چین با "هارمونی" آهنگ استقلال می نوازد

همزمان با تلاش شرکت‌های فناوری آمریکایی و نیز کاخ سفید برای از پای درآوردن مؤسسات علمی و فناوری چینی، پکن نیز برای مقابله به مثل وارد عمل شده است.

 اگر تا به امروز استفاده از سیستم عامل‌های ویندوز و اندروید و نیز فروشگاه‌های آنلاینی مانند پلی استور گوگل توسط شرکت‌های چینی تولیدکننده گوشی، رایانه و غیره متداول بود، حالا آنها برای مقابله با تحریم‌های آمریکا به طراحی و عرضه نمونه‌های مشابه داخلی ویندوز و اندروید روی آورده اند.

چینی‌ها با بازطراحی سیستم عامل منبع باز لینوکس و طراحی فروشگاه‌های آنلاین مستقل برای رفع نیازهای محلی تا حد زیادی از استفاده از نرم افزارهای آمریکایی بی نیاز شده اند.

هواوی از جمله شرکت‌های پیشتاز در این زمینه است که در ماه آگوست از تولید سیستم عامل بومی خود به نام هارمونی خبر داد. این سیستم عامل و نسخه‌های مختلف آن استفاده از لپ تاپ ها و گوشی‌ها را در چین بدون مشکل خاصی امکان پذیر می‌کنند.

هواوی سیستم عامل هارمونی را یک سیستم عامل برتر و قدرتمندتر از اندروید توصیف کرده، زیرا هسته اصلی یا کرنل هارمونی به گونه‌ای طراحی شده که بر مبنای نیازها و شرایط سخت افزاری خاص محصولات مختلف الکترونیک قابل تغییر و سازگارشدن است.

همچنین هارمونی از قابلیت‌های بهتری برای مدیریت منابع سیستم برخوردار است و هسته اصلی یا کرنل آن به دو بخش میکروکرنل و مونولیتیک کرنل تقسیم می‌شود. مونولیتیک کرنل وظیفه مدیریت کارکردهای عمومی سیستم عامل هارمونی را بر عهده دارد و میکروکرنل تنها به مدیریت کارکردهای اصلی و اساسی سیستم عامل می‌پردازد و نتیجه این امر کاهش نیاز به کدنویسی و نیز اجرای بهتر و روان تر سیستم عامل هارمونی است.

در این وضعیت میزان خطای سیستم عامل هارمونی نیز کاهش می‌یابد و این طراحی ثبات و امنیت بیشتری را هم برای گوشی‌ها و تبلت‌ها و رایانه‌ها به ارمغان می‌آورد.

هواوی همچنین در حال ایجاد تغییرات اساسی در اپلیکیشن‌های خود بر مبنای سیستم عامل هارمونی است تا اجرای آنها بر روی پلتفورم های مختلف ثابت و سیار به سادگی ممکن شود. سیستم عامل هارمونی دارای یک کمپایلر به نام Ark نیز هست که تبدیل برنامه‌های اندرویدی به زبان باینری و باز طراحی آنها را برای استفاده‌های متفاوت تسهیل می‌کند.در مجموع میزان خطا و از کار افتادن سیستم عامل هارمونی ۲۵.۷ درصد کمتر از اندروید اعلام شده است.

هواوی قصد دارد از این سیستم عامل در شبکه محصولات اینترنت اشیای خود و همین طور تلویزیون‌ها و بسیاری از لوازم خانگی هوشمند استفاده کند.

البته باید توجه داشت که تلاش چینی‌ها برای کسب استقلال از محصولات و خدمات فناورانه آمریکایی محدود به طراحی سیستم عامل‌های مستقل نیست و این کشور در حال راه اندازی یک سیستم موقعیت یابی جهانی مستقل نیز هست که با پرتاب ۵۴ ماهواره تا ماه می سال جاری به فضا تکمیل خواهد شد.

