ترانوس در یک قدمی تعطیلی قرار دارد

استارتاپ ترانوس یکی از شناخته شده ترین استارتاپ های ایالات متحده است که با وعده محدود کردن میزان خون مورد نیاز برای آزمایش خون به یک قطره پا به میدان گذاشت. الیزابت هولمز، موسس این استارتاپ خیلی زود به شهرتی جهانی رسید و حتی روی صفحه اول یکی از شماره های نشریه تایمز به عنوان ثروتمندترین کارآفرین زن آمریکا نیز قرار گرفت. با این حال به نظر می رسد که ترانوس در تحقق وعده های خود ناموفق مانده و در یک قدمی تعطیلی به سر می برد.

ترانوس در ماه های گذشته، در شرایط پر فراز و نشیبی به سر می برده و بارها با وزارت غذا و داروی ایالات متحده درگیر شد. این استارتاپ 9 میلیارد دلاری، خیلی زود شعباتی در سراسر خاک ایالات متحده تاسیس کرد و به مشتریان خود وعده داد با یک قطره خون، می تواند نتیجه ای کامل از وضعیف سلامت شان ارائه دهد.

اما خیلی زود مشخص شد که بخش ناچیزی از آزمایشات را به روش نوین خود به انجام می رساند و باقی آزمایش ها را به همان روش معمول سابق دنبال می کند. حالا نشریه وال استریت ژورنال گزارش کرده که تا نابودی کامل استارتاپ شهیر سیلیکون ولی زمان زیادی باقی نمانده. در گزارش این نشریه آمده که سازمان فدرال سرویس های بیمه برای سالمندان و مستمندان ایالات متحده (CMS) در تلاش است تا مجوز فدرال ترانوس را باطل نماید.

هم چنین احتمال دارد که الیزابت هولمز، مدیر عامل این استارتاپ و سانی بالوانی، رییس ترانوس برای حداقل دو سال از تاسیس آزمایشگاهی دیگر منع شوند. ترانوس به تازگی تاسیساتی در کالیفرنیا و آریزونا احداث کرده که طبیعتا مجوز آن ها نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

رگولاتورهای ایالت متحده در تاریخ 18 مارس نامه ای به ترانوس نوشتند و مدیران این شرکت را از تصمیمات اخیر باخبر کردند. ترانوس 10 روز فرصت داشت تا نسبت به این نامه پاسخ داد و البته این کار را نیز کرد. ترانوس در نامه خود که جزییات آن مشخص نیست توضیحاتی به CMS ارائه کرده بود و در بیانیه ای به وال استریت ژورنال گفت که اخیرا دست به اقداماتی زده که می تواند به جلوگیری از جریمه در نظرگرفته شده منجر گردد.

پاییز گذشته، وزارت غذا و داروی ایالات متحده بررسی جامعی از تاسیسات ترانوس به عمل آورد و صحت اطلاعات به دست آمده از آزمایش های این استارتاپ را زیر سوال برد. برخی از کارکنان سابق این استارتاپ نیز اعلام کردند که روند آزمایش نمونه های خون به درستی انجام نمی شد و اطلاعاتی از اساس غلط در اختیار مشتریان قرار می گرفت.

در ماه ژانویه گذشته هم رگولاتورها گفتند که آزمایشگاه های ترانوس، سلامتی و امنیت بیماران را به خطر می اندازد. اوایل ماه جاری هم گزارشی جدید منتشر شد که عدم دسترسی ترانوس به استانداردهای معین خودش حکایت داشت. گفته می شد که ترانوس علاوه بر اطلاعات غلطی که در اختیار مشتریان می گذاشت، حتی به شیوه مناسبی هم نمونه های خونی را نگهداری نمی کرد.

  نظرات

  کاوش در مریخ،با چه منطقی؟
  فرادانش
  کاوش در مریخ،با چه منطقی؟
  این نرم‌افزار می‌تواند نقشه‌ای از مکان‌های مناسب برای فرود ،مسیر حرکت مریخ‌نورد تا رسیدن به هدف مورد نظر و زمان رسیدن به هدف را برای کاربر مشخص کند.
    2018-12-11 17:47:00
  مرگ تلویزیون،از تئوری تا واقعیت
  جامعه
  مرگ تلویزیون،از تئوری تا واقعیت
  اگرچه در ایران تحقیقات مدونی پیرامون استفاده کودکان و نوجوانان از پلت‌فرم‌های تصویری مانند آپارات در دست نیست اما در دنیا و در میان خردسالان، کودکان و نوجوانان میل به استفاده از پلت‌فرم‌های تصویری مانند یوتیوب بالاتر رفته است.
    2018-12-05 07:54:00
  تغییرات بنیادین در خانه ها
  نوآوری
  تغییرات بنیادین در خانه ها
  قصد ما تنها تغییر طراحی ظاهری خانه ها نیست بلکه به دنبال ایجاد سیستمی برای برآورده کردن مجموعه بزرگی از نیازها هستیم.
    2018-12-03 17:11:00