسافت 100 هزار مایلی (حدود 160 هزار کیلومتر) حدود 3700 دلار  (حدود 11 میلیون تومان) هزینه کرده است، در حالی که با خودروهای بنزینی او هر ساله تقریبا 5000 دلار (حدود 17.5 میلیون تومان) فقط صرف تامین سوخت می شد.

البته فرسوده شدن باتری های گران قیمت لیتیوم یون و نیاز به جایگزینی آن ها می تواند این اختلاف فاحش را تا حدی کاهش دهد اما حتی با توجه به این مسئله هم می توان اینگونه نتیجه گرفت که تسلا تاکسی های خیلی خوبی می سازد!

Tesla Taxi (10)

بدون شک اتومبیل های برقی نقشی بسیار پر رنگ در آینده خواهند داشت؛ وقتی آلایندگی خودروهای بنزینی در شهرهای بزرگ از جمله تهران به یک معضل بزرگ تبدیل شده، اتومبیل های برقی یکی از راهکارهای اصلی برای کاهش شدت این مساله هستند.

در این بین استفاده از ناوگان خودروهای برقی برای جابجایی مسافرین می تواند از گام های اولیه برای احترام به محیط زیست و البته شهروندان باشد که همواره در معرض دود و آلودگی ناشی از خودروهای بنزینی در شهرها قرار دارند.

منبع: jalopnik

  نظرات

  بردعملیاتی پهپادها افزایش می یابد
  گوناگون
  بردعملیاتی پهپادها افزایش می یابد
  شرکت‌های بسیاری در طی سال‌های اخیر روی توسعه و تست سیستم‌های تحویل مبتنی بر پهپاد کار کرده‌اند. با این حال هنوز یک مساله بزرگ در رابطه با این وسائل نقلیه وجود دارد.
    2020-07-05 13:28:00
  شکاف دیجیتالی کشور ترمیم می شود
  فناوریهای برتر
  شکاف دیجیتالی کشور ترمیم می شود
  ارائه خدماتی نظیر جراحی از راه دور، شکل‌گیری شهر هوشمند با استفاده از قابلیت‌های توأم این فناوری و همزیستی با فناوری اینترنت اشیا، دسترسی کاربران به سرویس پخش محتوای باکیفیت بالا از طریق تلویزیون‌های تعاملی از جمله دستاوردهای این اقدام است.
    2020-07-03 07:06:00
  عطش توسعه در آمازون
  شرکت ها و برندها
  عطش توسعه در آمازون
  اخبار منتشر شده توسط فایننشیال تایمز خبر از این دارند که هزینه این گام برای آمازون برابر با یک میلیارد و دویست میلیون دلار بوده است.
    2020-07-02 06:00:00
  انویدیا DGX A100 رونمایی شد
  فناوریهای برتر
  انویدیا DGX A100 رونمایی شد
  این تراشه می‌تواند عملکرد هوش مصنوعی پنج پتافلاپ را ارائه کند و به‌این‌ترتیب قدرت و قابلیت‌های یک پایگاه داده کامل را برای اولین بار در یک پلتفرم گرد هم بیاورد.
    2020-06-23 10:53:33
  چالش قانون جدیدفضای مجازی درآلمان
  اینترنت
  چالش قانون جدیدفضای مجازی درآلمان
  پشتیبانان حریم شخصی باانتقاداز وضع ماده قانونی جدید،میگویندچنین قانونی شرکت های خصوصی را وادار می‌کند در ساخت مخزنی از اطلاعات شخصی افراد به پلیس کمک کنند.
    2020-06-20 18:57:04
  " EC-Eye "،نور امیدی بر دیده نابینایان
  کلینیک سلامت
  " EC-Eye "،نور امیدی بر دیده نابینایان
  همچنین ممکن است دیدن نور مادون قرمز میسر شود، که عملا به معنای دید در شب خواهد بود. این هدف با استفاده از متریال‌‌های دیگر در بخش‌های مختلف "چشم الکتروشیمیایی" امکان‌پذیر است.
    2020-06-20 18:24:40
  دانش را جایگزین نفت می کنیم
  اقتصاد
  دانش را جایگزین نفت می کنیم
  سال گذشته کمتر از ۲۰ درصد بودجه کشور تحت تأثیر نفت بوده و ما جزو معدود کشورهای نفت خیزی هستیم که می‌توانیم با کمتر از ۱۰ درصد درآمد نفتی اقتصاد مملکت را بچرخانیم.
    2020-06-15 06:33:00
  کسب و کارهای موفق در دوران قرنطینه
  تازه های کسب و کار
  کسب و کارهای موفق در دوران قرنطینه
  دوران قرنطیقه ضررهای مالی و انسانی بسیاری به همراه داشت، اتفاقی که شاید نمونه آن را در جنگ‌های جهانی دیده باشیم. اما دوران قرنطینه کرونا که همچنان باید جدی گرفته شود، درس‌های مهمی با خود به همراه داشت.
    2020-06-13 11:26:28