عمر کوتاه پدیده های نوظهور دنیای فناوری را باور کنیم

این روزها بسیاری از ما با هیجان زیادی از آینده اسمارت‌فون‌ها و اینکه مدل‌های جدیدتر چه قابلیت‌هایی را به ما عرضه خواهند کرد صحبت می‌کنیم. ما چنان از این دستگاه‌ها سخن می گوییم که گویی زندگی بدون آن‌ها امکان‌پذیر نیست و در این بین یک نکته را از یاد می‌بریم؛ اینکه شاید اسمارت‌فون‌ها در آینده برایمان جذابیتی نداشته باشند.

 ده سال  قبل وقتی شرکت اپل، آیفون را عرضه کرد یک شوک اساسی به دنیای فناوری وارد شد. بسیاری از افراد، این اقدام اپل را محکوم به شکست می‌دانستند زیرا در ذهن‌شان  هم نمی گنجید که  در جیب داشتن یک کامپیوتر نه چندان قدرتمند متصل به اینترنت، چه دنیایی را پیش روی آن‌ها قرار خواهد داد. این مثال در وضعیت فعلی هم صادق است. اسمارت‌فون‌ها بخش مهمی از زندگی ما را فراگرفته‌اند  چنانکه نمی‌توانیم تصور کنیم در آینده فراگیر شدن  اینترنت اشیاء ما را با چه دنیایی  آشنا خواهد کرد. دنیایی که در آن اسمارت‌فون‌ها دیگر حرف اول را نمی زنند.از سال‌ها قبل با فراگیرشدن استفاده از اسمارت‌فون‌ها، مردم ترجیح دادند بسیاری از کارهایی را که قبلاً با کامپیوتر رومیزی خود انجام می‌دادند حالا با موبایل انجام دهند و در دسترس بودن این ابزارهای همراه در همه جا، ویژگی جذابی بوده و هست. شاید بار دیگر مشابه چنین اتفاقی را در سال‌های آینده تجربه کنیم. اینکه گزینه‌ای جذاب‌تر از اسمارت‌فون به ما ارائه شود.

در آینده بسیاری از لوازم زندگی و کار و حتی خودروها و بزرگراه‌ها هم هوشمند خواهند شد. همه این ابزارهای هوشمند به هم متصل می‌شوند و در هر لحظه داده‌های خود را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند؛ چیزی که از آن با اصطلاح اینترنت اشیاء یاد می‌شود. در آینده نیازی به یک اسمارت‌فون یا لپ تاپ قدرتمند همه کاره ندارید زیرا ساعت مچی شما، عینک شما و یخچال خانه شما توان پردازشی دارد و حتی شاید کابینت آشپزخانه شما هم خودکار شده باشد. در دنیایی که با انواع دستگاه‌های هوشمند احاطه شده است، از جاده و خودروها و ساختمان‌ها گرفته تا رستوران‌ها دیگر خیلی مهم نیست که جدیدترین گوشی آیفون را بخریم. در آینده بجای اینکه اسمارت‌فون خود را برداریم و نرم‌افزار مخصوصی را اجرا کنیم تا بفهمیم چه موقع اتوبوس به ایستگاه می‌رسد، کمک گرفتن از Alexa ( دستیار هوشمند آمازون) راهکار ساده‌تری خواهد بود یا اینکه وقتی درب یخچال هوشمند خود را باز می‌کنیم، یخچال با توجه به مواد غذایی موجود و اولویت دادن به استفاده از غذاهایی که باید قبل از فرارسیدن زمان انقضا مصرف شوند به ما پیشنهاد تهیه خوراک خاصی را می‌دهد. اگر هنوز تصور چنین دنیای متصلی برای ما دشوار است و نمی‌توانیم زندگی بدون اسمارت‌فون را تصور کنیم به این دلیل است که تجهیزات مبتنی بر اینترنت اشیاء  به معنای واقعی کلمه متصل نیستند.

