سیستم GAN ،می تواند چالشهای جدی بدنبال داشته باشد

 

امروزه بسیاری از تصاویر ممکن است شما را به اشتباه بیندازند. تصاویری که واقعی نیستند و به لطف هوش مصنوعی تولید شده‌اند. به معنای بهتر این آدم‌ها وجود خارجی ندارند.

در گزارش جدیدی که در وب‌سایت The Verge منتشر شده، تعدادی از محققان شرکت Nvidia توضیح می‌دهند که چگونه سیستم هوش مصنوعی جدیدی توسعه داده‌اند که می‌تواند تصاویر بدون نقصی از پرتره انسان تولید کند.

این سیستم، GAN یا generative adversarial network نام دارد که توانسته نتایج حیرت انگیزی ایجاد کند. این گزارش، توسط مسوولان ارشد شرکت اِنویدیا امضا شده و در آن توضیح داده می‌شود که محققان با استفاده از چه روش‌هایی قادر به ساخت چهره با هوش مصنوعی شده‌اند.

در این گزارش اشاره شده: «طی روش اجرا شده در این دستاورد، سیستم با استفاده از تکنولوژی یادگیری ماشینی ( Machine Learning) می‌تواند تمام ریزه کاری‌ها و جزئیات صورت انسان را عینا در تصویر خود خلق کند.» .

جالب اینجاست که سیستم GAN تنها برای خلق تصاویر انسان‌ها کارآیی ندارد و می‌تواند با استفاده از شیوه منحصر به فردش، تصاویری از اتاق خواب، خودروها و حتی گربه‌ها نیز خلق کند.

استفاده از این تکنولوژی شاید برای خلق تصاویر فوق واقعی از انسان‌ها در حیطه‌هایی مانند تبلیغات، زیاد به کار بیاید اما می‌تواند نقاط ضعف مخصوص به خود را نیز داشته باشد. مثلا تصور کنید که شخصی برای درست کردن مدارک «تقلبی» از حادثه‌ای که هرگز رخ نداده، از این تکنولوژی سوء استفاده کند.

البته باید در نظر داشت که همیشه یکسری مسائل و چالش‌هایی هست که همزمان با رشد وتوسعه تکنولوژی، نمایان می‌شوند و فعلا هیچ کس هیچ جواب یا راه‌حلی نیز برای آنها ندارد.

منبع:آی‌تی ایران 

  نظرات

  سفر در زمان
  فناوریهای برتر
  سفر در زمان
  تحقیقات جدید جامعه علمی را در مورد برگشت جریان زمان در سیستم‌های کوانتومی هیجان زده کرده است.
    2019-03-21 10:26:05
  پیوند اپلیکیشن ها
  تازه های فناوری
  پیوند اپلیکیشن ها
  موضع مارک زاکربرگ، مؤسس و مدیرعامل فیس‌بوک ،نشان می‌دهد این خبر صحت داشته و در آینده‌ای نزدیک به واقعیت خواهد پیوست.
    2019-03-15 08:04:00
  اینترنت دو تکه شده است
  فضای مجازی
  اینترنت دو تکه شده است
  در چین استفاده از گوگل به یک درصد نیز نمی‌رسد و این در حالی است که در اروپا ۹۵ درصد و در آمریکا ۸۷ درصد از کاربران از گوگل استفاده می‌کنند.
    2019-03-11 09:24:04
  کاربران فضای مجازی فریب نخورند
  دانش روز
  کاربران فضای مجازی فریب نخورند
  این روش، یکی از حملات سایبری شناخته شده مبتنی بر مهندسی اجتماعی است که با فریب دادن کاربران موردنظر ،اطلاعات محرمانه و خصوصی آنهاتوسط خودشان در اختیارعامل نفوذی قرار می گیرد.
    2019-03-09 16:06:00
  چالش مرموز
  خانواده
  چالش مرموز
  بهتر است پیش از هرگونه پیش داوری، خطرات موجود در فضای مجازی را بدرستی ارزیابی کرده و درباره خطراتی که هنوز تأیید نشده است اظهارنظر نکنیم.
    2019-03-05 10:15:00