"تفکر رویداد" راهی برای دستیابی به کسب‌وکار های فردا

برای همه واضح و روشن است که فناوری در حال تغییر شکل شیوه کار کردن ما در شرکت‌هاست. از طرف دیگر، فناوری هدایت زندگی ما را در خانه‌ها به‌عهده گرفته است. سرعت این تغییر، در طی یک دهه گذشته با سرعت خیره‌کننده‌ای رو به‌افزایش است به‌طوری‌که برای تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه باید خودمان را با این سرعت سازگار کنیم. با پیشرفت‌هایی که در زمینه‌های هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء و تجارب غوطه‌ور شدن صورت گرفته باید همیشه ارتباط نزدیکی با این تغییرات داشته باشیم، تغییراتی که پتانسیل‌های بسیار بالایی دارند.

مؤسسه مشاوره‌ای و تحقیقاتی پیشروی گارتنر در فاصله سه ماه مانده به سال 2018 لیستی از 10 ترند برتر فناوری در سال 2018 منتشر کرده که دانستن آن‌ها یکی از ضروریات زندگی مدرن امروزی است. بهتر است نگاهی به‌این لیست داشته باشیم:

1 - پی‌ریزی AI

طبق گزارش گارتنر، حدود 59 درصد سازمان‌ها و شرکت‌ها هم‌چنان در مراحل اولیه جمع‌آوری اطلاعات موردنیاز برای تعیین استراتژی‌های AI هستند. بر اساس پیش‌بینی‌ها، انتظار می‌رود که میزان استفاده از AI در سال 2018 به‌میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند تا در تصمیم‌گیری‌های بهتر، بهینه‌سازی تجربه مشتریان و بازتولید مدل‌های کسب‌وکار به‌شرکت‌ها کمک کند.

2 - اپ‌ها و آنالیزهای هوشمند

گفته می‌شود که طی چند سال آینده، تمام اپلیکیشن‌ها و خدمات به‌نوعی از AI در سیستم خود استفاده می‌کنند. از طرف دیگر، پیش‌بینی می‌شود در سال 2018، تمام اسمارت‌فون‌های مهم بازار دارای یک چیپ AI اختصاصی باشند. هوش مصنوعی در حال تبدیل شدن به یک جزء تفکیک‌ناپذیر از زندگی انسان‌هاست اما کسی متوجه آن نمی‌شود. اپ‌های هوشمند یک لایه هوشمند جدید بین افراد و سیستم‌ها درست می‌کند تا کار و ساختار محل کارشان را دگرگون کند. تجزیه و تحلیل‌های افزوده به‌بخش مهمی از کسب‌وکارها تبدیل خواهند شد.

3 - اشیاء هوشمند

تلفیق AI و یادگیری ماشین به‌اشیاء کمک می‌کند تا به‌شکل منسجم‌تری با ما و اطراف‌شان در تعامل باشند. دستگاه‌هایی مانند آمازون اکو و گوگل هوم در حال تغییر اتاق‌هایی هستند که در آن‌ها زندگی می‌کنیم. در نتیجه، چندین دستگاه هوشمند یا به‌طور مستقل یا با کمک ورودی‌های انسان کار خواهند کرد.

4 - دوقلوهای دیجیتالی

برای آن‌ها که با این عبارت آشنایی ندارند باید گفت، دوقلوی دیجیتالی، نمایش دیجیتالی از ماهیت یا سیستم دنیای واقعی است. با این‌که از آن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ترندهای فناوری دنیا در سال 2018 یاد می‌شود، اما پیش‌بینی می‌شود که در سال 2020 حدود 21 میلیارد سنسور متصل منجر به‌وجود میلیاردها دستگاه متصل خواهند شد. با این حرکت و تغییر به‌سوی دنیای یک‌پارچه دیجیتالی، فواید و مزیت‌های زیادی برای بازاریاب‌ها، حرفه‌ای‌های بهداشت و درمان، و طراحان و برنامه‌ریزان پیش‌بینی می‌شود.

