چگونه دغدغه‌های محیط کار را کاهش دهیم؟

همه ما شنیده‌ایم که توازن بین زندگی و کار یعنی ایجاد توازن بین دوره‌ای از زمان در مقابل یک لحظه خاص. اما از طرفی هم می‌دانیم که لحظات هر روز ما می‌توانند بسیار سخت و طاقت‌فرسا باشند. در حالی‌که یافتن یک موقعیت خوب و انعطاف‌پذیر، برنامه‌ریزی برای رفتن به مرخصی، تغییر مکان زندگی به‌منظور کوتاه کردن فاصله خانه تا محل کار، یا به‌خاطر سپردن آن‌که این روزگار شلوغ بالاخره به پایان می‌رسد، همیشه جزء دغدغه‌های ما است؛ اما سئوال اصلی آن است که الان چه کاری می‌توانیم انجام دهیم که زندگی ما کمی بهتر شود، بدون آن که تغییر خیلی عمده‌ای در زندگی و کار خود به‌وجود بیاوریم؟ اگر مایل هستید جواب این پرسش را پیدا کنید از همین حالا این ۵ روش را امتحان کنید:

لازم نیست که هر روز تا غروب کار کنید

وقتی می‌گویند غروب شده است، یعنی زمان دست کشیدن از کار است. فناوری‌های اداری در طی سالیان اخیر تغییرات زیادی کرده است: قبلا وقتی در راه بودیم؛ مریض بودیم؛ یا در خانه به‌سر می‌بردیم راه‌های زیادی برای انجام کارها نبود. اما با پیشرفت فناوری این امر میسر شده است. اما این‌که ما باید همیشه کار کنیم و اصلا نمی‌توان زمانی از روز را دست از کار کشید درست نیست. بعد از اتمام کار روزانه خود سعی کند زمانی را به استراحت و تمرکز روی جنبه‌های دیگر زندگی اختصاص دهید. بعد از چندین ساعت کار بی‌وقفه لازم است که استراحت کرد. من برای خودم قاعده‌ای دارم: اگر کسی گوشی را برداشت و پس از سال‌ها خواست سراغ مرا بگیرد، ایرادی ندارد؛ در غیر این صورت می‌تواند تا شروع روز کاری بعد صبر کند.

وقتی دور از محل کار هستید؛ به مانیتور، ایمیل یا سایر وسایل ارتباطی نگاه نکنید

توجه به این قضیه و پایبندی به آن کار سختی است. ما این روزها برای آن‌که زندگی خود را ساده‌تر و راحت‌تر کنیم دستگاه‌های زندگی و کار خود را یکی کرده‌ایم. جریان ناتمام و همیشگی دریافت ایمیل یا پیغام می‌تواند فرد را به مرز جنون و دیوانگی برساند. مطالعات نشان داده چک کردن دائمی ایمیل با این‌که کار ساده و نه چندان مهمی به‌نظر می‌رسد ولی اعتیاد‌آور است. اگر پشت کامپیوتر خود در محل کارتان نباشید؛ ولی با این‌حال دائما در حال چک ایمیل و سایر راه‌های ارتباطی باشد به این معنی است که در قطع ارتباط خود با کار موفق نبوده‌اید و با این روش نمی‌توانید روی جنبه‌های دیگر زندگی تمرکز داشته باشید. پس همین الان این زنجیر را پاره کنید. به مدیر خود؛ کارمندان و همکاران بگویید اگر که شما را در محل کار پیدا نکردند بهترین راه برای ارتباط با شما تلفن است. شاید کمی ترسناک به‌نظر برسد ولی واقعا اینطور نیست. به زمان‌‌هایی فکر کنید که سعی داشتید از طریق ایمیل یا پیغام با کسی تماس داشته باشید. اگر جوابی از آن‌ها دریافت نمی‌کردید و کارتان ضروری بود با او تماس می‌گرفتید یا این‌که نهایتا تا روز کاری بعدی صبر می‌کردید. سعی کنید عادت خود را تغییر دهید. یک زمان ۱۵ دقیقه‌ای در هنگام عصر یا اول صبح برای چک ایمیل و سایر برنامه‌ها اختصاص دهید؛ البته اگر که واقعا نیاز دارید چنین کاری بکنید. بعد از چند هفته احتمالا به این نتیجه می‌رسید که نیازی به این کار ندارید.

