تغییر بنیادین درفناوری یادگیری ماشینی

 

گروهی از محققان دانشگاه آستون در انگلیس قصد دارند سلول های بنیادی مغز انسان را با تراشه های هوش مصنوعی یکپارچه کنند تا سیستم های با قدرت پردازش بالاتر و کارآمدتر بسازند.

 توسعه دهندگان هوش مصنوعی به طور معمول هنگام طراحی الگوریتم‌ها یا مدارها از مغز انسان الهام می‌گیرند. اما اکنون پروژه‌ی جدید یک گام فراتر از الهام‌های بیولوژیک رفته است.

این محققان مشغول یکپارچه سازی سلول‌های بنیادی مغز انسان با میکروتراشه های هوش مصنوعی هستند. هدف این امر آن است که مرزهای قابلیت هوش مصنوعی با استفاده از ویژگی‌های پردازش مغز انسان ارتقا یابد.

پروژه مذکور «نئوچیپ» (Neu-ChiP) نام دارد و شبیه یک فیلم علمی تخیلی است. به طور معمول پروژه‌های مشابه در حوزه نورومورفیک یا رایانش با الهام از مغز روی کارآمدتر کردن الگوریتم‌های هوش مصنوعی متمرکز هستند اما یکی از اهدافNeu-ChiP قدرتمندتر کردن آنها نیز است.

دیوید سعد یکی از ریاضی دانان دانشگاه آستون در بیانیه‌ای درباره این پروژه می‌نویسد: هدف ما دستیابی و کنترل قدرت‌های رایانش مغز انسان است تا به این ترتیب توانایی رایانه‌ها برای کمک به حل چالش‌های پیچیده را ارتقا دهیم. معتقدیم این نوع پروژه‌ها پتانسیل حذف محدودیت‌های فعلی قدرت پردازش و مصرف انرژی را دارند تا تغییری بنیادین در فناوری ماشین یادگیری به وجود بیاورند.

به طور معمول هوش مصنوعی که با الهام از مغز توسعه می‌یابد به نورون‌های مصنوعی یا مدارهایی با الهام از مغز انسان وابسته است. اما نصب سلول‌های بیولوژیکی در سیستم می‌تواند چالش‌های مهندسی برای محققان را رفع کند.

رمی موناسون مدیر بخش پژوهش‌ها در مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه در این باره می‌گوید:درNeu-ChiP ما نه تنها یک سیستم با جزئیاتی بسیار پیچیده را مدل سازی می‌کنیم، بلکه سعی داریم از آن نیز فراتر برویم.

منبع:خبرگزاری مهر به نقل از فیوچریسم

  نظرات

  بهره وری درمزرعه هوشمند
  نوآوری
  بهره وری درمزرعه هوشمند
  این تیم اکنون در حال بررسی روش‌های مقیاس‌پذیری این فناوری برای کاربردهای بزرگ است که به طور بالقوه می‌تواند شامل استقرار روی پشت بام‌های شهری باشد.
    2021-04-20 12:33:00
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  نوآوری
  عایق های نانویی دستاوردی تحول زا
  در حال حاضر آنچه در بازار داخلی با کاربرد عایق حرارتی موجود است محصولات سنتی مانند پشم شیشه، پشم سنگ و فوم‌ها هستند که پایه ترکیبی کاملاً متفاوتی دارند و محصولی مشابه و منطبق با محصول این شرکت در بازار داخلی موجود نیست.
    2021-04-19 11:57:00
  امپراطوری مایکروسافت
  شرکت ها و برندها
  امپراطوری مایکروسافت
  لایحه جدیدجاش هاولی،تمامی ادغامها و خریدهای هر شرکتی که ارزش بازار بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار را دارد، ممنوع می کند. پیشنهاد این سناتور هر گونه قرارداد خرید را برای شرکتهای اپل، مایکروسافت، آمازون، گوگل و فیس بوک ممنوع خواهد کرد.
    2021-04-18 09:43:00
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  نوآوری
  تولید لاستیک ازضایعات تخمیر جو
  محققان با استخراج پروتئین و فیبر موجود در این دانه‌های باقی مانده می‌توانند انواع جدیدی از منابع پروتئینی، سوخت‌های زیستی و غیره تولید کنند.
    2021-04-15 09:44:00
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  فناوریهای برتر
  جهش فناوری در ویرایش ژن
  "کریسپر آف" سرانجام همانطور که در داستان‌های علمی-تخیلی پیش‌بینی شده است، عمل می‌کند. دیدن اینکه این روش در عمل به خوبی کار می‌کند، هیجان انگیز است.
    2021-04-14 10:12:00
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  شخصیت ها
  افراد موفق چگونه می اندیشند
  همه ما به سمت یک انقلاب صنعتی جدید در حرکتیم، برای کسانی که امیدوارند به یک مدیر موفق در فناوری تبدیل شوند،میانبری بهتر از آشنایی با دیدگاه مدیران موفق در این عرصه نیست.
    2021-03-27 21:22:08