5 - کلاود تا لبه

محاسبات لبه توپولوژی است که در آن منبع اطلاعات به پردازش اطلاعات و گردآوری محتوا و تحویل آن‌ها نزدیک‌تر است. با این‌که واضح است که محاسبات لبه و محاسبات ابری در شیوه کاری خود با یکدیگر در رقابت هستند، اما واقعیت چیز دیگری است. اگر این دو با هم به‌کار گرفته شوند، کلاود می‌تواند برای ساخت مدل خدمات‌گرا به‌کار رود و کلاود لبه می‌تواند شیوه تحویل جدیدی را برای اجرای بخش‌های غیرمتصل یک سرویس کلاود ارائه کند.

6 - پلتفرم محاوره

پلتفرم‌های محاوره‌ای قدرت پردازش کوئری‌های مختلف و تعاملات پیچیده را دارند. در آینده نزدیک، این پلتفرم‌ها به‌گونه‌ای متحول می‌شوند که می‌توانند کارهای بسیار پیچیده را پردازش کنند. با تدبیرهای لارم برای حل این چالش‌ها مانند راه‌های ساختاریافته ارتباطات کاربران، این پلتفرم نقش مهم‌تری ایفاء خواهد کرد.

7 - تجارب غوطه‌ور شدن

مطمئنا نیازی به‌تعریف فناوری‌های AR، VR و MR و تأثیر آن‌ها در تغییر نحوه تعامل ما با دنیای دیجیتال نیست. این فناوری‌ها هم‌چنان به‌دنبال یافتن جایگاهی مهم در نمودار ترندهای فناوری‌های سال 2018 خواهند بود. اخیرا، مایکروسافت برای پیش‌برد برنامه‌های MR خود همکاری‌های جدیدی را با بسیاری از OEMها شروع کرده و حتی هدست‌های MR ویندوز 10 را هم ارائه کرد. اپل و گوگل اپ‌های AR را به اسمارت‌فون‌ها آورده‌اند. گارتنر پیش‌بینی می‌کند تا 5 سال آینده، توجه اصلی روی MR خواهد بود یعنی جایی‌که انسان می‌تواند در دنیای فیزیکی حضور داشته باشد اما در حال تعامل با اشیاء دنیای دیجیتال و واقعی باشد.

8 - بلاک‌چین

بلاک‌چین یکی دیگر از فناوری‌های مهم است که تأثیر زیادی روی فناوری و کسب‌وکارها داشته و این روند در سال 2018 هم ادامه دارد. یک سازمان با درک و فهم درست از فرصت‌ها و محدودیت‌های بلاک‌چین می‌تواند مطئن شود که اعضای تیم‌اش متوجه ممکن‌ها و غیرممکن‌ها می‌شوند. با این‌که در هنگام مواجهه با بلاک‌چین و کاربردهای آن بهتر است جانب احتیاط رعایت شود اما قانونی بودن بلاک‌چین و کاربردهای بیت‌کوین هم‌چنان در بعضی از نقاط دنیا مانند هند، چین و روسیه با اما و اگرهای زیادی همراه است.

9 - تأثیر رویداد

رویدادها بخش مهم و حیاتی هر کسب‌وکاری هستند که بازگو کننده اخبار قابل توجه و تغییرات در حال انجام یا صورت گرفته در کسب‌وکارها هستند. با پیشرفت‌های حوزه AI و IoT، رویدادهای کسب‌وکارها می‌تواند سریع‌تر شناسایی شده و با دقت بیشتری تحلیل شود. پیش‌بینی می‌شود تا سال 2020، عبارت جدید "تفکر رویداد" برای 80 درصد راه‌کارهای کسب‌وکار دیجیتال نیاز خواهد بود.

10 - ریسک‌پذیری و اعتماد مستمر

با به‌کارگیری روزافزون ابزار پیچیده، سازمان‌ها باید با دقت بیشتری تهدیدهای احتمالی را زیرنظر داشته باشند تا برای برخورد با چالش‌هایی مانند باج‌افزار واناکرای آمادگی داشته باشند. به‌همین دلیل، سازمان‌ها به‌کمک CARTA قادر به تصمیم‌گیری‌های مبتنی بر ریسک، اعتماد و بلادرنگ خواهند بود. در دنیای دیجیتال، سازمان‌ها باید بتوانند امنیت را وارد برنامه‌های توسعه خود کنند تا به‌صورت مستمر پردازش‌های "DevSecOps" را ارائه دهند.