به آخر هفته‌ها به چشم مرخصی نگاه کنید

آخر هفته یعنی زمانی برای استراحت؛ بازیابی و تجدید قوا. پس وقت را هدر ندهید. یک زمان مشخصی را به‌عنوان زمان مرده خود در نظر بگیرید (مثلا ۵ بعد از ظهر روز جمعه) درست به مانند روزهای کاری هفته که ساعت ۵ بعد از ظهر کار شما تمام می‌شود. پس از آخر هفته خود لذت ببرید. در مقابل آنلاین شدن در جمعه شبها مقاومت کنید. این عادت را کسانی گسترش دادند که دوست دارند از هفته کاری جدید جلوتر باشند. این کار نه نیاز است؛ نه ضروری است و نه اصلا عملی و کاربردی است. از عصر جمعه‌های خود لذت ببرید و شنبه صبح پرانرژی سر کار بروید. شاید مهم‌ترین فایده کار نکردن در عصر جحعه آن است که شنبه صبح با حجم زیادی از ایمیل‌ها و پیغام‌های افرادی روبرو می‌شوید که برخلاف شما نتوانسته‌اند آفلاین بمانند و از زمان استراحت خود لذت ببرند.

همیشه خود را سرحال بیاورید

خیلی‌ها فکر می‌کنند باید از زمان شخصی خود در آخر هفته‌ها و یا عصر روزهای کاری صرف‌نظر کنند چون کار آن‌‌ها ایجاب می‌کند این‌گونه رفتار کنند. شاید بعضی اوقات درست باشد. اما معنی آن؛ این نیست که هیچ‌گاه برای خود زمان نگذارید؛ همیشه سعی کنید کاری کنید که سرحال بیایید. زمانی که درگیر پروژه‌های سختی هستید طبیعی است که هفته‌‌های شلوغ و پرکاری را پشت سر بگذارید. بعد از اجرای پروژه یک یا دو روز به خود استراحت بدهید. از این زمان برای رسیدن به خودتان استفاده کنید؛ به کارهای شخصی خود برسید یا این‌که فقط استراحت کنید و خود را بازیابی کنید. هر چقدر از خود مایه بگذارید؛‌ سازمانی که در آن کار می‌کنید از شما می‌گیرد. پس هیچ‌گاه تمام انرژی خود را اختیار آن‌ها قرار ندهید. اگر هم احساس کردید که آن‌ها بیشتر از سهمشان از نیروی شما استفاده می‌کنند؛ منتظر فرصت مقتضی باشید تا آن را پس بگیرید.

از تحرک و پویایی برای خلاقیت و نوآوری استفاده کنید؛ همیشه در اختیار نباشید

فناوری شکل کار کردن ما را تغییر داده و این به‌عهده شما است که طوری از آن استفاده کنید که بیشترین کارایی را داشته باشد. این یعنی فکر کردن دوباره به پویایی و تحرک. زمانی که در سفر هستید یا نیاز دارید به مکانی فرار کنید که هم ساکت‌تر است؛ و محیط کمتر تمرکز شما را از بین می‌برد راحت‌تر می‌توانید خود را برای پروژه بعدی آماده کنید؛ شاید هم باید کار ناتمامی را تمام کنید اما به دلیل آن‌که مجبور هستید محل کار را زودتر ترک کنید تا فرزندتان را از مدرسه بردارید این امر میسر نمی‌شود. استفاده از فناوری موبایل به‌طریقی که موجب پیشرفت زندگی شود خیلی خوب و مهم است. اما به‌هیچ عنوان از آن برای کار طولانی مدت استفاده نکنید؛ گاهی اوقات نیاز است تا فقط به خودتان و مسائل شخصی که دارید توجه کنید و ارتباط خود با کار را قطع کنید.

پیاده‌سازی این ۵ روش بسیار ساده است و نیازی به کار خاص یا تغییر مهم در زندگی ندارد. اگر از آن‌‌ها استفاده کنید؛ تاثیری که روی زندگیتان خواهد گذاشت ممکن است شما را متعجب کند: هم بیشتر به خود و زندگی می‌رسید و هم کارایی شما در محیط کار بالاتر می‌رود. برقراری توازن و اختصاص زمان برای کارهای شخصی به شما این اطمینان را می‌دهد که در محل کار هم خلاق‌ باشید و هم مثمرثمر.

