چین با "هارمونی" آهنگ استقلال می نوازد

همزمان با تلاش شرکت‌های فناوری آمریکایی و نیز کاخ سفید برای از پای درآوردن مؤسسات علمی و فناوری چینی، پکن نیز برای مقابله به مثل وارد عمل شده است.

 اگر تا به امروز استفاده از سیستم عامل‌های ویندوز و اندروید و نیز فروشگاه‌های آنلاینی مانند پلی استور گوگل توسط شرکت‌های چینی تولیدکننده گوشی، رایانه و غیره متداول بود، حالا آنها برای مقابله با تحریم‌های آمریکا به طراحی و عرضه نمونه‌های مشابه داخلی ویندوز و اندروید روی آورده اند.

چینی‌ها با بازطراحی سیستم عامل منبع باز لینوکس و طراحی فروشگاه‌های آنلاین مستقل برای رفع نیازهای محلی تا حد زیادی از استفاده از نرم افزارهای آمریکایی بی نیاز شده اند.

هواوی از جمله شرکت‌های پیشتاز در این زمینه است که در ماه آگوست از تولید سیستم عامل بومی خود به نام هارمونی خبر داد. این سیستم عامل و نسخه‌های مختلف آن استفاده از لپ تاپ ها و گوشی‌ها را در چین بدون مشکل خاصی امکان پذیر می‌کنند.

هواوی سیستم عامل هارمونی را یک سیستم عامل برتر و قدرتمندتر از اندروید توصیف کرده، زیرا هسته اصلی یا کرنل هارمونی به گونه‌ای طراحی شده که بر مبنای نیازها و شرایط سخت افزاری خاص محصولات مختلف الکترونیک قابل تغییر و سازگارشدن است.

همچنین هارمونی از قابلیت‌های بهتری برای مدیریت منابع سیستم برخوردار است و هسته اصلی یا کرنل آن به دو بخش میکروکرنل و مونولیتیک کرنل تقسیم می‌شود. مونولیتیک کرنل وظیفه مدیریت کارکردهای عمومی سیستم عامل هارمونی را بر عهده دارد و میکروکرنل تنها به مدیریت کارکردهای اصلی و اساسی سیستم عامل می‌پردازد و نتیجه این امر کاهش نیاز به کدنویسی و نیز اجرای بهتر و روان تر سیستم عامل هارمونی است.

در این وضعیت میزان خطای سیستم عامل هارمونی نیز کاهش می‌یابد و این طراحی ثبات و امنیت بیشتری را هم برای گوشی‌ها و تبلت‌ها و رایانه‌ها به ارمغان می‌آورد.

هواوی همچنین در حال ایجاد تغییرات اساسی در اپلیکیشن‌های خود بر مبنای سیستم عامل هارمونی است تا اجرای آنها بر روی پلتفورم های مختلف ثابت و سیار به سادگی ممکن شود. سیستم عامل هارمونی دارای یک کمپایلر به نام Ark نیز هست که تبدیل برنامه‌های اندرویدی به زبان باینری و باز طراحی آنها را برای استفاده‌های متفاوت تسهیل می‌کند.در مجموع میزان خطا و از کار افتادن سیستم عامل هارمونی ۲۵.۷ درصد کمتر از اندروید اعلام شده است.

هواوی قصد دارد از این سیستم عامل در شبکه محصولات اینترنت اشیای خود و همین طور تلویزیون‌ها و بسیاری از لوازم خانگی هوشمند استفاده کند.

البته باید توجه داشت که تلاش چینی‌ها برای کسب استقلال از محصولات و خدمات فناورانه آمریکایی محدود به طراحی سیستم عامل‌های مستقل نیست و این کشور در حال راه اندازی یک سیستم موقعیت یابی جهانی مستقل نیز هست که با پرتاب ۵۴ ماهواره تا ماه می سال جاری به فضا تکمیل خواهد شد.

منبع:خبرگزاری مهر به نقل از سی جی تی ان

  نظرات

  شکاف دیجیتالی کشور ترمیم می شود
  فناوریهای برتر
  شکاف دیجیتالی کشور ترمیم می شود
  ارائه خدماتی نظیر جراحی از راه دور، شکل‌گیری شهر هوشمند با استفاده از قابلیت‌های توأم این فناوری و همزیستی با فناوری اینترنت اشیا، دسترسی کاربران به سرویس پخش محتوای باکیفیت بالا از طریق تلویزیون‌های تعاملی از جمله دستاوردهای این اقدام است.
    2020-07-03 07:06:00
  عطش توسعه در آمازون
  شرکت ها و برندها
  عطش توسعه در آمازون
  اخبار منتشر شده توسط فایننشیال تایمز خبر از این دارند که هزینه این گام برای آمازون برابر با یک میلیارد و دویست میلیون دلار بوده است.
    2020-07-02 06:00:00
  انویدیا DGX A100 رونمایی شد
  فناوریهای برتر
  انویدیا DGX A100 رونمایی شد
  این تراشه می‌تواند عملکرد هوش مصنوعی پنج پتافلاپ را ارائه کند و به‌این‌ترتیب قدرت و قابلیت‌های یک پایگاه داده کامل را برای اولین بار در یک پلتفرم گرد هم بیاورد.
    2020-06-23 10:53:33
  چالش قانون جدیدفضای مجازی درآلمان
  اینترنت
  چالش قانون جدیدفضای مجازی درآلمان
  پشتیبانان حریم شخصی باانتقاداز وضع ماده قانونی جدید،میگویندچنین قانونی شرکت های خصوصی را وادار می‌کند در ساخت مخزنی از اطلاعات شخصی افراد به پلیس کمک کنند.
    2020-06-20 18:57:04
  " EC-Eye "،نور امیدی بر دیده نابینایان
  کلینیک سلامت
  " EC-Eye "،نور امیدی بر دیده نابینایان
  همچنین ممکن است دیدن نور مادون قرمز میسر شود، که عملا به معنای دید در شب خواهد بود. این هدف با استفاده از متریال‌‌های دیگر در بخش‌های مختلف "چشم الکتروشیمیایی" امکان‌پذیر است.
    2020-06-20 18:24:40
  دانش را جایگزین نفت می کنیم
  اقتصاد
  دانش را جایگزین نفت می کنیم
  سال گذشته کمتر از ۲۰ درصد بودجه کشور تحت تأثیر نفت بوده و ما جزو معدود کشورهای نفت خیزی هستیم که می‌توانیم با کمتر از ۱۰ درصد درآمد نفتی اقتصاد مملکت را بچرخانیم.
    2020-06-15 06:33:00
  کسب و کارهای موفق در دوران قرنطینه
  تازه های کسب و کار
  کسب و کارهای موفق در دوران قرنطینه
  دوران قرنطیقه ضررهای مالی و انسانی بسیاری به همراه داشت، اتفاقی که شاید نمونه آن را در جنگ‌های جهانی دیده باشیم. اما دوران قرنطینه کرونا که همچنان باید جدی گرفته شود، درس‌های مهمی با خود به همراه داشت.
    2020-06-13 11:26:28
  «کچ‌آپ»، برنامه جدید فیس‌بوک
  رسانه های اجتماعی
  «کچ‌آپ»، برنامه جدید فیس‌بوک
  این برنامه مدتی است که در حال توسعه قرار دارد و متخصصان این شرکت با تمام توان روی آن کار می‌کنند. در حال حاضر این برنامه در آمریکا در دسترس و قابل استفاده است و کاربران دستگاه‌های اندروید و آی.اُ.اس می‌توانند از آن استفاده کنند.
    2020-06-09 10:11:30