مرگ هسته ای ؟

 

دنیس ریچی، استیو جابز یا بیل گیتس، کدام شخصیت بزرگ‌تری دارد؟

وقتی صحبت از این می‌شود که از بین «دنیس ریچی»، «بیل گیتس» یا «استیو جابز» کدام یک بزرگ‌ترین است، منظور فقط اختراعات و ابداعات آن‌ها نیست. بلکه، بیشتر از هر چیزی تصور و حسی که از قبل به آن‌ها داریم مدنظر است. با دانستن روان‌شناسی و تاریخ، می‌توان به‌پاسخ رسید.

وقتی استیو جابز از دنیا رفت، ستایش‌های زیادی در وصف او گفته شد. اینترنت تبدیل به‌مکان سوگواری برای وی شده بود. همین اتفاق زمان مرگ دنیس ریچی رخ داد، فردی که به‌عقیده خیلی از افراد قهرمانی بود که کمتر کسی او را می‌شناخت. قبل از این‌که بخواهیم به‌ادامه مطلب بپردازیم بهتر است نگاهی داشته باشیم به دو موضوع خیلی مهم: "شخصیت بعد از مرگ" و "محبوبیت بعد از مرگ" و ارتباطی که این دو با هم دارند.

برخی از روان‌شناسان شخصیت انسان را بر اساس پنج عامل می‌سنجند:

 - داشتن وجدان و مسئولیتپذیری: این که انگیزه شما برای تعقیب و رعایت قوانین تا چه اندازه قوی است و چقدر مسئولیت‌پدیر هستید تا کاری را که شروع کرده‌اید تمام کنید؟ 

- دلپذیر بودن و کمک به‌دیگران: این که تا چه اندازه حاضر هستید به‌دیگران کمک کنید یا این‌که شادشان کنید؟

- عصبی (نوروتوسیسم): آیا زندگی مجموعه‌ای از خطرات است که باید از آن‌ها دوری کرد یا این‌که مجموعه‌ای از فرصت‌هاست که باید به دنبال آن‌ها رفت؟

- آمادگی برای تجربه کردن و انعطاف‌پذیری: آیا تشنه انگیزش ذهنی و میل به نوآوری هستید؟

- برون‌گرایی: آیا از تعامل و رفت‌وآمد با دیگران انرژی می‌گیرید یا بیشتر ترجیح می‌دهید تنها باشید؟ (1)

در این‌جا قرار نیست که هر کدام از این پنج عنصر را توضیح دهیم بلکه می‌خواهیم رابطه بین آن‌ها و تأثیرشان بر تشریح شخصیت یک فرد و در نهایت محبوبیت وی را پیدا کنیم.

ابتدا به‌این سئوال پاسخ دهید: درباره جنگ جهانی دوم چقدر اطلاعات دارید؟ بیایید بیینیم که برای به‌دست آورن اطلاعات و کسب دانش در خصوص این جنگ چه منابعی در دسترس شماست:

- اسناد طبقه‌بندی شده

- اسناد غیر طبقه‌بندی شده که بعدها منتشر شد

- داستان‌هایی که دیگران تعریف می‌کنند (از جمله فیلم‌ها، رمان‌ها و ...)

- کتاب‌های تاریخی (البته با گذشت زمان تغییراتی در آن داده شده)

- مطالب روزنامه‌ها

حالا برخی از نام‌های شناخته شده جنگ جهانی دوم را مثال می‌زنیم. خودتان را تست کنید، با چند نفر از این نام‌ها آشنا هستید؟

- هیتلر - وینستون چرچیل  - ژوزف استالین - فرانکیل روزولت - بنیتو موسلینی - چیانگ کای-شک - هیروهیتو