در حال حاضر در دنیایی زندگی می‌کنیم که هرچند در آن حسگرهای هوشمند و دستگاه‌های هوشمند وجود دارند اما این تجهیزات بطور مجزا از هم کار می‌کنند و هنوز قادر به برقراری ارتباط مؤثر با هم نیستند. هرچند می‌توان اطلاعات این حسگرها و دستگاه‌ها را بطور دستی با یکدیگر تجمیع کرد اما این کار دشوار است. برای ساخت دنیایی که در آن دستگاه‌های هوشمند همه جا حاضر باشند و بطور منسجم و هماهنگ با هم کار کنند گام نخست این است که شرایطی فراهم کنیم تا آن‌ها بتوانند به سادگی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. درست است که آن‌ها اتصالی برای تبادل داده دارند ولی هنوز دستگاه‌های مبتنی بر اینترنت اشیاء وابسته به اتصال وای‌فای یا اسمارت‌فون شما هستند و درست است که آن‌ها اطلاعاتی را جمع آوری می‌کنند و کارهایی را بطور خودکار انجام می‌دهند و بطور کلی بهتر از همتایان سنتی خود هستند اما هنوز قادر به برقراری ارتباط با هم نیستند. امروز وقتی شما یک خانه متصل ( خانه هوشمند) راه‌اندازی می‌کنید، محصولات متنوعی از شرکت‌های مختلف را برای سامانه حفاظتی، کنترلی، پخش موسیقی و … در خانه نصب می‌کنید که  هر یک بطور مستقل راحتی شما را فراهم می‌آورند اما وقتی عملکردشان با هم تداخل پیدا کند باعث مزاحمت می‌شوند. در آینده خانه هوشمند شما واقعاً متصل خواهد بود. وقتی سامانه امنیتی خانه شما تشخیص می‌دهد که کسی در حال نزدیک شدن به درب ورودی است، حتی پیش از آنکه آن شخص زنگ خانه را بزند، بطور خودکار صدای موزیک گوشی شما کم می‌شود تا شما بتوانید هشداری که سامانه برای تلفن‌تان فرستاده است را ببینید و بفهمید چه کسی پشت در است. یخچال از محتویات خود اطلاع دارد و می‌داند زمان انقضای این مواد غذایی چه موقع است. اجاق گاز هم پیش از اینکه غذایتان بسوزد هشدار می‌دهد. سامانه هوشمند از طریق حسگرهای متصل می‌داند که شما در کدام اتاق خانه هستید و پیام‌های هشدار صوتی را فقط در همان اتاق پخش می‌کند بدون اینکه برای مهمان‌های شما یا سایر ساکنان خانه که در اتاق‌های دیگر هستند مزاحمت ایجاد کند. اینها نمونه‌ای از آن چیزی است که از یک محیط زندگی متصل مبتنی بر اینترنت اشیاء انتظار داریم..

از آنجاییکه دستگاه‌ها و پلتفرم های مبتنی بر اینترنت اشیاء بطور پیوسته در حال بهتر شدن هستند، می‌توان انتظار داشت که به زودی همه  در خانه و سایر مکان‌ها از این دستگاه‌های هوشمند استفاده کنند و این ساختار منسجم، بسیار مفیدتر از اسمارت‌فون‌‌ها خواهد بود و حتی نیاز افراد به استفاده از اسمارت‌فون‌ها را کاهش خواهد داد؛ درست همان کاری که ده سال پیش گوشی آیفون با کامپیوترهای شخصی کرد. شاید تا بیست سال آینده نگاه ما به اسمارت‌فون‌ها مشابه نگاهی باشد که اکنون به دستگاه‌های آی‌پاد داریم؛ دستگاهی قدیمی و به تاریخ پیوسته که در کنج یک کمد به فراموشی سپرده شده است.