منبع:خبرگزاری مهر به نقل از سی جی تی ان

  نظرات

  شنیدنی های 2020
  فناوریهای برتر
  شنیدنی های 2020
  فناوری‌های برتر سال ۲۰۲۰ را که انتظار می‌رود تأثیر به سزایی در حل مسائل و مشکلات مهم مربوط به کار و زندگی افراد داشته باشند معرفی شد.
    2020-04-04 09:26:59
  تفریحات کرونایی
  بازی و سرگرمی
  تفریحات کرونایی
  کاربرانی که گوشی هوشمندشان قابلیت پشتیبانی از واقعیت افزوده را دارد امکان بهره بردن از این امکان را خواهند داشت.
    2020-04-02 12:23:15
  دیدارهای کرونایی
  تازه های فناوری
  دیدارهای کرونایی
  این تغییر در زمانی به اجرا در می‌آید که تعداد زیادی از جمعیت اروپا و آمریکا به خاطر شیوع کرونا ویروس در خانه محبوس شده‌اند.
    2020-03-31 09:00:16
  فناوری"داده ها"،تهدید یافرصت
  فناوریهای برتر
  فناوری"داده ها"،تهدید یافرصت
  برخی از کشورها و سازمان‌ها بر این باور هستند که استفاده از این فناوری ها به دلیل خطراتی که دارد باید ممنوع شود.در حالی که این دو فناوری می‌تواند کمک زیادی به بشر بکند.
    2020-03-29 13:31:28
  ایده جدید اپل
  نوآوری
  ایده جدید اپل
  البته هنوز مشخص نیست اپل این فناوری را به آیفون محدود می‌کند یا قصد دارد آن را در مورد دیگر تولیدات خود مانند نمایشگرهای لپ تاپ ها، تبلت‌ها و غیره به کار گیرد.
    2020-03-27 10:04:39
  LiFi،راهگشای اتصال عصر دیجیتال
  فناوریهای برتر
  LiFi،راهگشای اتصال عصر دیجیتال
  گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌های آینده از این روش‌های اتصال چندگانه برخوردار خواهند بود و به کاربران این امکان را می‌دهند تا در بین شبکه‌های LiFi، WiFi و 5Gجابجا شوند تا از بهترین سیگنال موجود در آن زمان استفاده کنند.
    2020-03-24 12:09:44
  بیل گیتس در مسیر آینده
  شخصیت ها
  بیل گیتس در مسیر آینده
  بیل ما را مشتاق به حل جدی‌ترین چالش‌های جامعه‌ی کنونی می‌کرد. شرکت مایکروسافت و همچنین جهان با وجود او جای بهتری خواهد بود.
    2020-03-17 10:52:09
  ادعای فیس بوک در دنیای عکاسی
  تازه های فناوری
  ادعای فیس بوک در دنیای عکاسی
  فیس‌بوک می‌گوید که همچنین در صدد است تا از این تکنولوژی‌ها برای تولید برآوردهای عمق باکیفیتی از ویدئوهای تهیه شده با استفاده از اسمارتفون‌ها و تبلت‌ها استفاده کند.
    2020-03-05 09:53:34
  شالوده لرزان نوکیا
  شرکت ها و برندها
  شالوده لرزان نوکیا
  در صورت صحت شایعات اخیر، صنعت ارتباطات احتمالا در آینده‌ای بسیار نزدیک شاهد یکی از بزرگ‌ترین همکاری‌های دهه جاری خواهد بود.
    2020-03-03 10:45:23
  راز فیلم های رازآلود
  شرکت ها و برندها
  راز فیلم های رازآلود
  رایان جانسون:هر فیلم‌سازی که در فیلم‌هایش یک شخصیت منفی داشته باشد و قرار باشد که این شخصیت مخفی بماند، به خاطر این افشاگری قصد کشتن مرا خواهد کرد.
    2020-02-29 08:33:04
  اوج گیری اینترنت
  اینترنت
  اوج گیری اینترنت
  شرکت های HAPS موبایل، لون، آئرو ویرونمنت، ایرباس دینفس اند اسپیس، بهارتی آیرتل لیمیتد، چاینا تله کام، دویچ تله کام، اریکسون، اینتل ست، نوکیا، سافت بنک و تلفونیکا در این اتحادیه شرکت کرده اند.
    2020-02-24 10:15:42