نام‌های اول تا چهارم برای خیلی‌ها آشنا هستند ولی احتمالا سه نفر آخر این لیست را نمی‌شناسیم. حالا چرا چهار شخصیت اول مشهور هستند اما سه شخصیت آخر در مقایسه با نفرات اول تا چهارم آن‌قدرها شناخته شده نیستند؟ همه این افراد یک پست مشخص را در کشورشان به‌عهده داشتند و تقریبا به‌یک اندازه در جنگ سهیم بودند. آیا این مسئله به شخصیت ارتباط دارد؟ یا این‌که به محبوبیت مربوط می‌شود؟ پاسخ کاملا روشن است: محبوبیت. تبلیغات پرسروصدا، حضور دائم در رسانه‌ها، هویت کاریزماتیک، آرمان‌سازی‌های قهرمانانه و برخی موارد دیگر باعث شدند تا چهار شخصیت اول این لیست نسبت به‌سه نفر آخر حضور بیشتری در تیتر اخبار و رسانه‌ها داشته باشند. اگر همه راه‌های کسب محبوبیت را کنار هم قرار دهید به یک اصطلاح معروف می‌رسید: مکتب شخصیت.

بیل گیتس، مالک مایکروسافت و فعال در برنامه‌های خیریه

حالا بر می‌گردیم به سه نامی که در ابتدا به آن‌ها اشاره کردیم: استیو جابز، دنیس ریچی، و بیل گیتس.

اگر از شما سئوال شود که این غول‌های فناوری قرن اخیر را بر اساس "مکتب شخصیت" لیست کنید چگونه این کار را انجام می‌دهید؟

دنیس ریچی: یک مرد 70 ساله با ریش بلند که تنها زندگی کرد و هنوز علت مرگ وی مشخص نیست. وی خیلی در دنیای اینترنت و فضای اجتماعی آن فعال نبود و در دنیای باینری خودش محبوس بود. جالب این‌که، ریچی بعد از استیو جابز از دنیا رفت. 

استیو جابزیک کارآفرین، ابداع کننده و یک رویاگرا. بعد از مرگ وی، میلیاردها دلار برای بستگان‌اش باقی ماند. یک ایمیل ساخته شده بود که مردم می‌توانستند پیام‌های یادبودشان را به‌آن ارسال کنند. مراسم یادبود خصوصی هم برای او گرفته شد. در یک کلام، دنیس ریچی در داخل هسته از دنیا رفت و مرگ استیو جابز در پوسته اتفاق افتاد.

حالا چه کسی بزرگ‌تر بود، دنیس ریچی یا استیو جابز؟

استیو جابز، مغز متفکر اپل و خالق آیفون

همان‌طور که می‌دانید، کارها و فعالیت‌های ریچی همیشه به هسته کارها مربوط می‌شد. زبان C امروزه قلب بسیاری از چیزها در دنیای کامپیوتر است. سیستم‌عامل یونیکس، الهام‌بخش بسیاری از سیستم‌عامل‌های پیشرفته و قابل اطمینان است. بیشتر کسانی که او را می‌شناسند نام‌اش را جایی خوانده بودند. در حالی‌که بیشتر مردم نام استیو جابز به‌گوش‌شان خورده بود. تفاوت همین‌جاست. وقتی کسی در کنار محصولات فوق‌العاده اپل، نام استیو جابز را به‌زبان می‌آورد،  روی شما تأثیر می‌گذارد یا نکات فنی سیستم‌عامل یونیکس یا کامپایلر زبان C؟

سئوال بعدی، بین این سه نفر کدام یک بزرگ‌تر از بقیه بود؟ بیل گیتس، استیو جابز، یا دنیس ریچی؟ مطئنا پاسخی که به این سئوال می‌دهید به‌این بستگی دارد که در آینده چگونه از بیل گیتس یاد می‌کنید.

در نگاه اول، بدون شک این ویندوز بوده که باعث شده تا تقریبا همه از کامپیوتر استفاده کنند. دومین مسئله‌ای که ممکن است مردم به‌خاطر آن از بیل گیتس یاد کنند، کارهای خیرخواهانه‌ای است که انجام می‌دهد. شاید به‌خاطر خیلی از چیزها ویندوز را محکوم کنیم، اما در آخر، همه ما قدردان‌اش هستیم.

