آياعوامل محیطی می توانند در راست يا چپ دست بودن انسان دخالت داشته باشند.

 

دانشمندان همیشه به این موضوع که چرا مردم استفاده از یک دست را به دیگری ترجیح می دهند اندیشیده اند. هنوز هم کاملا مشخص نیست که به چه دلیل فرد راست دست یا چپ دست می شود، اما دهه های متوالی است که محققان معتقدند این ویژگی از مغز ما منشا می گیرد.

اما تحقیقات جدید شواهدی را ارایه داده اند که نشان می دهد نه تنها مغز در تعیین این تمایل افراد نقش دارد، بلکه سیستم نخاعی ما نیز نقش مهمی در این خصوص ایفا می کند.

یک تیم بین المللی از زیست روانشناسان به سرپرستی دانشگاهی آلمانی نشان داده اند که فعالیت های ژنتیکی در نخاع نیز زمانی که جنین در رحم مادر قرار دارد غیرمتقارن است و می تواند به ترجیح دست راست یا چپ منجرشود.

این محققین در ژورنال eLife می نویسند:

این نتایج اصولا اعتقاد ما را در خصوص علت عدم تقارن های نیمکره ای تغییر می دهد.

البته این نتایج فعلا در حد نظریه مطرح هستند و باید تحقیقات بسیاری برای تایید آنها صورت گیرد. اما، در هر حال این نتایج احتمال جالبی را مطرح می کنند، اگر تعیین راست دست یا چپ دست بودن ما حتی پیش از آنکه مغز در کنترل حرکات ما دخیل شود آغاز شود چطور؟

اسکن های اولتراسوند در دهه 1980 شواهدی را فراهم کرد که نشان می داد راست دست یا چپ دست بودن فرد در رحم مادر و در هفته هشتم بارداری شکل می گیرد و در ده هفتگی کاملا قابل تشخیص است.

تحقیقات همچنین نشان داده که از هفته 13 بارداری، جنین به مکیدن شست دست راست یا چپ خود علاقه نشان می دهد.

از آنجایی که حرکت بازو و دست توسط کورتکس حرکتی در مغز تحریک می شود، دانشمندان همواره به ترکیب غیرمتقارن ژن ها در کورتکس حرکتی و سایر قسمت های مغز برای توضیح رخداد ترجیح یک سمت از بدن در مراحل اولیه زندگی توجه داشته اند.

اما در جنین رو به رشد، کورتکس حرکتی همواره از نظر عملکرد به سیستم نخاعی متصل نیست. در واقع، زمانی که نخستین شواهد ترجیح یک دست دیده می شود، طناب نخاعی هنوز با مغز در ارتباط قرار نگرفته است.

محققان اظهار کرده اند:

جنین انسان پیش از آنکه کورتکس حرکتی از نظر عملکردی با طناب نخاعی مرتبط شود، ناهماهنگی قابل توجهی را در حرکات بازو نشان می دهد که بنابراین به احتمال زیاد توزیع نامتقارن ژن در نخاع، پایه و اساس مولکولی ترجیح دست را شکل می دهد.

به همین دلیل این گروه از محققین تصمیم گرفتند که این موضوع را بررسی کنند که آیا اتفاقی کاملا مستقل در نخاع می تواند بر ترجیح دست جنین تاثیر بگذراد یا خیر.

این افراد بافت ژنی نخاع 5 جنین انسان را در بین ماه های هشتم تا دوازدهم بارداری مورد بررسی قرار دادند.
محققان تفاوت هایی را بین توزیع ژن ها در سمت راست یا چپ نخاع در هفته هشتم متوجه شدند. جالب اینکه این تفاوت در بخش هایی از نخاع دیده شد که حرکات بازو ها و پاها را کنترل می کند.

این تیم همچنین به بررسی آنچه فعالیت ژنی غیرمتقارن را سبب می شد پرداختند و نشان دادند که عوامل محیطی در تعیین اینکه آیا فعالیت نخاع در سمت راست بیشتر است یا سمت چپ نقش داشتند.

