خون مصنوعی به کمک بیماران می آید

 

انتقال خون و فرآورده های خونی از شخص اهداکننده به بیمار همواره با اندکی ریسک همراه بوده ، بعلاوه کمبود و یا عدم دسترسی به فرآورده های خونی در مواقع نیاز از چالشهای پیش روی کادر پزشکی در مراکز درمانی می باشد. محققان ژاپنی به تازگی موفق به تولید خون مصنوعی شده اند که برای همه گروههای خونی قابل استفاده است.

 این پروژه تحقیقاتی در دانشکده پزشکی دفاع ملی ژاپن انجام شده و تزریق آن به خرگوشها نتایج قابل قبولی را در پی داشته است. از آنجاییکه در بانک خون مراکز درمانی پلاکت ها به مدت چهار روز و گلبولهای قرمز در دمای پایین تنها 20 روز قابل نگهداری هستند ، سالم و قابل مصرف ماندن خون مصنوعی به مدت یکسال در دمای معمولی مزیت مهمی به شمار می رود . بعلاوه اینکه پلاکت و گلبول قرمز هر دو در آن موجود است. تنها جنبه منفی خون مصنوعی لخته شدن موردی هنگام آزمایش کردن این فرآورده روی خرگوش ها بوده است.

سالیانه افراد زیادی به دلیل عدم تزریق به موقع خون و فرآورده های خونی جانشان را از دست می دهند. گاهی بیماران هنگام انتقال با آمبولانس به بیمارستانها به دلیل مشخص نبودن نوع گروه خونی و عدم امکان استفاده از کیسه های خونی با مرگ مواجه می شوند. با کمک این ابداع جدید پژوهشگران می توان از این نوع رخدادهای ناگوار جلوگیری کرد. همچنین با توجه به تاریخ مصرف کوتاه مدت خون و پلاکت ، ارسال فرآورده های خونی به مناطق دور افتاده یکی از معضلات همیشگی سازمانهای مربوطه بوده است که این مشکل با استفاده از خون مصنوعی برطرف می شود. امید است در آینده نزدیک این محصول ارزشمند بعد از گذراندن مراحل آزمایشی در سیستم درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

منبع:https://tech-news.ir

  نظرات

  خون مصنوعی به کمک بیماران می آید
  کلینیک سلامت
  خون مصنوعی به کمک بیماران می آید
  سالیانه افراد زیادی به دلیل عدم تزریق به موقع خون و فرآورده های خونی جانشان را از دست می دهند.با کمک این ابداع جدید پژوهشگران می توان از این نوع رخدادهای ناگوار جلوگیری کرد.
    2019-10-05 08:28:40
  جاه طلبی جدید فیس بوک
  واقعیت افزوده
  جاه طلبی جدید فیس بوک
  در حال حاضر صدها کارمند فیس‌بوک در حال کار روی این پروژه هستند و تلاش می‌کنند که در سریع‌ترین زمان ممکن محصول مذکور را وارد بازار کنند.
    2019-09-29 11:17:45
  اینتل درالمپیک 2020
  تازه های فناوری
  اینتل درالمپیک 2020
  اینتل زمان زیادی برای کار بر روی واقعیت مجازی گذاشته و نتایج آن در ماه جولای سال 2020 ،همزمان با آغاز بازی‌های المپیک دیده خواهد شد.
    2019-09-27 13:07:35
  "مشهد"کاندید هوشمند سازی شد
  زندگی شهری
  "مشهد"کاندید هوشمند سازی شد
  شبکه های هوشمند، کنترل از راه دور، استفاده از GIS که اغلب مربوط به شهرهای حاضر در موقعیت ساحلی است، استفاده از SCADA و مدل ها و ابزارهای بهینه سازی، از شاخص های اصلی مورد بررسی در نمونه های اجرا شده شهر هوشمند هستند.
    2019-09-03 12:05:24
  پاییز امسال با وای فای6
  تازه های فناوری
  پاییز امسال با وای فای6
  دستگاه‌هایی که از این فناوری تازه پشتیبانی می‌کنند، قیمت بالایی خواهند داشت و روترهای نسل جدید وای‌فای نیز بسیار گران قیمت خواهند بود.
    2019-09-01 10:35:36
  پای درس سنجاقکها
  دانش روز
  پای درس سنجاقکها
  الگوگیری از هوش حشرات در ابزارهای جنگی از جمله تحقیقات گسترده دانشمندان علوم دفاعی محسوب می‌شود که تاکنون نتایج زیادی نیز در بر داشته است .
    2019-08-24 09:52:23
  آینده هوشمند
  فناوریهای برتر
  آینده هوشمند
  در گزارش GIV به این مورد نیز اشاره شده که تا سال 2025 حوزه‌های مختلف فناوری مانند پوشش شبکه‌های 5G، ربات‌های خانگی و دستیارهای هوش مصنوعی به چه جایگاهی می‌رسند.
    2019-08-19 11:31:39