منبع:http://www.shabakeh-mag.com

  نظرات

  سرمایه‌گذاری جهانی در تکنولوژی بلاک چین به سرعت در حال افزایش است
  تازه های کسب و کار
  سرمایه‌گذاری جهانی در تکنولوژی بلاک چین به سرعت در حال افزایش است
  اشتیاق برای استفاده از بلاک چین همچنان در سال‌های آینده در مناطق مختلف جهان، بنگاه‌های تجاری و سازمان‌ها ادامه خواهد داشت تا به این ترتیب راهکارهای جدیدی در آن بررسی و کشف شود.
    2018-07-22 06:26:19
  چهره فردای جهان
  فناوریهای برتر
  چهره فردای جهان
  در یک دهه آینده پیشرفت‌های واقعیت دیجیتالی به راهکارهای شهودی و طبیعی تر برای تکنولوژی منجر می‌شود تا کیفیت زندگی ما را بالا ببرد.
    2018-07-21 06:57:16
  تغییرات آب‌وهوایی،آینده اینترنت جهان را به مخاطره انداخته است
  اینترنت
  تغییرات آب‌وهوایی،آینده اینترنت جهان را به مخاطره انداخته است
  کارشناسان هشدار دادند شهرهای ساحلی از جمله نیویورک، میامی و سیاتل احتمالا بیش از بقیه خسارت می‌بینند و البته تاثیرات تخریب زیربنای اینترنت، احتمالا سیستم ارتباطات جهانی را نیزمختل می کند.
    2018-07-18 08:22:51
  تجارت ژئوپلیتیکی،در عرصه فناوری های نوین
  اقتصاد
  تجارت ژئوپلیتیکی،در عرصه فناوری های نوین
  شرکت‌های تکنولوژی چینی که زمانی تنها می‌توانستند محصولات سیلیکون‌ولی از موتورهای جست‌وجو گرفته تا تجارت الکترونیک و شبکه‌های اجتماعی را کپی و الگوبرداری کنند، حالا خودشان به پیشتازان این عرصه تبدیل شده اند.
    2018-07-16 16:38:26
  "OCP"در مسیر توسعه
  تازه های فناوری
  "OCP"در مسیر توسعه
  فروش سخت‌افزار ساخته‌شده بر اساس طراحی‎های "OCP"در سال 2017 از مرز 1.2 میلیارد دلار گذشت که نسبت به سال قبل از آن افزایش دو برابری را نشان می‎داد و انتظار می‎رود تا سال 2021 این رقم به 6 میلیارد دلار برسد.
    2018-07-15 16:56:00
  مخاطرات اتصال به اینترنت شبکه ۴G
  دانش روز
  مخاطرات اتصال به اینترنت شبکه ۴G
  اگر شما جزو آن دسته از کاربرانی هستید که از اینترنت پرسرعت شبکه LTE موسوم به ۴G استفاده می‌کنید، باید مراقب مجرمان سایبری و هک دورادور دستگاه الکترونیکی متصل به اینترنت خود باشید.
    2018-07-15 06:46:22
  قدرت‌های خارق‌العاده خود را بشناسید
  گوناگون
  قدرت‌های خارق‌العاده خود را بشناسید
  گاهی اوقات، در جامعه سعی می‌کنیم برای رسیدن به موفقیت، کارهای را که دیگران انجام می‌دهند را انجام دهیم، اما حقیقت امر این است که باید به دنبال انجام کارهایی باشیم که برای خود ما موفقیت آمیز باشند.
    2018-07-14 08:11:00
  تکنولوژی نوین را آگاهانه به خدمت بگیرید
  جامعه
  تکنولوژی نوین را آگاهانه به خدمت بگیرید
  میلیون‌ها تلویزیون متصل به اینترنت می‌توانند گرایش‌ها و سلایق بینندگان را فهمیده و سپس پیشنهادات خاص خود شامل پیشنهادات تبلیغاتی را روی صفحه اسکرین شما نمایش دهند.
    2018-07-09 06:54:00