عوامل محیطی می توانند توزیع ژن را از طریق اپی ژنتیک کنترل کنند. اپی ژنتیک لایه ای است که بر روی ژنوم قرار دارد و فعال و غیرفعال بودن ژن ها را تعیین می کند.

تحقیقات نشان داده که از طریق اپی ژنتیک عوامل محیطی می توانند فعالیت ژنی بیشتری را در یک طرف نخاع نسبت به طرف دیگر ایجاد کنند.

محققان نتیجه گرفتند:

یافته ها نشان می دهند که مکانیسم های مولکولی تنظیم اپی ژنتیک در داخل نخاع، نقطه آغازین تعیین دست ارجح را تشکیل می دهد.

همانطور که گفتیم برای تایید نهایی این یافته ها نیاز به بررسی های بیشتر است.

منبع : تك شات (پريسا قره گوزلو)

  نظرات

  انجام 1000000000000000عملیات در ثانیه
  فرادانش
  انجام 1000000000000000عملیات در ثانیه
  این تجربه می‌تواند راه را برای کامپیوترهای متعارف فوق‌سریع- و شاید کامپیوترهای کوانتومی- در موقعیت‌هایی که تاکنون ناممکن شمرده می‌شدند، بگشاید.
    2018-05-22 17:56:00
  امکانات استثنایی دردوربین‌شرکت رد
  نوآوری
  امکانات استثنایی دردوربین‌شرکت رد
  کاربر می تواند در آن واحد تصاویر را به صورت ۴V و دو بعدی و همچنین به صورت دو بعدی و سه بعدی ضبط کند. فایل های دو بعدی به صورت جداگانه ذخیره می شوند و لذا به راحتی قابل بهره برداری و انتقال هستند.
    2018-05-22 07:12:00
  چین در مسیر تجارت الکترونیکی فرامرزی
  اقتصاد
  چین در مسیر تجارت الکترونیکی فرامرزی
  تجارت الکترونیکی فرامرزی به عنوان نحوه‌ی جدید و الگوی جدید در تجارت بین المللی روند توسعه عصر اطلاعات را بازتاب می دهد و بر ساختار اقتصاد و تجارت جهان تاثیرگذار است.
    2018-05-21 17:04:00
  تحولات محتوائی درگوشی‌های هوشمند
  فناوریهای برتر
  تحولات محتوائی درگوشی‌های هوشمند
  پژوهشگران معتقدند طی سال های آینده افزایش استفاده از برنامه های خلاقانه، مفهومی و ارتباط آفرین به گسترش شدید کاربرد برنامه های واقعیت افزوده طراحی شده برای گوشی های هوشمند منجر می شود.
    2018-05-21 11:24:00
  "نادلا" ازحیدرآبادتاسکانداری مایکروسافت
  شخصیت ها
  "نادلا" ازحیدرآبادتاسکانداری مایکروسافت
  یکی از مسائلی که باعث شد نام نادلا بیشتر از پیش بر سر زبان‌ها بیافتد، تغییر تمرکز وی از نرم‌افزار به‌طیف وسیع‌تری از محصولات از جمله کلاود و گجت‌ها بود. وی باعث شد تا اعتبار مایکروسافت در حوزه خدمات مبتنی بر ابر بیشتر از گذشته شود.
    2018-05-19 07:29:00
  اولین تراکنش مالی روی سیستم بلاک‌چین انجام شد
  اقتصاد
  اولین تراکنش مالی روی سیستم بلاک‌چین انجام شد
  اعتبارنامه مالی از راه‌های سنتی نقل‌وانتقال بیش از ۲ تریلیون دلار پول در جهان است که بین ۵ تا ۱۰ روز بر اساس میزان انتقال، طول می‌کشد اما با بلاک‌چین این فرآیند حذف‌شده و سیستم مالی بدون هزینه جانبی جلو می‌رود.
    2018-05-15 17:12:00