سیستم GAN ،می تواند چالشهای جدی بدنبال داشته باشد

 

امروزه بسیاری از تصاویر ممکن است شما را به اشتباه بیندازند. تصاویری که واقعی نیستند و به لطف هوش مصنوعی تولید شده‌اند. به معنای بهتر این آدم‌ها وجود خارجی ندارند.

در گزارش جدیدی که در وب‌سایت The Verge منتشر شده، تعدادی از محققان شرکت Nvidia توضیح می‌دهند که چگونه سیستم هوش مصنوعی جدیدی توسعه داده‌اند که می‌تواند تصاویر بدون نقصی از پرتره انسان تولید کند.

این سیستم، GAN یا generative adversarial network نام دارد که توانسته نتایج حیرت انگیزی ایجاد کند. این گزارش، توسط مسوولان ارشد شرکت اِنویدیا امضا شده و در آن توضیح داده می‌شود که محققان با استفاده از چه روش‌هایی قادر به ساخت چهره با هوش مصنوعی شده‌اند.

در این گزارش اشاره شده: «طی روش اجرا شده در این دستاورد، سیستم با استفاده از تکنولوژی یادگیری ماشینی ( Machine Learning) می‌تواند تمام ریزه کاری‌ها و جزئیات صورت انسان را عینا در تصویر خود خلق کند.» .

جالب اینجاست که سیستم GAN تنها برای خلق تصاویر انسان‌ها کارآیی ندارد و می‌تواند با استفاده از شیوه منحصر به فردش، تصاویری از اتاق خواب، خودروها و حتی گربه‌ها نیز خلق کند.

استفاده از این تکنولوژی شاید برای خلق تصاویر فوق واقعی از انسان‌ها در حیطه‌هایی مانند تبلیغات، زیاد به کار بیاید اما می‌تواند نقاط ضعف مخصوص به خود را نیز داشته باشد. مثلا تصور کنید که شخصی برای درست کردن مدارک «تقلبی» از حادثه‌ای که هرگز رخ نداده، از این تکنولوژی سوء استفاده کند.

البته باید در نظر داشت که همیشه یکسری مسائل و چالش‌هایی هست که همزمان با رشد وتوسعه تکنولوژی، نمایان می‌شوند و فعلا هیچ کس هیچ جواب یا راه‌حلی نیز برای آنها ندارد.

منبع:آی‌تی ایران 

  نظرات

  "مشهد"کاندید هوشمند سازی شد
  زندگی شهری
  "مشهد"کاندید هوشمند سازی شد
  شبکه های هوشمند، کنترل از راه دور، استفاده از GIS که اغلب مربوط به شهرهای حاضر در موقعیت ساحلی است، استفاده از SCADA و مدل ها و ابزارهای بهینه سازی، از شاخص های اصلی مورد بررسی در نمونه های اجرا شده شهر هوشمند هستند.
    2019-09-03 12:05:24
  پاییز امسال با وای فای6
  تازه های فناوری
  پاییز امسال با وای فای6
  دستگاه‌هایی که از این فناوری تازه پشتیبانی می‌کنند، قیمت بالایی خواهند داشت و روترهای نسل جدید وای‌فای نیز بسیار گران قیمت خواهند بود.
    2019-09-01 10:35:36
  پای درس سنجاقکها
  دانش روز
  پای درس سنجاقکها
  الگوگیری از هوش حشرات در ابزارهای جنگی از جمله تحقیقات گسترده دانشمندان علوم دفاعی محسوب می‌شود که تاکنون نتایج زیادی نیز در بر داشته است .
    2019-08-24 09:52:23
  آینده هوشمند
  فناوریهای برتر
  آینده هوشمند
  در گزارش GIV به این مورد نیز اشاره شده که تا سال 2025 حوزه‌های مختلف فناوری مانند پوشش شبکه‌های 5G، ربات‌های خانگی و دستیارهای هوش مصنوعی به چه جایگاهی می‌رسند.
    2019-08-19 11:31:39
  تجارت آنلاین در بستر جدید مایکروسافت
  تازه های کسب و کار
  تجارت آنلاین در بستر جدید مایکروسافت
  نرم‌افزار Teams قابلیت‌های بسیار زیادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که یکی از آنها ویژگی‌ جدیدی به نام 'Dynamic 911' است که تماس‌های شمارا به نزدیک‌ترین اپراتور جهت‌دهی می‌کند و به‌ این‌ ترتیب می‌توانید با اطمینان خاطر این نرم‌افزار را به سرویس تلفن اصلی‌تان تبدیل کنید.
    2019-08-06 15:49:55
  روایتی از آینده
  دانش روز
  روایتی از آینده
  اگر تنها 40 درصد خودروهای شهر منهتن از نوع خودروی خودران باشند، هکرها با دست‌کاری نیمی از آن‌ها می‌توانند به‌طورکلی شهر را مختل کنند.
    2019-08-02 15:34:00