چرا باید کیفیت دوربین آیفون 7 را جدی بگیریم؟

همانطور که انتظار می‌رفت اپل در روز موعود نسل جدید آیفون‌های خود را رونمایی کرد که تغییر چندانی در ظاهر این گوشی‌های هوشمند ایجاد نشده بود، چراکه بنابر گمانه‌ها با فرارسیدن دهمین سالگرد عرضه‌ی آیفون به بازار، کاپرتینویی‌ها تحول بزرگ را برای سال آینده نگه داشته و آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس را با تغییرات اندک ظاهری و تحول گسترده در مشخصات فنی رونمایی کردند. همین موضوع دستاویزی شد تا بسیاری از کاربران در دنیای مجازی آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس را آنچنان که باید جدی نگیرند. از جمله‌ی تغییراتی که اپل در آیفون‌های جدیدش ایجاد کرده، دوربین‌هایی است که با وجود حفظ رزولوشن ۱۲ مگاپیکسلی، شاهد تغییرات گسترده‌ای در جهت بهبود هر چه بیشتر قابلیت‌های ثبت ویدیو و تصاویر بود.

وب‌سایت DPREVIEW نگاهی به ۱۰ ویژگی دوربین‌های آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس انداخته و با تکیه بر این ویژگی‌ها به این نتیجه رسیده که آیفون‌های جدید همچون نسل‌های پیشین شایسته توجه بیشتر هستند. آیفون ۷ از دوربینی بهره می‌برد که یک سنسور ۱۲ مگاپیکسلی را در قلب خود دارد. لنز جدید مورد استفاده در آیفون ۷ با تغییرات ایجاد شده از وجود ۶ المان بهره برده و همچون برادر بزرگ‌تر به لرزش‌گیر اپتیکال نیز مجهز شده است. ضمنا این دوربین قادر است ویدیوهای 4K با نرخ ۳۰ فریم در هر ثانیه را ثبت کند. آیفون ۷ پلاس نیز رنگ واقعیت به شایعات بخشید و نهایتا به دوربین دوگانه در پشت مزین شد. با توجه به بهره‌گیری از لنز‌های متفاوت در هر یک از دوربین‌های آیفون ۷ پلاس، کاربران می‌توانند از دو لنز متفاوت با فاصله‌ی کانونی ۲۸ و ۵۶ میلی‌متر بهره ببرند.

۱. دوربین با رزولوشن ۱۲ مگاپیکسل

بسیاری از دوربین‌های DSLR رده بالای موجود در بازار رزولوشنی بالای ۲۰ مگاپیکسل دارند، اما برای ثبت تصاویری که برای استفاده در شبکه‌های اجتماعی رزولوشن بالا چندان مورد نیاز نیست. برای مثال برای فیسبوک رزولوشن دو مگاپیکسلی کافی بوده و برای ثبت تصاویری که بخواهیم در جلد مجلات مورد استفاده قرار دهیم، سنسوری سه مگاپیکسلی کافی است. رزولوشن ۶ تا ۸ مگاپیکسلی برای تصاویری پوستری مناسب است. پس در نتیجه بهره‌گیری از رزولوشن ۱۲ مگاپیکسلی در یک گوشی‌هوشمند بسیار مناسب بوده و می‌تواند تمام نیازهای یک کاربر را برطرف کند.

۲. آیفون‌های جدید از فرمت RAW پشتیبانی می‌کنند

بالاخره اپل نیز از فرمت RAW در گوشی‌های هوشمند آیفون خود پشتیبانی کرد. اضافه شدن این امکان به آیفون‌های جدید اپل می‌توان قابلیت‌های بیشتری را در اختیار کاربران و علاقمندان به عکاسی قرار دهد. افرادی که علاقه دارند تا با استفاده از آیفون‌های اپل به ثبت تصاوی بپردازند. آزادی عمل برای ویرایش تصاویر را باید بزرگ‌ترین مزیتی خواند که در آیفون‌های جدید و البته آیفون‌های قدیمی با بروزرسانی به iOS 10 قابل استفاده است.

۳. زوم اپتیکال و دیجیتال در آیفون ۷ پلاس

آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس اپل از وجود سنسور ۱۲ مگاپیکسلی بهره می‌برند که به احتمال زیاد سنسور BSI-CMOS با ابعاد ۴.۹ در ۳.۷ میلی‌متر است. در آیفون ۷ پلاس دو عدد از همین سنسور تعبیه شده که ساختار دوربین دوگانه این گوشی هوشمند را تشکیل می‌دهند. اپل از یک لنز با فاصله‌ی کانونی ۲۸ میلی‌متر و لنز دیگری با فاصله‌ی کانونی ۵۶ میلی‌متری در این گوشی‌هوشمند استفاده کرده است. دو دوربین آیفون ۷ پلاس دارای دیافراگم F/1.8 برای لنز با فاصله‌ی کانونی ۲۸ میلی متری و دیافرگام F/2.8 برای لنز با فاصله‌ی کانونی ۵۶ میلی متری است.