منبع:http://www.shabakeh-mag.com

 

  نظرات

  "شیائومی" ،قهرمانی رها ، نامنظم و بیش فعال
  شرکت ها و برندها
  "شیائومی" ،قهرمانی رها ، نامنظم و بیش فعال
  بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ که بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی هنوز به دنبال ایالت «اوتار پرادش» (ایالتی در هندوستان) روی نقشه بودند، این شرکت به بزرگ‌ترین شرکت عرضه‌کننده موبایل هوشمند در بازار هندوستان تبدیل شد.
    2018-06-16 12:40:00
  نیاز اینترنتی،چالش کسب و کارهای مدرن
  تازه های کسب و کار
  نیاز اینترنتی،چالش کسب و کارهای مدرن
  هر کسب‌وکار به یک پهنای‌باند مشخص نیاز دارد؛ نه بیشتر و نه کمتر. مدیران آنکسب‌وکار باید بتوانند این میزان پهنای‌باند مناسب را محاسبه و تقاضا بدهند تا به دردسر نیافتند. اما چگونه این پهنای‌باند مورد نیاز را برای هر کسب‌وکار محاسبه کنیم؟
    2018-06-15 16:00:00
  ترمیم شبکه جاده ای انگلستان زیر چترفناوری نوین
  دانش روز
  ترمیم شبکه جاده ای انگلستان زیر چترفناوری نوین
  پروفسور «مارک میودونیک» (Mark Miodownik)، استاد «کالج دانشگاهی لندن» (UCL) گفت: شبکه جاده‌ای انگلستان، به خاطر ناتمام ماندن تعمیرات، در حال تخریب است و مقامات محلی، برای ادامه کار، بودجه و نیروی انسانی کافی ندارند.
    2018-06-15 07:36:00
  اینستاگرام ، تحت تاثیر سیاست‌های شرکت مادر، درحال پیشروی است
  تازه های کسب و کار
  اینستاگرام ، تحت تاثیر سیاست‌های شرکت مادر، درحال پیشروی است
  صاحبان کسب و کار در صنعت پوشاک می‌توانند با ارسال تصاویری از البسه و پوشاک تولیدی خود به تبلیغ آن و قیمت‌گذاری دقیق برروی تصاویر پرداخته و کاربران نیز با لمس قیمت و لباس مذکور، مستقیما می‌توانند آن را به‌صورت اینترنتی خریداری کنند.
    2018-06-14 15:13:50
  قهرمان جام‌جهانی فوتبال 2018
  فرادانش
  قهرمان جام‌جهانی فوتبال 2018
  گلدمن‌ ساچزپیش‌بینی کرده است که تیم‌های ملی فرانسه، برزیل، پرتغال و آلمان در نیمه نهایی این مسابقات حضور دارند و بزریل و آلمان نیز در دیدار نهایی این بازی‌ها مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند.
    2018-06-13 15:05:35
  رکورد شکنی جدید "علی بابا"
  اقتصاد
  رکورد شکنی جدید "علی بابا"
  بزرگ‌ترین پلتفرم آنلاین نقل‌وانتقال مالی در چین، 14 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری را از سوی یک کمپانی خصوصی جذب کرد.
    2018-06-11 07:04:00
  6عادت ،6 درس
  شخصیت ها
  6عادت ،6 درس
  برنامه‌نویسانی که خود را با فناوری‌های جدیدتر سازگار می‌کنند، می‌توانند در کنار همتایان جدید خود کار کنند، در غیر این صورت آن‌ها نیز همانند فناوری که با آن کار می‌کنند، منسوخ و قدیمی می‌شوند.
    2018-06-10 16:58:00
  هوش مصنوعی در آستانه جهش
  تازه های فناوری
  هوش مصنوعی در آستانه جهش
  فناوری هوش مصنوعی به دلیل پردازش‌های سریع و مختلف، نیاز به محل ذخیره سازی با ظرفیت بسیار بالا دارد و از سوی دیگر سرعت ذخیره سازی نیز برای توسعه این فناوری بسیار با اهمیت است.
    2018-06-07 07:38:00