ابهام زدایی از مکانیسم حافظه کاری در مغز


دانشمندان به یک مدل محاسباتی جدید دست یافته‌اند که نشان می‌دهد مغز چگونه اطلاعات کوتاه مدت را با استفاده از انواع خاصی از یاخته های عصبی حفظ می‌کند.
به کمک یافته‌های آنها می‌توان توضیح داد که چگونه حافظه کاری در طیف وسیعی از بیماری‌های اعصاب و روان، از جمله اسکیزوفرنی و همچنین در پیری طبیعی دچار نقص و اختلال می‌شود.
 سینوفسکی و رابرت کیم (Sejnowski and Robert Kim) ، دانشجوی دکترای موسسه سالک و دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو، یک مدل کامپیوتری از قشر پیش پیشانی، منطقه‌ای از مغز که مدیریت حافظه کاری را برعهده دارد، خلق کردند.
این محققان از الگوریتم‌های یادگیری برای آموزش مدل خود جهت انجام یک آزمایش که معمولاً برای سنجش حافظه کاری در پستانداران استفاده می‌شود، استفاده نمودند که در آن حیوانات باید تعیین کنند که آیا الگوی مربع‌های رنگی روی صفحه با الگویی که چندین ثانیه قبل دیده شده مطابقت دارد یا خیر.
سینوفسکی و رابرت کیم (Sejnowski and Robert Kim) بررسی کردند که چگونه مدل آنها قادر به انجام این فعالیت با دقت بالا است سپس آن را با داده‌های موجود در مورد الگوهای فعالیت مغزی مشاهده شده در میمون‌هایی که در حال انجام این فعالیت هستند، مقایسه کردند.
در هر دو آزمایش، یاخته‌های عصبی واقعی و شبیه سازی شده درگیر در حافظه کاری، در مقیاس زمانی کندتری نسبت به سایر نورون‌ها عمل می‌کنند.
به گفته کیم "اختلال حافظه کاری در اختلالات اعصاب و روان ، از جمله اسکیزوفرنی و اختلالات طیف اوتیسم شایع است". "اگر ما بتوانیم مکانیسم حافظه کاری را توضیح دهیم ، گامی در جهت درک چگونگی بروز نقص حافظه کاری در این اختلالات برداشته‌ایم."
یافته های این دانشمندانِ در تاریخ 17/09/1399 در مجله (Nature Neuroscience) به چاپ رسیده است.

منبع:ایتنا به نقل از باشگاه نقشه‌برداری مغز
 

  نظرات

  گذر ازخوان ششم "GMT"
  تازه های فناوری
  گذر ازخوان ششم "GMT"
  "تلسکوپ غول‌پیکر ماژلان" "GMT" می‌تواند تصاویری را ثبت و ضبط کند که ۱۰ برابر واضح‌تر از تصاویر تولید شده توسط تلسکوپ فضایی "هابل" است.
    2021-03-08 10:27:00
  سن زیستی خود را بدانید
  تازه های فناوری
  سن زیستی خود را بدانید
  اندازه‌گیری سن زیستی از آن جهت مهم است که با آن می‌توان تاثیر محیط، رژیم غذایی و درمان‌ها را بر روی افزایش سن و بیماری‌های وابسته به سن بررسی کرد.
    2021-03-06 10:26:17
  دهکده ای در ماه
  فناوریهای برتر
  دهکده ای در ماه
  این مجموعه پرورش ماهی ،اسیدهای آمینه ضروری، اسیدهای چرب اشباع نشده امگا ۳ و ویتامین B۱۲ مورد نیاز بدن فضانوردان را تامین خواهد کرد.
    2021-03-08 09:54:00
  تهدیدجدی برای آمریکا
  فناوریهای برتر
  تهدیدجدی برای آمریکا
  کمیسیون امنیت ملی آمریکا:چین از توانمندی، استعداد و جاه طلبی لازم برای تبدیل شدن به رهبر جهان در حوزه هوش مصنوعی تا یک دهه دیگر برخوردار است .
    2021-03-07 10:23:00
  رکورد شکنی محققان کره‌ جنوبی
  اینترنت
  رکورد شکنی محققان کره‌ جنوبی
  بیشترین سرعت ثبت شده شبکه‌های نسل پنجم تا پیش از این مربوط به طرح تحقیقاتی مشترک شرکت‌های اریکسون، کوالکوم و شرکت مخابراتی استرالیایی تلسترا بوده است.
    2021-03-06 10:38:00
  راه ورود هکرها را هموار نکنیم
  دانش روز
  راه ورود هکرها را هموار نکنیم
  علاوه برتلاش مداوم افراد سودجو برای دسترسی به داده‌‌های ما، گاهی خودمان هم با انجام اشتباه‌‌هایی داده‌‌هایمان را در معرض خطر قرار می‌دهیم.
    2021-03-03 10:46:00
  "سرگی برین"درجنگ با آلودگی هوا
  انرژی های نو
  "سرگی برین"درجنگ با آلودگی هوا
  هنوز هیچ تاریخی مشخص نشده است که چه زمانی می‌توانیم نمونه اولیه چنین سفینه‌هایی را ببینیم، اما باز هم خبر خوبی است که شرکت‌ها برای رسیدن به این اهداف تلاش می‌کنند.
    2021-03-02 09:46:00
  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  خلاقیت
  هکاتون آینده‌ای روشن‌تر برای سالمندان
  داوطلبان باید دارای ایده‌ای خلاقانه بوده و به فناوری‌های تأثیرگذار در رابطه با حل چالش‌های افراد مسن و ایجاد تأثیرات مثبت اجتماعی و اقتصادی برای جوامع، علاقه‌مند باشند.
    2021-02-25 06:42:00
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  تازه های فناوری
  فرصت سازیIBMدربسترکوانتوم
  گزارشات نشان می دهد، این سیستم‌ها توانسته‌اند تا وظایفی که پیش از این در طول بازه زمانی چند هفته‌ای انجام می‌دادند ، در بازه زمانی کوتاه چند ساعته به پایان ببرند.
    2021-02-23 10:18:00