دوربین آیفون 7 پلاس

شاید قابلیت زوم اپتیکال دو مرجله‌ی ۵۶-۲۸ میلی متری می‌تواند برای یک عکاس حرفه‌ای در آیفون ۷ پلاس چندان جذاب نباشد، اما قابلیت مورد نظر برای عکاسان آماتور ویژگی بسیار جالبی است. به طور حتم این ویژگی را می‌توان به عنوان یک قابلیت برای افزایش فروش آیفون ۷ پلاس نام برد. استفاده از زوم اپتیکال می‌تواند راهکار پیچیده‌ای باشد، اما استراتژی اپل برای استفاده از این ویژگی در دوربین آیفون ۷ پلاس هوشمندانه است، چراکه یک دوربین برای منظره و دیگری برای تصاویر پرتره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۴. امکان ثبت تصاویر بوکه با آیفون ۷ پلاس

یکی از افکت‌های مورد علاقه‌ی کاربران، ثبت پرتره‌هایی است که در آن پس زمینه بلور شده باشد، از این‌رو در سال‌های اخیر شاهد افزایش نرم‌افزار‌ها و اپلیکیشن‌هایی هستیم که با استفاده از الگوریتم‌های مختلف درصدد بلور کردن تصاویر هستند. اما این اپلیکیشن‌ها و ابزارها نمی‌توانند کارکرد افکت بوکه و بلور کردن تصاویر را آنچنان که در دوربین‌های DSLR با لنز‌های قدرتمند می‌بینیم، داشته باشیم.

آیفون ۷ پلاس درصدد ارائه‌ی این ویژگی به کاربرانش است. البته این قابلیت تنها در زمان ثبت تصاویر پرتره با استفاده از دوربین مجهز به لنز با فاصله‌ی کانونی ۵۶ میلی متری ممکن است. بهره‌گیری از فاصله‌‌ی کانونی بالا در دوربین دوم آیفون ۷ پلاس، ایجاد افکت بوکه را در مقایسه با لنزهای عریضی که در دوربین‌های هوشمند بکار رفته، راحت‌تر می‌کند.

بوکه در آیفون 7 پلاس

در آیفون ۷ پلاس ایجاد افکت بوکه و بلور کردن پس زمینه تنها به بلور کردن هر چیزی که به نظر سوژه نیست، محدود نمی‌شود. دوربین آیفون ۷ پلاس با بهره‌گیری از الگوریتم توسعه یافته برای آن می‌تواند نقشه‌ی عمقی پیچیده‌ای را از صحنه‌ی جلوی دوربین به دست بیاورد. با استفاده از این نقشه‌ی عمقی، آیفون ۷ پلاس فاصله‌ی سایر سوژه‌ها در تصویر را از سوژه‌ی اصلی محاسبه می‌کند و بلور کردن از این طریق انجام می‌شود. البته در حال حاضر نمی‌توان در مورد این ویژگی دوربین آیفون ۷ پلاس اظهار نظر کرد، چراکه تنها شواهد موجود تصاویر نمونه‌ی ثبت شده توسط اپل است.

۵. اضافه شدن لرزش گیر اپتیکال به آیفون ۷

این روزها استفاده از لرزش گیر اپتیکال در بسیاری از گوشی‌های هوشمند رده بالا به امری عادی بدل شده، حال آنکه در آیفون ۷ شاهد استفاده از این ویژگی نبودیم. آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس هر دو از لرزش گیر اپتیکال بهره می‌برند که توانایی این دو گوشی را در محیط‌های کم نور برای ثبت تصاویر بسیار بهبود می‌دهد.

آیفون 7

۶. پردازنده‌ی تصویر سریع و قدرتمند

اغلب گوشی‌های هوشمند رده‌ بالای موجود در بازار از قدرت پردازشی بالایی برخوردارند. این پردازنده‌ها در مقایسه با واحد‌های پردازشی مورد استفاده در دوربین‌ها می‌توانند اطلاعات با حجم بالاتری را پردازش کنند. زمانی که اپلیکیشن دوربین در آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس اجرا می‌شود، دوربین اقدام به نمونه‌سازی از تصویر و قدم‌های اولیه برای اکسپوژر می‌کند. برای همین وقتی کاربر روی کلید شاتر کلیک می‌کند، تصویر در کمترین زمان ممکن ثبت می‌شود. در واقع هنگام کلیک رو کلید شاتر، برای فوکوس خودکار با استفاده از فناوری فوکوس با روش تشخیص فاز، زمانی برای اینکار تلف نمی‌شود، چراکه محاسبات همزمان با اجرای اپلیکشن دوربین آغاز شده است.

براساس اطلاعات ارائه شده توسط اپل پردازنده‌ی تصویر آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس قادر است تا بیش از ۱۰۰ میلیارد عملیات پردازشی را در واحد زمان انجام دهد.

۷. ثبت ویدیو‌ها با رزولوشن 4K

آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس قادر است تا با رزولوشن 4K فیلمبرداری کند. در واقع این دوربین تصاویری را با رزولوشن ۸ مگاپیکسل با نرخ ۳۰ فریم در هر ثانیه ثبت می‌کند.

