سیستم انرژی مجازی،دیتا سنترها را متحول خواهد کرد

 

توانایی مجازی‌سازی در توزیع، ذخیره‌سازی و استفاده انرژی در مراکز داده ممکن است باعث مقیاس‌پذیری بیشتر شود اما هنوز هم موانعی وجود دارند. یکی از جدیدترین مباحث انرژی نرم‌افزار محور است که در این مقاله آن را بررسی می‌کنیم.

مفهوم مرکز داده نرم‌افزار محور(software-defined data center) چندین سال است که در صنعت مورد بحث و بررسی است. اساساً عبارت «نرم‌افزار محور» در تمام بخش‌های فناوری اطلاعات وجود دارد و می‌توان زیرساخت‌ها را مجازی‌سازی کرد یا آنها را به صورت نرم‌افزاری کنترل کرد.

اخیراً تعدادی از کارشناسان خبره تلاش کرده‌اند تا این دیدگاه را برای سایر زیرساخت‌ها فراهم کنند. برای مثال شرکت Power Assure به عنوان یکی از اولین شرکت‌هایی شناخته شد که مفهوم انرژی نرم‌افزار محور یا (Software-Defined Power(SDP را معرفی کرد. این مفهوم به عنوان یک راه‌حل برای مشکلات ناشی از انرژی است که در تأمین اطمینان سطح اپلیکیشن وجود دارد. حدود نیمی از مشکلات سرویس‌دهی در مراکز داده به مشکلات انرژی برمی‌گردد، پیش‌بینی می‌شود که این مقدار در آینده بیشتر هم بشود.

شرکت Chief Technology Officer در مقاله‌ای در این باره می‌نویسد: «انرژی نرم‌افزار محور شبیه به مرکز داده نرم‌افزار محور(SDDC) درباره ایجاد یک لایه انتزاعی است که راحت‌تر از گذشته منابع را مطابق نیازها تخصیص می‌دهد. یعنی به صورت پویا منابع را تخصیص می‌دهد تا از انرژی به بهترین شکل ممکن استفاده شود. در SDDC منابع ما سرورها، تجهیزات ذخیره‌سازی و شبکه‌سازی هستند و نیازها خدمات سطح اپلیکیشن هستند. در انرژی نرم‌افزار محور، منابع الکتریسیته برای انرژی (و خنک کنندگی)  است ولی نیازها همانند مورد قبلی است.»

یکی از فناوری‌های انرژی نرم‌افزار محور یک سیستم کامپیوتری است که ترکیبی از محاسبات و انرژی الکتریکی است. این سیستم را کنترولر انرژی نرم‌افزار محور می‌نامیم. هدف کنترولرها دو چیز است: مورد اول، اصلاح و برقراری تعادل در شبکه‌های الکتریکی و توزیع هوشمند انرژی است. هدف دوم، گزارش اطلاعات مربوط به انرژی است که برای تحلیل‌ها و کنترل نرم‌افزاری انرژی لازم است.

متأسفانه شرکت Power Assure نتوانست به موفقیت خاصی دست پیدا کند و به عقیده بسیاری، بازار آن هنوز مهیا نشده بود. اما فناوری‌ای به نام Tier44 راه آن را ادامه داد و عبارت «انرژی نرم‌افزارمحور» را به «سیستم انرژی مجازی» یا (Virtual Power System(VPS تغییر داد. نرم‌افزار VPS توانایی کنترل توزیع انرژی در رک‌ها را دارد. این نر‌م‌افزار با ترکیب شدن با تجهیزات انرژی باعث ذخیره انرژی و سرمایه می‌شود. با فناوری VPS و با شرایط فعلی بین 20 تا 50 درصد درآمد بیشتری کسب خواهد شد. مسئولین VPS یک تفاهم‌نامه با شرکت Schneider Electric امضا کرده‌اند که طی آن آپدیت فیرم‌ویر Galaxy VM UPS از شرکت Schneider با نرم‌افزار کنترل انرژی VPS یکپارچه شود. استیو هوک(Steve Houck) رئیس VPS می‌گوید: «ما می‌خواهیم اجزای مختلف نرم‌افزار و فیرم‌ویر خود را در استانداردها و اجزای مربوط به انرژی، تعبیه کنیم. این کار برای تحقق انرژی نرم‌افزار محور امری حیاتی است.»

Galaxy VM UPS برای مرکز داده‌های سایز متوسط طراحی شده است و می‌تواند با باتری‌های لیتیوم یونی تجهیز شود. شارژ سریع(fast recharge) و سیکل شارژ بالاتر، باتری‌های لیتیوم یونی را برای مدیریت انرژی، مناسب‌تر می‌کند.

اگرچه برخی فکر می‌کنند VPS تأثیرات منفی بر پیشرفت تجهیزات انرژی خواهد داشت اما هوک چنین نظری ندارد و دلیل آن را هم مجازی‌سازی در سایر حوزه‌ها می‌داند که این نگرانی قبلاً هم وجود داشت اما با گذشت زمان نتایج خوبی بدست آمد. تحلیل‌های صورت گرفته بر اساس 451 تحقیق، انرژی نرم‌افزار محور را جزو 10 فناوری‌ای قرار می‌دهد که در آینده، مرکز داده‌ها را متحول می‌کند. با این حال پیاده‌سازی سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای پیشرفته یکی از چالش‌های VPS محسوب می‌شود و وابسته به توسعه فناوری‌های دیگر است.  

منبع:شبکه

  نظرات

  زنگ ها به صدا در می آیند
  جامعه
  زنگ ها به صدا در می آیند
  بسیاری از کارشناسان و منتقدان در چین بر این باورند که توسعه این فناوری می‌تواند منجر به وقوع جنگ جهانی سوم شود.
    2019-02-14 09:09:00
  رمز گشایی از موفقیت نادلا
  شخصیت ها
  رمز گشایی از موفقیت نادلا
  در ایالت (Andhra Pradesh یکی از ۲۹ ایالت هند) و شهر Anantapur در هندوستان متولد شد. پدر او یک کارمند ساده در دولت و بخش خدمات اداری هند بود.
    2019-02-08 18:45:00
  چالش قیمت در اپل
  شرکت ها و برندها
  چالش قیمت در اپل
  تیم کوک اعلام کرده است که قیمت گوشی‌های آیفون در برخی از کشورها تحت‌تاثیر تقویت نرخ دلار بیشتر از سایر نقاط جهان شده است .
    2019-02-03 17:15:00
  آینده مبهم اپل در چین
  اقتصاد
  آینده مبهم اپل در چین
  تاثیر جنگ تجاری و همچنین تنش‌های سیاسی میان چین و ایالات متحده آمریکا بر اپل سنگین وچالش بر انگیز است.
    2019-01-30 08:09:00