کارکرد انرژی بخش نانوژنراتورها

 

محققان چینی برای اولین بار نانوژنراتورهایی تولید کرده اند که می‌تواند از انواع حرکت مانند موج دریاها و اقیانوس‌ها یا حتی حرکات بدن در درون آب برای تولید برق استفاده کنند.

 ژنراتورهای یادشده از نوع نانو ژنراتورهای تریبو الکتریکی هستند که از طریق اصطکاک برق تولید می‌کنند. از این ژنراتورها قبلاً برای تولید برق با استفاده حرکات بدن، لمس صفحات مختلف، راه رفتن بر روی زمین و غیره استفاده شده است.در نمونه‌های قبلی این ژنراتورها استفاده از صفحات مستحکمی که باید در گذر زمان در تماس با یکدیگر باقی می‌ماندند، ضروری بود. این صفحات در گذر زمان به یکدیگر آسیب می‌زدند و لذا ژنراتورهای یادشده توان تولید برق را از دست می‌دادند.

اما در نانوژنراتور تازه، اصطکاک و مالش بین یک صفحه جامد مستحکم و مایعات رخ می‌دهد و بدین منظور از یک لوله پلاستیکی در ابعاد انگشت انسان استفاده شده که آب دیونیزه برای تولید برق از درون آن می‌گذرد. این آب از بین دو الکترود لوله یادشده می‌گذرد. نانوژنراتور یادشده به اختصار WT-TENG نام گرفته است.

تماس راحت تر الکترودها با آب دیونیزه شده موجب می‌شود تا مقدار برق تولید شده افزایش یابد. از سوی دیگر آب را می‌توان به روش‌های مختلفی مانند شنا کردن انسان‌ها، ایجاد موج و غیره به حرکت در آورد و لذا این روش جدید تولید برق می‌تواند کارکردهای متنوعی داشته باشد.

در جریان یک آزمایش از ۳۴ نانو ژنراتور تولید شده با استفاده از این فناوری برای تأمین برق ۱۵۰ چراغ ال ای دی با موفقیت استفاده شد.

منبع:خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس

  نظرات

  بهره وری درمزرعه هوشمند
  نوآوری
  بهره وری درمزرعه هوشمند
  این تیم اکنون در حال بررسی روش‌های مقیاس‌پذیری این فناوری برای کاربردهای بزرگ است که به طور بالقوه می‌تواند شامل استقرار روی پشت بام‌های شهری باشد.
    2021-04-20 12:33:00
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  نوآوری
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  در حال حاضر آنچه در بازار داخلی با کاربرد عایق حرارتی موجود است محصولات سنتی مانند پشم شیشه، پشم سنگ و فوم‌ها هستند که پایه ترکیبی کاملاً متفاوتی دارند و محصولی مشابه و منطبق با محصول این شرکت در بازار داخلی موجود نیست.
    2021-04-19 11:57:00
  امپراطوری مایکروسافت
  شرکت ها و برندها
  امپراطوری مایکروسافت
  لایحه جدیدجاش هاولی،تمامی ادغامها و خریدهای هر شرکتی که ارزش بازار بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار را دارد، ممنوع می کند. پیشنهاد این سناتور هر گونه قرارداد خرید را برای شرکتهای اپل، مایکروسافت، آمازون، گوگل و فیس بوک ممنوع خواهد کرد.
    2021-04-18 09:43:00
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  نوآوری
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  محققان با استخراج پروتئین و فیبر موجود در این دانه‌های باقی مانده می‌توانند انواع جدیدی از منابع پروتئینی، سوخت‌های زیستی و غیره تولید کنند.
    2021-04-15 09:44:00
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  فناوریهای برتر
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  "کریسپر آف" سرانجام همانطور که در داستان‌های علمی-تخیلی پیش‌بینی شده است، عمل می‌کند. دیدن اینکه این روش در عمل به خوبی کار می‌کند، هیجان انگیز است.
    2021-04-14 10:12:00
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  شخصیت ها
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  همه ما به سمت یک انقلاب صنعتی جدید در حرکتیم، برای کسانی که امیدوارند به یک مدیر موفق در فناوری تبدیل شوند،میانبری بهتر از آشنایی با دیدگاه مدیران موفق در این عرصه نیست.
    2021-03-27 21:22:08