۸. آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس در برابر نفوذ آب مقاوم است

با حذف جک هدفون ۳.۵ میلی متری از آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس، نسل جدید گوشی‌های هوشمند آیفون از قابلیت مقاومت در برابر نفوذ آب و گرد و غبار بهره می‌برند. با استفاده از این گوشی‌های هوشمند می‌توان تصاویری را از دنیای زیر آب تا نیم ساعت ثبت کرد.

آیفون 7 با مقاومت در برابر نفوذ اب

۹. دوربین آیفون‌های اپل، دلیلی برای بهبود دوربین‌های معمولی

پس از آنکه انقلاب گوشی‌های هوشمند با آیفون‌های اپل اتفاق افتاد، صنعت دوربین‌سازی نیز دچار تغییراتی شد. به واسطه‌ی گوشی‌های هوشمند دوربین‌ها نیز از قابلیت‌هایی نظیر سنسور جی‌پی‌اس، فیلمبرداری با رزولوشن 4K و اتصال بی‌سیم در کنار نمایشگر‌های لمسی با رزولوشن بالا بهره می‌برند. پیشرفت روز افزون در دوربین‌های گوشی‌های هوشمند و مخصوصا آیفون‌های اپل که فروش بالایی دارند، می‌تواند باعث پیشرفت هر چه بیشتر دوربین‌ها شود، چراکه سازندگان دوربین‌ باید همیشه چند قدم از دوربین گوشی‌های هوشمند جلوتر بوده و فاکتورهایی را برای جلب نظر علاقمندان به عکاسی با خود داشته باشند تا کاربران به امکانات محدود گوشی‌ها اکتفا نکنند.

به جرات می‌توان گفت که دوربین آیفون‌های اپل همواره یکی از بهترین نمونه‌های موجود در بازار بود و جزو محبوب‌ترین ابزار‌ها برای عکاسی است. انتظار می‌رود دوربین آیفون‌های اپل نیز به اندازه‌ی نسل‌های پیشین به خوبی عمل کرده و بتواند به عنوان فاکتوری اساسی برای جذب کاربراه به منظور خرید این گوشی هوشمند عمل کند.

نظر شما در این خصوص چیست؟

  نظرات

  حذف کاغذ در الکامپ
  تازه های فناوری
  حذف کاغذ در الکامپ
  بیست و پنجمین دوره نمایشگاه الکامپ از 27 تا 30 تیرماه امسال، برای پنجمین سال متوالی به تولیت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برگزار خواهد شد.
    2019-07-15 14:59:35
  سیری در دنیای رمز ارزها
  اقتصاد
  سیری در دنیای رمز ارزها
  بیش از دو هزار ارز مختلف در دنیا وجود دارد که البته تعداد آن‌هایی که مورد معامله قرار می‌گیرند بسیار کم‌تر بوده و مشهورهای این بازار پایین‌تر از 100 عدد هستند.
    2019-07-04 06:19:34
  غول های فناوری،نگران!؟
  اقتصاد
  غول های فناوری،نگران!؟
  ساندارپیچای : در صورتی که گوگل برای بررسی رعایت قوانین آنتی تراست (ضد انحصار) تحت تحقیق قرار گیرد، نوآوری در آمریکا نابود می‌شود.
    2019-06-16 09:40:17
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  اقتصاد
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  «راسل وویت» (Russel Vought) مدیر دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید در نامه‌ای از نمایندگان کنگره و همچنین مایک پنس (معاون رئیس جمهور آمریکا) خواسته ،تحریم‌هوآوی را به تعویق بیندازند.
    2019-06-11 09:08:48
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  اقتصاد
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  درگیری چند هفته اخیر چین و آمریکا نشانگر آغاز یک جنگ سرد جدید با محوریت فناوری است که در آینده نزدیک اتحادها و ائتلاف‌هایی در میان کشورهای جهان این جنگ تازه را جدی تر و نفس گیر تر خواهد کرد.
    2019-06-07 09:34:12
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد هوشمند در این دوره و این دولت به پایان نمی‌رسد. اما وظیفه من به عنوان وزیر اقتصاد آن است که این افق را باز کنم و فضا را برای تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی فراهم کنم. در این راه دست همه نخبگان و مجریان و اندیشمندان را می‌فشارم.
    2019-06-01 08:57:51
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  اقتصاد
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  این اقدام آمریکا برای نوآوری بسیار بد خواهد بود چراکه اختلافات تجاری و کاهش مهاجرت باعث کاهش جریان سرمایه و نیروی انسانی می‌شودپریستون مک آفی – اقتصاد دا ن
    2019-05-29 10:49:08
  تحریم اپل؟
  اقتصاد
  تحریم اپل؟
  کارشناسان اقتصادی می‌گویند چین با جمعیت انبوه و اقتصاد پیشرفته اش کاملاً در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند از اپل آمریکایی که سومین سازنده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان است، انتقام بگیرد.
    2019-05-26 10:06:35
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  تازه های فناوری
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  اطلاع از تعداد سیم‌کارت‌های تلفن همراه، سرویس‌های مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت و اطلاع از شماره‌های تلفن همراه به نام مشترکین از جمله سرویس‌های این سامانه است.
    2019-05-25 10:40:38