انتظار "تامل" از وزیر جوان وپر انرژی

 اگرچه همچنان معتقد به فرصت‌دهی به وزیر ارتباطات برای استقرار در کار و مسوولیت جدید هستیم، اما در روزهای گذشته موضوعی پیش آمد که نیاز به تامل بیشتر داشت، البته تاکید می‌شود همچنان قضاوتی در کار نیست.

وزیر ارتباطات جدید از مدتی قبل از کسب رای تا کنون، در شبکه‌های اجتماعی فعال شده و تلاش کرده تا در کنار سایر بخش‌هایی که وعده اصلاح و تغییر ساختار آنها را داده، به نوعی با مردم و فعالان اینترنتی نیز در تماس مستقیم و بی‌واسطه باشد.

هر چند که حضور در شبکه‌های اجتماعی به واسطه اقتضائات موجود در آن همچون ناشناسی افراد و اقیانوسی طوفان‌زده، می‌تواند برای یک وزیر حاشیه‌ها و تبعات بیهوده‌ای را به همراه داشته باشد که اتفاقا در ایام منتهی به رای اعتماد، شاهد نمونه‌ای از این بگومگوها بودیم، اما به هر حال وزیر ارتباطات تصمیم به پا نهادن در این فضا گرفت.

اما همانطور که ذکر شد در روزهای گذشته به رسم مرسوم موج‌سازی‌ها در شبکه‌های اجتماعی، این بار موضوع حذف چند اپلیکیشن ایرانی از یک پلتفرم خارجی به راه افتاد و بخشی از رسانه‌ها نیز به دنبال این موج به راه افتاده و در نهایت پای وزیر ارتباطات را به میان کشیدند.

مطابق معمول کمپین‌هایی برای اعتراض به‌راه افتاد که البته در میانه راه رندانه تبدیل به کمپین تبلیغاتی برای دو سه کسب و کار اینترنتی شد.

همین چند ماه قبل بود که وزیر ارشاد وقت روی موضوعی دست گذاشت که با تعجب بسیاری همراه شد. وی گفته بود 6 وزیر یک ماه پیگیر حل مشکل یک بازی خارجی بودند، آن هم یک بازی اعتیادآور که مستقیم و غیرمستقیم، میلیاردها تومان در سال از کشور خارج می‌کرد.

اکنون و در حالی که وزیر ارتباطات تنها چند روز است که هدایت این وزارتخانه را برعهده گرفته است و بسیاری از فعالان حوزه فاوا منتظر رویکرد و اولویت‌های کلان و زیر بنایی هستند، بخشی از وقت وزیر ارتباطات معطوف به پاسخ و پیگیری مساله‌ای شده که از سوی شبکه‌های اجتماعی و برخی رسانه‌ها مطرح شده و پای وزیر امور خارجه را هم به میان کشیده است.

این که وزیر ارتباطات پیگیر یک مشکل دو یا سه کسب‌وکار واسطه‌گر اینترنتی شود، (خواه این موضوع به نتیجه برسد و خواه نرسد)، امری قابل تقدیر است و می‌تواند در نگاه نخست این موضوع را در ذهن بخشی از مخاطبان ایجاد کند که وی روی کوچک‌ترین مسایل حوزه کاری خود نیز، حساس است.

اما این موضوع از جهت دیگری نیز قابل تحلیل است به این ترتیب که طرح مسایلی از این دست می‌تواند وی را با انبوهی از تقاضاهایی مواجه کند که بعضا کاذب بوده و بی‌توجهی به آنها می‌تواند حواشی بیهوده‌ای برای وزیر ارتباطات به همراه داشته باشد.

واقعیت آن است که ورود به اقیانوس متلاطم شبکه‌های اجتماعی که هر روز از گوشه‌ای از آن موج و کمپینی به راه می‌افتد و گاه به برخی رسانه‌ها نیز سرایت می‌کند، تبعات خاص خود را دارد کما اینکه همانطور که ذکر شد در دوران قبل از رای اعتماد هم شاهد نمونه‌ای از این جریان‌سازی‌ها بودیم که برخی پاسخ‌ها از وزیر ارتباطات جدید را به همراه داشت که به زعم ناظران و فعالان این حوزه، چندان مناسب و ضروری نبود.

بار دیگر تاکید می‌شود که از منظر عمومی و سیاسی توجه به مسایل بخش قابل توجه از جوانانی که برای مثال به دنبال رفع مشکل بازی‌های خارجی هستند، قابل درک است، اما این سکه روی دیگری نیز دارد که اکنون زمان پرداختن به آن نیست.