بنابراین، وقتی قرار است نام‌های بزرگی مانند بیل گیتس، دنیس ریچی یا استیو جابز را مقایسه کنیم، این مقایسه به‌شدت تحت‌تأثیر چیزی است که به‌آن "مکتب شخصیت" می‌گوییم. چیزی که می‌سازید و باعث می‌شوید دیگران آن‌را باور کنند. بله، همه چیز به اثرگذاری روی مغز و ذهن ما مربوط می‌شود. در نهایت، همه چیز به زمان و نحوه مرگ ما مربوط می‌شود.

(1). علاقمندان به این موضوع می‌توانند مبحث «مدل پنج عاملی شخصیت» یا (Big-5) را در متون روانشناسی جستجو و مطالعه نمایند.

منبع:http://www.shabakeh-mag.com

  نظرات

  غول های فناوری،نگران!؟
  اقتصاد
  غول های فناوری،نگران!؟
  ساندارپیچای : در صورتی که گوگل برای بررسی رعایت قوانین آنتی تراست (ضد انحصار) تحت تحقیق قرار گیرد، نوآوری در آمریکا نابود می‌شود.
    2019-06-16 09:40:17
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  اقتصاد
  نفوذ هوآوی کاخ سفید را سردرگم کرده است
  «راسل وویت» (Russel Vought) مدیر دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید در نامه‌ای از نمایندگان کنگره و همچنین مایک پنس (معاون رئیس جمهور آمریکا) خواسته ،تحریم‌هوآوی را به تعویق بیندازند.
    2019-06-11 09:08:48
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  اقتصاد
  آینده هوآوی،درهاله ابهام
  درگیری چند هفته اخیر چین و آمریکا نشانگر آغاز یک جنگ سرد جدید با محوریت فناوری است که در آینده نزدیک اتحادها و ائتلاف‌هایی در میان کشورهای جهان این جنگ تازه را جدی تر و نفس گیر تر خواهد کرد.
    2019-06-07 09:34:12
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد
  تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی
  اقتصاد هوشمند در این دوره و این دولت به پایان نمی‌رسد. اما وظیفه من به عنوان وزیر اقتصاد آن است که این افق را باز کنم و فضا را برای تبدیل یک ابرفرصت به منفعت ملی فراهم کنم. در این راه دست همه نخبگان و مجریان و اندیشمندان را می‌فشارم.
    2019-06-01 08:57:51
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  اقتصاد
  نقطه پایان امپراطوری تکنولوژی؟
  این اقدام آمریکا برای نوآوری بسیار بد خواهد بود چراکه اختلافات تجاری و کاهش مهاجرت باعث کاهش جریان سرمایه و نیروی انسانی می‌شودپریستون مک آفی – اقتصاد دا ن
    2019-05-29 10:49:08
  تحریم اپل؟
  اقتصاد
  تحریم اپل؟
  کارشناسان اقتصادی می‌گویند چین با جمعیت انبوه و اقتصاد پیشرفته اش کاملاً در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند از اپل آمریکایی که سومین سازنده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان است، انتقام بگیرد.
    2019-05-26 10:06:35
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  تازه های فناوری
  ورود"شاهکار"به نظام بانکی کشور
  اطلاع از تعداد سیم‌کارت‌های تلفن همراه، سرویس‌های مخابراتی شامل اینترنت پرسرعت ثابت، تلفن ثابت و اطلاع از شماره‌های تلفن همراه به نام مشترکین از جمله سرویس‌های این سامانه است.
    2019-05-25 10:40:38
  هنر در قاب دیجیتال
  فرهنگ و هنر
  هنر در قاب دیجیتال
  علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا اول خردادماه سال جاری در پایگاه اطلاعاتی جشنواره به نشانیwww.digitalartfestival.ir بارگذاری کنند.
    2019-05-17 19:19:38
  داستان فیوژا
  تازه های فناوری
  داستان فیوژا
  اگر قصد آزمایش این سیستم‌عامل را دارید، می‌توانید با استفاده از شبیه‌‌ساز‌های اندرویدی، کار با این سیستم‌عامل را تجربه کنید.
    2019-05-14 09:57:08