منبع:http://www.shabakeh-mag.com

  نظرات

  چین در پی ایجاد شبکه اینترنتی جدیداست
  اینترنت
  چین در پی ایجاد شبکه اینترنتی جدیداست
  به گفته مقام‌های آمریکایی ،چین با اقتدار فراوانی که در زمینه فناوری به دست آورده است به حدی رسیده است که می تواندبا اشاعه فناوری خود در دنیا به کنترل اینترنت بپردازد.
    2020-08-03 14:26:00
  سرمایه گذاری پسا کرونایی سامسونگ
  کسب و کار
  سرمایه گذاری پسا کرونایی سامسونگ
  با بازگشت اوضاع به شرایط عادی سامسونگی ها،در زندگی روزمره خود می‌توانند به بهترین شکل ممکن از این دستگاه‌ها (در دستان، درون گوش یا روی مچ دست خود) استفاده کنند.”
    2020-07-22 14:07:11
  نسل ششم در ایستگاه اول
  فناوریهای برتر
  نسل ششم در ایستگاه اول
  نسل ششم بایستی از نرخ تبادل داده با حداکثر سرعت 1000 گیگابیت برثانیه (50 برابر سریع‌تر از شبکه 5G) و وقفه هوایی کمتر از 100 میکروثانیه (یک‌دهم وقفه مجاز در شبکه 5G) پشتیبانی نماید.
    2020-07-16 08:24:00
  نسل پنجم در ایستگاه آخر
  فناوریهای برتر
  نسل پنجم در ایستگاه آخر
  با راه‌اندازی بستر توسعه و آزمون نسل پنجم شبکه ارتباطی، امکان مشارکت و حمایت از استارت‌آپ‌ها، دانشگاه‌ها، شرکت‌ها و سایر بخش‌های خصوصی برای بهره‌برداری از خدمات آن در لایه‌های مختلف توسعه شبکه، فراهم خواهد شد.
    2020-07-15 16:26:28
  سلماس،میزبان ایستگاه چهارم
  فناوریهای برتر
  سلماس،میزبان ایستگاه چهارم
  این ایستگاه مکانی برای انعقاد قراردادهای پژوهشی فضایی در زمینه‌های مختلف از جمله کاربردی، توسعه‌ای، فناوری علوم فضایی، کشاورزی، مطالعه طراحی و ساخت ماهواره سنجشی و آزمایشگاهی خواهد بود.
    2020-07-15 05:34:00
  آزمون خلاقیت در بیش از 170 کشور جهان
  خلاقیت
  آزمون خلاقیت در بیش از 170 کشور جهان
  امکان ثبت نام دراین مسابقه از ۱۰ تیرماه تا ۹ شهریور ۱۳۹۹ برای توسعه‌دهندگان نرم افزاردر آسیا-اقیانوسیه، خاورمیانه و آفریقا، آمریکای لاتین و چین فراهم می باشد.
    2020-07-10 12:09:17
  بردعملیاتی پهپادها افزایش می یابد
  گوناگون
  بردعملیاتی پهپادها افزایش می یابد
  شرکت‌های بسیاری در طی سال‌های اخیر روی توسعه و تست سیستم‌های تحویل مبتنی بر پهپاد کار کرده‌اند. با این حال هنوز یک مساله بزرگ در رابطه با این وسائل نقلیه وجود دارد.
    2020-07-05 13:28:00
  شکاف دیجیتالی کشور ترمیم می شود
  فناوریهای برتر
  شکاف دیجیتالی کشور ترمیم می شود
  ارائه خدماتی نظیر جراحی از راه دور، شکل‌گیری شهر هوشمند با استفاده از قابلیت‌های توأم این فناوری و همزیستی با فناوری اینترنت اشیا، دسترسی کاربران به سرویس پخش محتوای باکیفیت بالا از طریق تلویزیون‌های تعاملی از جمله دستاوردهای این اقدام است.
    2020-07-03 07:06:00
  عطش توسعه در آمازون
  شرکت ها و برندها
  عطش توسعه در آمازون
  اخبار منتشر شده توسط فایننشیال تایمز خبر از این دارند که هزینه این گام برای آمازون برابر با یک میلیارد و دویست میلیون دلار بوده است.
    2020-07-02 06:00:00