مخلص کلام اینکه مسایل کلان حوزه فاوا لزوما در شبکه‌های اجتماعی مطرح نشده و بسیاری از این موارد از سال‌ها قبل روشن و پیش چشم است که رفع آنها خود به خود زمینه‌ساز سرمایه‌گذاری، آنهم نه لزوما از سوی دولت که از سوی بخش خصوصی خواهد شد، کما این که وقتی مساله سوددهی و بازگشت سرمایه مطرح باشد، در خصوص برخی کسب‌وکارهای واسطه‌گر اینترنتی با وجود ریسک‌های متعدد ناشی از نقص و فقدان قوانین، شاهد سرمایه‌گذاری‌های سنگین داخلی و خارجی در کشور نیز هستیم.

منبع:  http://itanalyze.com (علی شمیرانی)

  نظرات

  استفاده ازگوگل مپ بدون نیاز به اینترنت
  دانش روز
  استفاده ازگوگل مپ بدون نیاز به اینترنت
  گوگل به منظور جلوگیری از اشغال حجم زیادی از ظرفیت حافظه گوشی شما، به صورت اتوماتیک و خودکار تاریخچه محدوده‌های دانلود شده توسط شما را پس از گذشت ۳۰ روز ( یک ماه ) حذف می‌کند.
    2018-05-25 15:31:00
  انجام 1000000000000000عملیات در ثانیه
  فرادانش
  انجام 1000000000000000عملیات در ثانیه
  این تجربه می‌تواند راه را برای کامپیوترهای متعارف فوق‌سریع- و شاید کامپیوترهای کوانتومی- در موقعیت‌هایی که تاکنون ناممکن شمرده می‌شدند، بگشاید.
    2018-05-22 17:56:00
  امکانات استثنایی دردوربین‌شرکت رد
  نوآوری
  امکانات استثنایی دردوربین‌شرکت رد
  کاربر می تواند در آن واحد تصاویر را به صورت ۴V و دو بعدی و همچنین به صورت دو بعدی و سه بعدی ضبط کند. فایل های دو بعدی به صورت جداگانه ذخیره می شوند و لذا به راحتی قابل بهره برداری و انتقال هستند.
    2018-05-22 07:12:00
  چین در مسیر تجارت الکترونیکی فرامرزی
  اقتصاد
  چین در مسیر تجارت الکترونیکی فرامرزی
  تجارت الکترونیکی فرامرزی به عنوان نحوه‌ی جدید و الگوی جدید در تجارت بین المللی روند توسعه عصر اطلاعات را بازتاب می دهد و بر ساختار اقتصاد و تجارت جهان تاثیرگذار است.
    2018-05-21 17:04:00
  تحولات محتوائی درگوشی‌های هوشمند
  فناوریهای برتر
  تحولات محتوائی درگوشی‌های هوشمند
  پژوهشگران معتقدند طی سال های آینده افزایش استفاده از برنامه های خلاقانه، مفهومی و ارتباط آفرین به گسترش شدید کاربرد برنامه های واقعیت افزوده طراحی شده برای گوشی های هوشمند منجر می شود.
    2018-05-21 11:24:00
  "نادلا" ازحیدرآبادتاسکانداری مایکروسافت
  شخصیت ها
  "نادلا" ازحیدرآبادتاسکانداری مایکروسافت
  یکی از مسائلی که باعث شد نام نادلا بیشتر از پیش بر سر زبان‌ها بیافتد، تغییر تمرکز وی از نرم‌افزار به‌طیف وسیع‌تری از محصولات از جمله کلاود و گجت‌ها بود. وی باعث شد تا اعتبار مایکروسافت در حوزه خدمات مبتنی بر ابر بیشتر از گذشته شود.
    2018-05-19 07:29:00
  اولین تراکنش مالی روی سیستم بلاک‌چین انجام شد
  اقتصاد
  اولین تراکنش مالی روی سیستم بلاک‌چین انجام شد
  اعتبارنامه مالی از راه‌های سنتی نقل‌وانتقال بیش از ۲ تریلیون دلار پول در جهان است که بین ۵ تا ۱۰ روز بر اساس میزان انتقال، طول می‌کشد اما با بلاک‌چین این فرآیند حذف‌شده و سیستم مالی بدون هزینه جانبی جلو می‌رود.
    2018-05-15 17:12:00