چهره زمین در ۲۵۰ میلیون سال آینده چگونه خواهد بود؟

نظریه‌ای به نام اورتوورژن اساس این پیش ‌بینی جدید بوده‌ است. این نظریه می ‌گوید زمانی که ابرقاره‌ ها تجزیه می ‌شوند، بخش‌ های کوچکتر در ابتدا از یکدیگر دور می ‌شوند اما در نهایت به واسطه فرایند فرورانش، کشیده شدن لایه ‌ای به زیر لایه ‌ای دیگر، سمت یکدیگر کشیده می‌ شوند.

اولین ابرقاره درحدود ۳۰۰ میلیون سال پیش شکل‌ گرفت. درحالی که آفریقا در مرکز آن قرار گرفته بود. این قاره که پاناگایی یعنی همه سرزمین  ها نام داشت، با تولد اقیانوس اطلس تجزیه شدن به هفت قاره ‌ای که امروز وجود دارند را آغاز کرد.

دانشمندان با استفاده از ابررایانه‌ ها و نشانه‌ های زمین‌ شناسی کشف شده در سنگ های گوشه و کنار جهان این فرایند وارونه را پیش ‌بینی کرده ‌اند.

به گفته محققان دانشگاه پرث، درحال حاضر تنها می‌ توان درباره شکل ‌گیری اَبَرقاره آمازیا حدس و گمان زد، ‌اما نشانه ‌های علمی قوی در پس این حدس و گمان وجود دارد. به گفته محققان برای ایجاد چنین قاره ‌ای به چند مرحله تغییرات نیاز است.

ابتدا دو تکه شمالی و جنوبی قاره آمریکا باید به یکدیگر متصل شوند و حرکت رو به شمال این تکه از زمین باعث می‌ شود دیر یا زود برخوردی با قاره‌ های اروپا و آسیا در قطب شمال رخ دهد. استرالیا نیز به سمت شمال حرکت کرده و با هند برخورد خواهد کرد.  این اَبَرقاره کل منطقه ‌ای که به‌دلیل فعالیت‌های لرزه ‌ای و آتشفشانی شدید به حلقه آتش شهرت دارد را فرا می گیرد.

شکل ‌گیری اَبَرقاره آمازیا اولین ‌بار چند سال پیش مطرح شد اما امروز با استفاده از فناوری‌ های پیشرفته احتمال محقق شدن آن بیشتر شده‌ است. محققان با استفاده از همین فناوری‌ ها دریافته ‌اند اقیانوس‌ منجمد شمالی و دریای کارائیب با برخورد دو آمریکا و حرکت رو به شمال آن ها از بین خواهند رفت.

پس از نابودی این بسترهای آبی، مسیر برای شکل‌گیری اَبَرقاره هموار شده و دو آمریکا به تدریج در قطب شمال به ترکیب اروپا و آسیا می‌پیوندند.

منبع: کلیک

  نظرات

  گذر ازخوان ششم "GMT"
  تازه های فناوری
  گذر ازخوان ششم "GMT"
  "تلسکوپ غول‌پیکر ماژلان" "GMT" می‌تواند تصاویری را ثبت و ضبط کند که ۱۰ برابر واضح‌تر از تصاویر تولید شده توسط تلسکوپ فضایی "هابل" است.
    2021-03-08 10:27:00
  سن زیستی خود را بدانید
  تازه های فناوری
  سن زیستی خود را بدانید
  اندازه‌گیری سن زیستی از آن جهت مهم است که با آن می‌توان تاثیر محیط، رژیم غذایی و درمان‌ها را بر روی افزایش سن و بیماری‌های وابسته به سن بررسی کرد.
    2021-03-06 10:26:17
  دهکده ای در ماه
  فناوریهای برتر
  دهکده ای در ماه
  این مجموعه پرورش ماهی ،اسیدهای آمینه ضروری، اسیدهای چرب اشباع نشده امگا ۳ و ویتامین B۱۲ مورد نیاز بدن فضانوردان را تامین خواهد کرد.
    2021-03-08 09:54:00
  تهدیدجدی برای آمریکا
  فناوریهای برتر
  تهدیدجدی برای آمریکا
  کمیسیون امنیت ملی آمریکا:چین از توانمندی، استعداد و جاه طلبی لازم برای تبدیل شدن به رهبر جهان در حوزه هوش مصنوعی تا یک دهه دیگر برخوردار است .
    2021-03-07 10:23:00
  رکورد شکنی محققان کره‌ جنوبی
  اینترنت
  رکورد شکنی محققان کره‌ جنوبی
  بیشترین سرعت ثبت شده شبکه‌های نسل پنجم تا پیش از این مربوط به طرح تحقیقاتی مشترک شرکت‌های اریکسون، کوالکوم و شرکت مخابراتی استرالیایی تلسترا بوده است.
    2021-03-06 10:38:00
  راه ورود هکرها را هموار نکنیم
  دانش روز
  راه ورود هکرها را هموار نکنیم
  علاوه برتلاش مداوم افراد سودجو برای دسترسی به داده‌‌های ما، گاهی خودمان هم با انجام اشتباه‌‌هایی داده‌‌هایمان را در معرض خطر قرار می‌دهیم.
    2021-03-03 10:46:00
  "سرگی برین"درجنگ با آلودگی هوا
  انرژی های نو
  "سرگی برین"درجنگ با آلودگی هوا
  هنوز هیچ تاریخی مشخص نشده است که چه زمانی می‌توانیم نمونه اولیه چنین سفینه‌هایی را ببینیم، اما باز هم خبر خوبی است که شرکت‌ها برای رسیدن به این اهداف تلاش می‌کنند.
    2021-03-02 09:46:00
  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  خلاقیت
  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  داوطلبان باید دارای ایده‌ای خلاقانه بوده و به فناوری‌های تأثیرگذار در رابطه با حل چالش‌های افراد مسن و ایجاد تأثیرات مثبت اجتماعی و اقتصادی برای جوامع، علاقه‌مند باشند.
    2021-02-25 06:42:00
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  تازه های فناوری
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  گزارشات نشان می دهد، این سیستم‌ها توانسته‌اند تا وظایفی که پیش از این در طول بازه زمانی چند هفته‌ای انجام می‌دادند ، در بازه زمانی کوتاه چند ساعته به پایان ببرند.
    2021-02-23 10:18:00